Vengeance LPX RAM garantiye yollanmalı mı?

• Konuyu başlatan Axii
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 262

Axii

Kilopat
Makaleler
8
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Freelancer Filmmaker
Anakart
MSI B450 M-A Pro Max.
İşlemci
Ryzen 3 3200G
Geçen günlerde BIOS'a reset attıktan sonra RAM frekansı otomatik olarak 2133 MHz'ye düştü ve XMP'yi tekrar açmak istediğim zaman bilgisayar 2-3 kere reset atıp otomatik olarak frekansı tekrar 2133 MHz'ye düşürüyor. Fakat kalem ile işaretlediğim RAM'i çıkardığım zaman diğer RAM Single olarak hem XMP de 2933 MHz hem de 3200 MHz'lerde çalışabiliyor.

Sizce işaretlediğim frekansı yükselmeyen RAM'i garantiye yollamam mı gerekir yoksa çözümü var mıdır?

RAM: Corsair Vengeance LPX 8x2GB 3000MHz.
CPU: Ryzen 3 3200G.
GPU: Palit GTX 1650 Super.
Anakart: MSI B450 M-A Pro Max.

Slotları değiştirmeyi denediniz mi? Tüm kombinasyonlar önemli belki sorun anakarttadır.

Hynix, Micron veya Samsung bellek denk gelmiş olabilir. Görsel de yok bu arada konuda. Garantiye yollasanız da bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Muhtemelen iki bellek de tek başına belirli oranda OC yapabiliyordur. Birlikte çalışamamaları asıl sıkıntı. Buna da firmanın yapacağı bir şey yok. Kit RAM almadınız sonuçta.

Benim belleklerim Micron ve Samsung şu anda. 2400 MHz'de manuel OC ile kullanıyorum. Fazla zorlamak ve uğraşmak da istemedim açıkçası. XMP hatalarından bıkınca tek isteğim temel frekansı aşmak olmuştu. Onu da düşük gecikme ve sıfır hata ile bu frekansta buldum.

Slotları değiştirmeyi denediniz mi? Tüm kombinasyonlar önemli belki sorun anakarttadır.

Evet denedim.

Hynix, Micron veya Samsung bellek denk gelmiş olabilir. Görsel de yok bu arada konuda. Garantiye yollasanız da bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Muhtemelen iki bellek de tek başına belirli oranda OC yapabiliyordur. Birlikte çalışamamaları asıl sıkıntı. Buna da firmanın yapacağı bir şey yok. Kit RAM almadınız sonuçta.

Benim belleklerim Micron ve Samsung şu anda. 2400 MHz'de manuel OC ile kullanıyorum. Fazla zorlamak ve uğraşmak da istemedim açıkçası. XMP hatalarından bıkınca tek isteğim temel frekansı aşmak olmuştu. Onu da düşük gecikme ve sıfır hata ile bu frekansta buldum.

İki bellekte Dual channel çalışıyor. Yaklaşık 1-1.5 yıldır 3200MHz de kullanıyordum fakat BIOS sıfırladıktan sonra böyle bir sorun oluştu.

2SS.png

1SS.png

Ek olarak belleklerin birisi Single olarak 2933'e çıkabilirken diğerini Single taktığım zaman frekansını yükseltemiyorum. Tüm kombinasyonları denedim zaten anakartta 2 adet RAM slotu bulunmakta.

Geri
Yukarı