Çözüldü Ventoy Arch Linux ISO açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

murty0

Hectopat
Daha fazla  
ISO dosyasını Ventoy içine attım, boot ettiğimde diğer tüm ISO'lar çalışıyor fakat bu çalışmıyor ne yapmam lazım?

Arch Linux - Downloads adresi üzerinden Germany'den bir server seçip en üstte beliren "... X86 64.ISO" dosyası nı indirdim. 793MB.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ISO dosyasını Ventoy içine attım, boot ettiğimde diğer tüm ISO'lar çalışıyor fakat bu çalışmıyor ne yapmam lazım?

Arch Linux - Downloads adresi üzerinden Germany'den bir server seçip en üstte beliren "... X86 64.ISO" dosyası nı indirdim. 793MB.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu ISO çok düşük boyutlu geldi bana.

Biraz bekleyin Windows ISO'sunda da bazen uzun bekletiyor.

Eğer beklediyseniz ve açılmadıysa ISO'da sorun olabilir.

ISO'yu silip yeniden indirin. Ventoy'da bir sorum olabilir. Onu güncellemeyi veya kaldırıp yeniden yükleyin.

Bu ISO çok düşük boyutlu geldi bana.

Archlinux ISO boyutları böyle hocam.

ISO'yu silip yeniden indirin. Ventoy'da bir sorum olabilir. Onu güncellemeyi veya kaldırıp yeniden yükleyin.

Anlıyorum hocam, ben daha çok Mint gibi Debian tabanlı dağıtımlar kullanıyorum.

Büyük ihtimalle ISO inerken ya da atılırken bir sorun olmuş olmalı.

Ventoy sürümü eskiyse güncellemek de işe yarayabilir belki.

Ventoy'u update edip yeni bir İSO dosyası indirip deneyeceğim hocam.

Kurulumu da bu rehbere göre yapacağım;

Anlıyorum hocam, ben daha çok Mint gibi Debian tabanlı dağıtımlar kullanıyorum.

Büyük ihtimalle ISO inerken ya da atılırken bir sorun olmuş olmalı.

Arch GUI kurulum gelmiyor ve offline kurulumda da herhangi bir arayüz bulunmuyor. Ondan dolayı ISO boyutları daha düşük.

Fedora'nın da Fedora everything isimli bir ISO'su mevcut. Yaklaşık 600-700 MB civarı. GUI kurulum destekliyor ama o da kurulum için internete ihtiyaç duyuyor.

Ventoy'u Update edip yeni bir ISO dosyası indirip deneyeceğim hocam.

Kurulumu da bu rehbere göre yapacağım;

Hocam bunun yerine archinstall Script'i kullanın derim. Süreci çok daha kolaylaştırıyor. Yusuf ipek kanalında da bir rehber mevcut.

Arch GUI kurulum gelmiyor ve offline kurulumda da herhangi bir arayüz bulunmuyor. Ondan dolayı ISO boyutları daha düşük.

Fedora'nın da Fedora everything isimli bir ISO'su mevcut. Yaklaşık 600-700 MB civarı. GUI kurulum destekliyor ama o da kurulum için internete ihtiyaç duyuyor.

Hocam bunun yerine archinstall Script'i kullanın derim. Süreci çok daha kolaylaştırıyor. Yusuf ipek kanalında da bir rehber mevcut.
ArchInstall scriptini önermiyorum, her Arch kullanan muhakkak bir kez Arch'ı elle kurmalı, hatta iddiamı bir adım öne taşımam gerekirse Arch'ı elle kurmayı başarmamış kişilerin Linux kullanıyorum demesine karşıyım. Arch'ı elle kurmak Linux kullanıcısına bir çok şey katar. Aynı zamanda en son o script düzgün çalışmıyordu şu an bilemem tabi.

Arch'ta offline kurulum yapılamamakta, Arch isoları sadece sistemin boot edilmesi için gerekli şeyleri içerir. Onun dışındaki her şeyi sonradan indirirsiniz.

ArchInstall scriptini önermiyorum, her Arch kullanan muhakkak bir kez Arch'ı elle kurmalı, hatta iddiamı bir adım öne taşımam gerekirse Arch'ı elle kurmayı başarmamış kişilerin Linux kullanıyorum demesine karşıyım. Arch'ı elle kurmak Linux kullanıcısına birçok şey katar. Aynı zamanda en son o script düzgün çalışmıyordu şu an bilemem tabii.

Arch'ta offline kurulum yapılamamakta, Arch ISO'ları sadece sistemin boot edilmesi için gerekli şeyleri içerir. Onun dışındaki her şeyi sonradan indirirsiniz.

Offline kurabiliyorsunuz ama birçok paket olmuyor. Hatta Arch installation without internet videoları dahi var. Archinstall noktasındaki görüşünüze gelecek olursak vakit harcamak istemediğim için nasıl Linux kullanıyorum diyemeyeceğim acaba? Ubuntu kullanan da Linux kullanıyor Arch kullanan da. Arch'ı elle kuran kullanıcı evet daha deneyimli olur ama bu Ubuntu kullanıcısının da archinstall ile Arch kuran kullanıcının da Linux kullanıcısı olduğu gerçeğini değiştirmez.

Geri
Yukarı