Vergiler araba fiyatından pahalı

Vergi dediğin normalde ürünün bedelinin bir kısmının devlete alınması değil mi? Burda bir kısmı değil ürün alınıyor.
Adil vergi ortalaması ürün fiyatının %50'sini aşmamalı, gelirin de %30'unu geçmemeli ancak Türkiye'de ürünün fiyatının %250'sini aşdığı, gelirin %70'ini geçtiği görülebiliyor. Doğrudan ve dolaylı vergilere göre. Yani o arabayı aldın sonrasında da bir sürü işlemden geçiyor, bunlarda da vergi var, arabanın kendi vergisi falan var her yıl ödenen.

Adil vergi ortalaması ürün fiyatının %50'sini aşmamalı, gelirin de %30'unu geçmemeli ancak Türkiye'de ürünün fiyatının %250'sini aşdığı, gelirin %70'ini geçtiği görülebiliyor. Doğrudan ve dolaylı vergilere göre. Yani o arabayı aldın sonrasında da bir sürü işlemden geçiyor, bunlarda da vergi var, arabanın kendi vergisi falan var her yıl ödenen.
Maalesefki öyle. Vergi = Verin, gidin.

Vergiler makul seviyede olsaydi istedigim arabaya sahip olarak hayatima daha mutlu biri olarak devam edecektim.

Halk 1 kusur findik motorlu arabalar ile halt yedigini sanıyor, ara gaz falan verince gaza geliyorlar. :) ABD'de dogmak ve o kasli motorlari tatmak vardi...
Adamlar biraz para biriktiriyor 6.2 motorlu Camaro alıyor. Mustang kullananların %90'ı Mustang 5.0 kullanıyor. Bizimkiler yolda 2.0 Camaro görünce kilitlenip kalıyor. Ülke öyle bir ülke oldu ki, motoru 1.8 üstü olan zengin sayılıyor. Heyt ülkem benim be!!

@furkan3318 Bu konuda Avrupa ile aynı kafada ilerliyoruz. 1.0 motora kadar düştüler. :)

Valla ne diyeyim, coğrafya kaderdir. Türk olmaktan ölene kadar gurur duyacağım ama bu ülkenin içinde olduğu durum, halkın maruz kaldığı insan dışı şartlar ve gidişatı hakkında aynı şeyleri düşünemeyeceğim.

Geçen A7 ve Q7 5.0 gördüm yandan. İçimden ulan kesin bunlar Türkiye plakalı değildir dedim. A7 Almanya, Q7 de Katar plakalı çıktı. A7 de kaza yapmıştı. İçindeki Alamancıya içimden üzülme, yenisini alırsın dedim. :D

Vergiler makul seviyede olsaydi istedigim arabaya sahip olarak hayatima daha mutlu biri olarak devam edecektim.

Halk 1 kusur findik motorlu arabalar ile halt yedigini sanıyor, ara gaz falan verince gaza geliyorlar. :) ABD'de dogmak ve o kasli motorlari tatmak vardi...
Bizler kendimizi yırtarak onlarda değersiz görülen arabaları zor bela alıyoruz. Onlar bizim bindiğimiz araçlara hurda diyorlar. Biz ne kadar sabırlı bir milletiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı