Çözüldü Vergisiz tablette indirim ne kadar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

furkan1878

Decapat
Daha fazla  
Konuya tam hakim değilim bu yüzden açtım konuyu. Devletin öğrenciler için vergisiz cihaz kampanyasından faydalanmak istiyorum. 9500 liranın altında Hepsiburada veya Trendyol'da Tab S7 FE var satıcıları resmi satıcılar. Ama elimde şu an 5000 lira gibi bir bütçe var ve ne kadar vergi indirimi yapılacak konusunda pek bir fikrim yok. Bildiğim kadarıyla tam destek 5.500 TL ama tabletler içinde geçerli mi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Yani hocam 5.500 TL destek tutarı sadece telefonlar için geçerli değil mi?
Hayır, siz olayı yanlış anlamışsınız. 5500 TL tek alışverişte bütün verilecek bir miktarı temsil etmiyor. Tablet ve bilgisayar ürünlerinde iade edilen vergi oranı ürünün fiyatının %16.6'sı iken telefonda ise %44 gibi bir orana tekabül ediyor.

Şöyle örnekleyeyim daha somut olması adına; 9400 TL'ye tablet aldınız diyelim. Satın alırken her türlü bu tutarı veriyorsunuz çünkü vergi indirimi/iadesi siz satın alımı yapıp tablet elinize ulaştıktan sonra başvurusunu gerçekleştirebileceğiniz bir şey. Sebebi ise şu, oluşturulan faturada TC kimlik numaranız gözükmesi gerekmesiyle beraber tabletin MAC adresini de soruyorlar başvuruda. Buna da ancak tableti kullanmaya başlayıp ayarlardan cihaz bilgilerinden erişebiliyorsunuz.
Bu bilgilerle başvuru oluşturduğunuzda başvurunuz herhangi bir eksik yoksa onaylanıyor ve size
9400 x 0.166(%16) = 1560 TL bir tutar başvuruda kendi adınıza ait belirtmiş olduğunuz IBAN'ınıza gönderiliyor.
5500 TL ise bu alışverişten sonraki yapacağınız alışverişler de dahil olarak toplam iade alabileceğiniz miktar. Yani 5500 TL'den 1560 TL düşersek bu alışverişinizden sonra telefon alacaksınız diyelim, en fazla 3940 TL iade alabilirsiniz başvurduğunuzda. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Ürünü satın alırken tam fiyatı neyse onu vererek almanız gerekiyor. Vergi iadesi siz ürünü satın alıp faturası oluşturulduktan sonra GSB BİZ üzerinden başvurularak yapılıyor. Onun içinde faturada başvuracak olan üniversite öğrencisinin TC kimlik numarası ve ismi yazıyor olmalı. Yapılan vergi iadesi ise tabletin fiyatının %16.6'sına denk geliyor şeklinde biliyorum.

Ürünü satın alırken tam fiyatı neyse onu vererek almanız gerekiyor. Vergi iadesi siz ürünü satın alıp faturası oluşturulduktan sonra gsb biz üzerinden başvurularak yapılıyor. Onun içinde faturada başvuracak olan üniversite öğrencisinin T.C. kimlik numarası ve ismi yazıyor olmalı. Yapılan vergi iadesi ise tabletin fiyatının %16.6'sına denk geliyor şeklinde biliyorum.

Hayır, siz olayı yanlış anlamışsınız. 5500 TL tek alışverişte bütün verilecek bir miktarı temsil etmiyor. Tablet ve bilgisayar ürünlerinde iade edilen vergi oranı ürünün fiyatının %16.6'sı iken telefonda ise %44 gibi bir orana tekabül ediyor.

Şöyle örnekleyeyim daha somut olması adına; 9400 TL'ye tablet aldınız diyelim. Satın alırken her türlü bu tutarı veriyorsunuz çünkü vergi indirimi/iadesi siz satın alımı yapıp tablet elinize ulaştıktan sonra başvurusunu gerçekleştirebileceğiniz bir şey. Sebebi ise şu, oluşturulan faturada TC kimlik numaranız gözükmesi gerekmesiyle beraber tabletin MAC adresini de soruyorlar başvuruda. Buna da ancak tableti kullanmaya başlayıp ayarlardan cihaz bilgilerinden erişebiliyorsunuz.
Bu bilgilerle başvuru oluşturduğunuzda başvurunuz herhangi bir eksik yoksa onaylanıyor ve size
9400 x 0.166(%16) = 1560 TL bir tutar başvuruda kendi adınıza ait belirtmiş olduğunuz IBAN'ınıza gönderiliyor.
5500 TL ise bu alışverişten sonraki yapacağınız alışverişler de dahil olarak toplam iade alabileceğiniz miktar. Yani 5500 TL'den 1560 TL düşersek bu alışverişinizden sonra telefon alacaksınız diyelim, en fazla 3940 TL iade alabilirsiniz başvurduğunuzda. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Çözüm

Şöyle örnekleyeyim daha somut olması adına; 9400 TL'ye tablet aldınız diyelim. Satın alırken her türlü bu tutarı veriyorsunuz çünkü vergi indirimi/iadesi siz satın alımı yapıp tablet elinize ulaştıktan sonra başvurusunu gerçekleştirebileceğiniz bir şey. Sebebi ise şu, oluşturulan faturada T.C. kimlik numaranız gözükmesi gerekmesiyle beraber tabletin MAC adresini de soruyorlar başvuruda. Buna da ancak tableti kullanmaya başlayıp ayarlardan cihaz bilgilerinden erişebiliyorsunuz.
Bu bilgilerle başvuru oluşturduğunuzda başvurunuz herhangi bir eksik yoksa onaylanıyor ve size.
9400 X 0.166(%16) = 1560 TL bir tutar başvuruda kendi adınıza ait belirtmiş olduğunuz IBAN'ınıza gönderiliyor.

Hocam çok teşekkür ederim vallahi ne kadar araştırdım bilemezsiniz bu sonuçları bulabilmek için. Çözüm olarak işaretliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı