Veri bilimi yüksek lisans yapılır mı?

barannalkan

Femtopat
Daha fazla  
İyi günler, görüşünüzü merak ettiğim için mesaj atma isteğinde bulundum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

21 yaşındayım ve bu yıl Akdeniz üniversitesi uluslararası ilişkilerden mezun oluyorum (yüksek onur derecesi ile). Amacım özel sektöre atılıp kariyerimi o yönde yoğunlaştırmaktı fakat, COVID pandemisi sonucu çoğu planlarım ister istemez değişmek zorunda kaldı. Böylelikle yüksek lisans yapmaya karar verdim fakat gidip "işletme" veya "finans, muhasebe, pazarlama" gibi lisans derecelerinden yapmaktansa evden çalışmanın yaygınlaşacağı ve hayatın daha da yavaş toparlanacak olması sebebiyle Antalya Bilim Üniversitesinde (akademik kadrosu sağlam) veri biliminden yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. (tezsiz yaptığım takdirde, 2 ayrı bölümden de yapılabildiğini biliyorsunuz.) Alan hakkında bilgim ortalama, Python'u ortalama üstü biliyorum, bölümümden kaynaklı İngilizce bilgim yeterli düzeyde. Ek olarak sosyal kaynaklı ilişkiler ve sunum konusunda başarılarım ortalama üstünde. Matematiğim iyi fakat üst matematik bilgim yetersiz. (İstatistiki üniversite lisansüstü programında öğreteceğini iddia ediyor.) Bir yandan da işletme bölümünden tezsiz yaparak 23 yaşımda 2 yüksek lisans bitirmiş olarak iş hayatına atılmak istiyorum.

Sizce doğru mu yapıyorum? Yoksa alanımın dışında yapmak bir hata mı? Yaptığım takdirde sektör ve CV'de sıkıntı çekmem beklenir mi? Düşünceleriniz inanın benim için çok önemli. Teşekkür ederim cevabınız için. İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben destekliyorum hocam sizi. Eğer güncel çalışacağınız işi çok kötü etkilemezse kesinlikle tavsiye ederim.

Öncelikle, veri bilimi birkaç alandan oluşur. Bu alanları, yüksek lisansa başlayınca ayrıntılı öğrenirsiniz zaten. Kariyer olarak buradan devam edebilirsiniz.

Eğer tekrar uluslararası ilişkilere de dönerseniz yine faydalı olacağını düşünüyorum. Öncelikle çok faydalı bir bakış açısı elde ediyorsunuz. Beraberinde önemli veri işleme yetenekleri kazanıyorsunuz. Bunları uluslararası ilişkilere bir şekilde yedirip yine buradan devam edebilirsiniz.

Merhaba,
Öncelikle sizler gibi genç ve donanımlı arkadaşların data science (veri bilimi) alanında uzmanlaşmayı düşünmesi bile bir artıdır. 2006 Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum, yükseğimi yazılım alanında branş olarak yaptım.
Ülkemizde hem kamu hem de özel sektörde en büyük ihtiyaçlardan biridir veri bilimi; ayrıca sizin bölümünüz dolayısıyla büyük bir artınız da var. Nedir bu artı; bizim gibi mühendislerin en büyük eksiği uluslararası ilişkilerdir. ☺️
Alan hakkında hiçbir bilginiz olmasa bile, Antalya Bilişim Üni. Aynen dediğiniz gibi sizi toparlar. Ancak öncesinde kesinlikle temel anlamda online kurslar, dokümanlar araştırın; hazırlık için lazım olacaktır.
Neredeyse bütün insanlığın geleceği için yatırım yaptığı ilk sektör veri bilimidir, bilginiz olsun.

Geri
Yukarı