Veri dolu bir harddiski çıkartıp daha sonra tekrar takmak

Kerem Bayer

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Ben geçenlerde 2 TB Seagate Barracuda harddisk aldım ve 1 haftadır kullanıyorum. Ama benim güç kaynağım eski olduğundan 2 adet sata güç kablosu vardı ve kullanmakta olduğum optik sürücüyü devre dışı bırakmak zorunda kaldım. Şimdi ise optik sürücü ile alakalı bir işlem yapmam gerekiyor ve sorum şu;
Acaba yeni aldığım harddiskin bağlı olduğu sata güç kablosunu çıkarıp tekrar optik sürücüye bağlarsam ve optik sürücü ile yapacağım işlem bittikten sonra tekrar kabloyu yeni aldığım harddiske taksam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? HDD yi bilgisayara yeniden tanıtmam ya da biçimlendirmem gerekir mi? İçinde ki veriler tekrar bağlandığında sorunsuz çalışır mı? Ya da okunabilir mi?

Peki bu diski birincil sistem diski yapabilir miyim? (format işlemi olmadan)
Çünkü yeni aldığım hdd doğal olarak daha hızlı ve performanslı :D

Optik sürücüyle işiniz bittikten sonra SATA güç bağlantısını harici diskinize takabilirsiniz. İçerisindeki veriler de sorunsuz okunur. Yalnız bu işlemi PC açıkken yapmayın. PC ve güç kaynağı kapalı olsun.

Peki bu diski birincil sistem diski yapabilir miyim? (format işlemi olmadan)
Çünkü yeni aldığım hdd doğal olarak daha hızlı ve performanslı :D
Birincil sistem diski de yapabilirsiniz sorunsuz bir şekilde.

Yalnız bu işlemi PC açıkken yapmayın.
Sistem çalışıyorken SSD'nin güç kablosunu power'a taktım. Bir anda kıvılcım sesi olduğunu düşündüğüm bir ses geldi. Hemen peşinden de bir yanık kokusu...
Parçaları tek tek söktüm, kokunun nereden geldiğini anlamaya çalıştım ama nafile. Tekrar çalıştırmaya da cesaret edemiyorum. Böyle bir durumda hangi bileşeni yakmış olabilirim Mikail Bey?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı