Veri Güvenliği Hakkında

Proportionsz

Centipat
Merhabalar,

Güvenlik açısından laptop bilgisayarıma şifreler koyuyorum lakin hala şüpheci yaklaşımlarım var.

Mesela olasılık dahilinde Laptop'um çalındığında "D" sürücüsünde yer alan verilerimi her ne kadar şifre koymuş olsam da ulaşılabilir durumda. Bunu biliyoruz. SSD'i söküp başka bir bilgisayarda çok rahat okutabilir, erişebilir. Bunun önüne geçmek istiyorum.

Her hâlükârda verilerimi korumanın bir yöntemi var mı? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

acv

Megapat
Makaleler
1
Verinin kendisini şifreleyerek bu ihtimali ortadan kaldırabilirsiniz. Bazı güvenlik yazılımlarının üst paketlerinde şifreli kasa özelliği bulunuyor. Aynı işi gören açık kaynaklı programlar olduğunu da sanıyorum.

Makaleler
6
Merhabalar,

Güvenlik açısından laptop bilgisayarıma şifreler koyuyorum lakin hala şüpheci yaklaşımlarım var.

Mesela olasılık dahilinde Laptop'um çalındığında "D" sürücüsünde yer alan verilerimi her ne kadar şifre koymuş olsam da ulaşılabilir durumda. Bunu biliyoruz. SSD'i söküp başka bir bilgisayarda çok rahat okutabilir, erişebilir. Bunun önüne geçmek istiyorum.

Her hâlükârda verilerimi korumanın bir yöntemi var mı? Teşekkürler.

Bir veri korunamaz. Korunsa bile sonsuza kadar korunamaz. İstediğiniz şey sanırım kilitli disk. Bunun için Samsung'un parmak izi ile çalışan diskleri var.

terzarima

Picopat
Makaleler
10
KS
KS
Proportionsz

Proportionsz

Centipat
Cevaplar için teşekkürler.
Anti virüs kullanmıyorum yıllardır. İndirdiğim her dosyayı virüs total üzerinden taratırım. Official olmayan sitelerden program indirmiyorum.

Bunlar dışında koruma yöntemi yok anladığım kadarıyla.

Lord Raiden

Hectopat
Süper Moderatör
Makaleler
9
Yer
Azkaban
Cevaplar için teşekkürler.
Anti virüs kullanmıyorum yıllardır. İndirdiğim her dosyayı virüs total üzerinden taratırım. Official olmayan sitelerden program indirmiyorum.

Bunlar dışında koruma yöntemi yok anladığım kadarıyla.
En azından internet güvenliği kullanın. Kaspersky indirip sadece internet korumaları çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Yukarı