Verilen ilginç kısıtlama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Keremlas

Kilopat
Daha fazla  
HOLY BULLSHIT.png

Evet. Yazım yanlışı yapılan bir mesajı alıntıladığım için kısıtlama yedim...

Öncelikle kural kitabı arkadaşların meme uçlarının Pokémon topuna dönmemesini umuyorum, lütfen sakin olun. Bu denklemdeki yanlışlıkları objektif bir bakış açısıyla anlatmaya çalışacağım, gereksiz şeyler için nefret besleme gibi bir huyum yok.

İnsanlık, tarih boyunca birçok noktada tiranlığa maruz kalmıştır. Gerek hakları kısıtlandığı, gerek maddi sıkıntı çektiği, gerekse haksızlık yaşadığı için sistemi bazen yapıcı, bazen yıkıcı şekilde eleştirmiş; bazen de direkt olarak sistemi çökertmeye yönelik eylemlerde bulunmuştur. Kendini sistemi eleştirmek zorunluluğunda hissetmesinin en büyük sebeplerinden biri ise bilinçli bir insan olarak bazı davranışlarına akla mantığa sığmayacak bir muamele edilmesidir. Tam olarak bu noktada mağdur kişi birey haklarının elinden alınmasının hiçbir mantıklı açıklaması olmadığını bilir. Türünün inanılmaz uzun bir zaman dilimi içerisinde şu ana kadar bilinen en gelişmiş zekaya, dolayısıyla bilince sahip olacak evrelere gelene kadar yaşadığı zorluklar kendi türünden biri tarafından hiçe sayılmış, şahsına hakaret edilmiştir. "Ama ben yanlış bir şey yapmadım, bu haksızlık!" demesine bile müsaade verilmemiş, konuşma yetisi adeta tecavüz edilerek yok sayılmıştır.

Şu an modern bir dünyada yaşıyoruz ve bu gibi durumlar artık yaşanmıyor. Yoksa yaşanıyor mu? Eğer Türkiye'de yaşayan ve en az 2 duyu yetisi yerinde bir vatandaşsanız bu sorunun cevabını çok net biliyorsunuzdur ancak anlattığım şeyleri forum sitesi gibi inanılmaz küçük bir yapı içine uyarlarsak durum kafa karıştırıcı olabilir.

Şimdi kuralları koyan kişilere sormak istiyorum, bahsi geçen kuralın gerçekten mantıklı olduğuna ve doğru uygulanabileceğine kanaat getirmek için ne kadar alkol aldınız? Yazım yanlışı için ceza vermek gayet kabul edilebilir, ancak okunurken dikkat edilmedikçe anlaşılmayacak kadar küçük bir yazım kuralı içeren mesaja cevap veren insanlara ceza vermek akıl ve mantığa hakaret etmek değildir de nedir, lütfen söyleyin. Kural kitabı arkadaşlar "Kural kuraldır işte, yazıyorsa dikkat edeceksin!" ya da "Forumun bir kalitesi var, kaliteli olmak suç mu?" gibi argümanlarla gelebilirler. Ben bu mecrada insanlara %100 şekilde karşılıksız yardım ediyorum, sadece bunu sevdiğim için. İnsanların sorunlarını bilgim dahilinde cevaplamaya çalışıyorum ve bugüne kadar tek bir yazım yanlışı dahi yapmadım. Ha tamamen dikkatsizlikten yapılacak bir yazım yanlışında direkt olarak ceza vermek ayrı saçmalık ona hiç girmiyorum. Yazan kural bildiğiniz, evet bildiğiniz "Eğer herhangi bir yazım yanlışı yapan birine cevap verirsen yasaklanırsın!" şeklinde. Bunun mantıklı olup olmadığını sormam bizzat akla ve mantığa aykırı olacağından sormuyorum ancak insanların sadece birbirine seviyeli şekilde yardım ettiği bir ortamda bahsi geçen sebeple birine direkt olarak ceza veriyorsan o mecranın kalitesini artırmıyorsun, aksine düşürüyorsun çünkü bu forumun kaliteyi ölçme yöntemlerinden biri olan 'yazım yanlışı yapmamak' konusunda hatasız olan birini o mecradan soğutuyorsun. Tek amacı seviyeli şekilde karşılıklı olarak birbirlerine yardım etmek olan insanlardan "Kurallar içerisinde en ufak bir yazım yanlışı bulunduran bir mesajı alıntılamayacaksın, bunu o aptal aklına sokacaksın. Dikkatin mi dağıldı? Umurumda değil, o kişi mesajında dikkatsizlik yüzünden 'PC' yerine 'pc' yazmış bile olsa sen o mesaja cevap vermeden mutlak şekilde raporlayacaksın!" şeklinde beklentilerde bulunduğunda bahsi geçen kuralın yazdığı 17. maddedeki "Hataları desteklemeyin, çoğaltmayın" ibaresine direkt olarak ters düşmüş oluyorsun.

Tek isteğim bu gibi yanlışlıkların en kısa sürede düzeltilmesi ve birçok kez adı geçen kural kitabı arkadaşların odunca argümanlarını bir kenara bırakıp gelişmiş bir zekaya sahip olduklarını hatırlamaları. Kendimi ifade etmek konusunda pek iyi değilim ancak beyninize bir şans verdiyseniz ana mesajı anlamışsınızdır. İyi günler ve yaptığım hatta yapmadığım yazım yanlışları için de şimdiden özür diliyorum.

Son düzenleme:
Madem ki bu kadar derinden açıklama gereği hissettiniz, anlayacağınız şekilde yardımcı olayım size.

Modern dünya için kuralların var olduğunu ve olacağını sizin adınıza üzülerek başlayalım konumuza.
  • Kural nedir?
    Türk Dil Kurumu'nun güncel açıklamasında "Bir sanata, bir bilime, bir düşünce ve davranış sistemine temel olan, yön veren ilke, nizam." şeklindedir.
    2008 yılındaki tanımına göre ise “bir yaptırımlar düzeniyle toplum üyelerinin kendisine uyması sağlanan, toplumca benimsenmiş her türlü buyurucu ve yasaklayıcı düzenleme” olarak tanımlanmıştır.​

• Peki neden kurallara uymalıyız?
    - Kurallar oluşacak olan belirsizlikleri azaltır. Neden belirsizlikleri azaltır? Kişiye özel olmadıkları için ortak payda da bulunan herkesi kapsadığı için düzenli davranışları koruyabilmenin ilk ve en temel şartıdır.
    - Kurallar bizim özgürlüğümüzdür. Neden? Kurallara herkes tarafından uyulacağının bilinmesi ve uymayanların cezalandırılacağının bilinmesi diğer bireylerin özgürlüğünün sağlanmasının şartlarından biridir.

• Gerçek hayat ile kıyas yapıyorsunuz, bir günlüğüne hiçbir kurala uymadığınızı veya yarım yamalak uyduğunuzu sadece bir düşünün. Düşünün yapacağınız davranışın nelere yol açacağını.
    En basitinden sabah kalkacaksınız işe gitmeniz gerekiyor ancak gitmediniz neler olur? Hadi diyelim işe gitmeye kararlısınız aracınıza binip işinize gideceğim ama yolda trafik kurallarına uymayacağınızı bir düşünün. Ne gibi sonuçlara yol açar? Hadi diyelim işinize gitmeye karar verdiniz, trafikte de bir sorun yaşamadan kurallara uyarak gittiniz. İş yerinizde kural dışı davrandığınızda neler olacağını bir düşünün. Bir tanesine bile uymazsanız neler yaşanacağını sadece bir hayal edin. Sadece bunları düşünmeniz yukarıda yazmış olduğunuz "Neden kural kural kural!" algısını kırmaya yetecektir. Size neden uymanız gerektiğini fazlasıyla açıklayacaktır. Saatlerce yazabilirim ancak gerek yok. Biraz düşündüğünüzde mantıklı olanı kendiniz de göreceksiniz.​

• Şimdi kuralları koyan kişilere sormak istiyorum, bahsi geçen kuralın gerçekten mantıklı olduğuna ve doğru uygulanabileceğine kanaat getirmek için ne kadar alkol aldınız?
    Şimdi ben size soruyorum hem de hakaret etmeden, üslubumu bozmadan. Yapılan yanlışları desteklemek doğru bir karar mı?
    Üstteki örneğimizden yola çıkalım yine. Siz tüm trafik kurallarına uyuyorsunuz ama yanınızda birisi kırmızı ışıkta geçince sessiz kalıyorsunuz. O anda belki kaza olmuyor ama 300 metre ileride, 500 metre ileride o adamın yaptığı hatadan olmayacağını biliyor musunuz? Neden yanlışa göz yumuyorsunuz? Neden bana ne canım ona da ben mi dikkat edeyim diyorsunuz? Belki engel olsanız sonrakilerde hatayı yapan kişi daha dikkatli olacak? Bana ne canım çarparsa başkasına çarpar. Peki aynı araç sizden birine çarpsa? Bu kez dünyayı ayağa kaldırırsınız.

Burada aldığınız size göre haksız olduğunu düşündüğünüz ama haklı olan cezadaki gibi. Siz yapmıyorsunuz yanlışı ama yanlışı yapan kişiye vereceği zarar konusunda yardım ediyorsunuz. Bu size mantıklı geliyor mu?

• Ben bu mecrada insanlara %100 şekilde karşılıksız yardım ediyorum, sadece bunu sevdiğim için. İnsanların sorunlarını bilgim dahilinde cevaplamaya çalışıyorum ve bugüne kadar tek bir yazım yanlışı dahi yapmadım.

Yardım etmek sadece sorun çözmek değildir. Sizin hatasız yazılarınızı gören kişiler için "Ne kadar dikkatli yazıyor, ben ise gelişi güzel yazıyorum. Ben de dikkatli olayım, özenle yazayım." diye düşündürmeniz de yardım etmektir. Hataları çoğaltmamanız da yardım etmektir. Haksız olduğumuzu bile bile serzenişte bulunmak yerine kendimizi sorgulamamız da yardım etmektir. Bu örnek uzar gider... Umuyorum ki söylediklerimi anlıyorsunuz.
    *: Bu arada biz 333 bin kişilik Sosyal ailesi olarak yardım ettiğimiz her mesaj için 5 TL alıyoruz. %100 şekilde karşılıklı olarak. Konu altlarına IBAN bırakıyoruz, çözümden sonra paramız ulaşsın diye.

Hata mı var mesajda, madem o kadar inançlısınız neden düzeltmiyorsunuz? Düzeltmekle uğraşmak istemiyorsunuz, onunla mı uğraşacağım diyorsunuz. İlla alıntı yapacaksanız doğru olan kısımlarını alın mesajın? Neden doğru ile ilerlemek yerine yanlışı yaygınlaştırıyorsunuz?

Tek isteğim bu gibi yanlışlıkların en kısa sürede düzeltilmesi ve birçok kez adı geçen kural kitabı arkadaşların odunca argümanlarını bir kenara bırakıp gelişmiş bir zekaya sahip olduklarını hatırlamaları.
    Ortada bir yanlış yok dolayısıyla düzeltilecek bir durum da yok. Sizin tabirinizle "odunca argümanlarımızda."

Belirli birkaç kuralımız var odunca argümanlarımızda. Bunların en başında da Türkçe ve imla kurallarına uymak geliyor. Diğer forumlar, bloglar, aklınıza gelebilecek diğer tüm web siteleri için bu kural olmayabilir ancak bizde olan ve olmaya da devam edecek bir kuraldır. Bu kural bizim için bir zorunluluktan ziyade dilimize gösterdiğimiz kıymettir. Burada bulunan hiç kimsenin Türkçe'nin düzgün kullanımından dolayı hayıflanacağını düşünmüyorum. Hata yapan gereken uyarısını alıyor gördüğünüz üzere ben dahil.

4 yıl aradan sonra gelip bir gün içinde ve aynı konu içerisinde üç kez aynı hatayı yaparsanız bu şekilde hayıflanmanız normal. Bu konuyu açarkenki özverinizi ve dikkatinizi keşke mesaj yazarken ve cevap verirken de kullanmış olsaydınız.

Son bir ek olarak aynı ülkede yaşayıp aynı saat dilimini kullanıp gece yarısına yakın bir saatte açtığınız konuyu "iyi günler." yerine "iyi geceler." şeklinde sonlandırın. Gün ile gece farklı kavramlardır. Kuralsız ütopyanız için bu kavramlar nasıl anlam ifade ediyor bilmiyorum ancak burada durum bundan ibaret.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı