Verilerim bulut depolama için yeter mi?

Makaleler
45
6K'ya yakın fotoğraf/video arşivim var Google Drive'da. Daha önceden Google Fotoğraflar sınırsız depolama alanından yararlanarak tüm video ve fotoğraflarımı yedekledim. Tek tük 1 GB'yi açmayan dökümanlarım var. Google, sınırsız depolama özelliğini kapatmıştı. Bir de alanı iyice düşürürse daha da sıkıntı olacağını düşünüyorum."Fotoğraf ve videolar çok mu önemli?" diye soracak olursanız pek de önemli değil.

Hadi; fotoğraf ve videolar silinsin. Ancak bankaya gittiğimde adam benim telefonumu alıyor ve işlemler yapıyor. Bir de bakıyorum ki; o telefonumu alan kişi Gmail hesabımı kredi kartına entegre etmiş. Bunların da olduğunu varsayarsak ne olacak? Bu bilgileri USB belleğe aktarabilme olasılığım var mı?

Tamam, şu zamanda mail adresi önemli ve en çok kullanılan mail servisi Gmail. 6,5 yıldır kullandığım Google hesabıma hiçbir şey olmadı. Sadece kendi telefonumda ve bilgisayarımda giriş yapıyorum ve bilgisayar ve telefonumu kimseye ellettirmiyorum.

Bu sanal verileri USB belleğe aktarma şansım var mı? Varsa nasıl olacak? Ya da "Boşver, sadece Gmail yeter." mi dersiniz?

Yerinizde olsam sizin için önemli tüm fotoğraf ve videolarımı harici bir harddiskte saklardım. Bulut ortamında kişisel resim veya video saklanması bana göre her zaman risklidir.
Guvenilir bir bulut servisi ise muhtemelen elinizdeki fiziksel bir cihazdan daha uzun omurlu olacaktir. Verinin mahremiyeti icin diyorsaniz sifreleyip barindirabilirsiniz.

Guvenilir bir bulut servisi ise muhtemelen elinizdeki fiziksel bir cihazdan daha uzun omurlu olacaktir. Verinin mahremiyeti icin diyorsaniz sifreleyip barindirabilirsiniz.
Bulut sistemi sonuçta kişisel verilerinizi Internet ortamındaki fiziksel erişiminiz olmayan bir alanda saklamak demektir ve ne kadar güvenlik vadedilirse edilsin internet ortamından soyutlanmış bir medya kadar korumalı olmayacaktır. Tabii bunun dezavantajı fiziksel medyayı koruyabilmek.

64 GB USB bellek işimi görür mü uzun yıllar kullanmak için kliteli bir markadan alırsam?
Kapasitesi ihtiyacınıza göre değişir, ben şahsen önemli dosyalarımı DVD ve yüksek kapasiteli disklerde saklıyorum.

Eger veriler onemliyse sahsen sifreleyip bir bulut depolama servisine atardim, bunun yaninda bir USB bellegin icine de atip USB bellegi de sifreler, guvenilir bir yerde saklardim. Bendeki diske bir sey olsa bile bulut servislerindeki dosyalarimiz farkli yerlerdeki veri merkezlerinde saklaniyor olacagindan servisin veri merkezlerinin birisine meteor dusse bile verim muhtemelen guvende olacaktir.

Eger veriler onemliyse sahsen sifreleyip bir bulut depolama servisine atardim, bunun yaninda bir USB bellegin icine de atip USB bellegi de sifreler, guvenilir bir yerde saklardim. Bendeki diske bir sey olsa bile bulut servislerindeki dosyalarimiz farkli yerlerdeki veri merkezlerinde saklaniyor olacagindan servisin veri merkezlerinin birisine meteor dusse bile verim muhtemelen guvende olacaktir.
Mantıklı. Ama bunun içinde para ödemek lazım. Aslında ucuz da. Google Drive'da 2 TB alan yıllık 300 TL.

Bulut sistemi sonuçta kişisel verilerinizi Internet ortamındaki fiziksel erişiminiz olmayan bir alanda saklamak demektir ve ne kadar güvenlik vadedilirse edilsin internet ortamından soyutlanmış bir medya kadar korumalı olmayacaktır. Tabii bunun dezavantajı fiziksel medyayı koruyabilmek.

Kapasitesi ihtiyacınıza göre değişir, ben şahsen önemli dosyalarımı DVD ve yüksek kapasiteli disklerde saklıyorum.
Diske tensel temas ne gibi bir yarar saglayabilir ki? Biz diske koyar bir yere sallariz ama kaliteli bir depolama servisi birden fazla veri merkezinde bu veriyi depolar. Sunucularin ve verinin guvenligi icin dev butceler ayiriyorlar, bir sorun durumunda en iyi veri kurtarma hizmetlerini alabilirler. Servisin ne kadar sure hizmet verecegini bilemeyiz ve surekli takip etmeyiz, bunun icin de elimizde de bir kopyasi bulunsa iyi olur tabi, zaten bunu yapmak kolay ama sanmiyorum ki gunumuzde bulut depolama servisleri surekli verilerimizi kaybetsin.

unnamed.jpg

Diske tensel temas ne gibi bir yarar saglayabilir ki? Biz diske koyar bir yere sallariz ama kaliteli bir depolama servisi birden fazla veri merkezinde bu veriyi depolar. Sunucularin ve verinin guvenligi icin dev butceler ayiriyorlar, bir sorun durumunda en iyi veri kurtarma hizmetlerini alabilirler. Servisin ne kadar sure hizmet verecegini bilemeyiz ve surekli takip etmeyiz, bunun icin de elimizde de bir kopyasi bulunsa iyi olur tabi, zaten bunu yapmak kolay ama sanmiyorum ki gunumuzde bulut depolama servisleri surekli verilerimizi kaybetsin.
Bu benim düşüncem, ben garanticiyim. Yarın bir gün internet erişimim olmaz dosyalarıma ihtiyacım olur. Dahası özel fotoğraflarımın veya çalışmalarımın elimin altında olmasını isterim. Internet ortamında herşey vadedildiği gibi yürümüyor malum. iCloud hacklendiğinde de muhtemelen insanlar sizin gibi düşünüyordu (kendini güvende hissediyordu), sonuçlarını gördük.

Bulut depolama tabii ki kullanırım, ancak varımı yoğumu güvenip de oralara atmam.

Geri
Yukarı