VERSA J25 kasanın soğutması nasıldır?

Tugay Dere

Centipat
Merhaba.

Sizce aşağıda belirteceğim ürünler için kasa soğutması için yeterli bir kasa mıdır?

ben de bu kasa mevcut ama fan ayarlarını yapamadım, kontrolcüsünü çözemedim.

Ryzen 7 2700X
ASUS B450-F GAMING
2X16 GB 3000 MHz RAM
Gigabyte RX590

Kasanın ön paneli tamamen mesh değil ve sadece 1 adet egzoz fanı var. Kendi fanlarının CFM değerleri de epey düşük. Düşük CFM ve sadece 1 egzoz fan ile sıcak havayı dışarıya yeteri kadar atamaz.

Gerçi birçok kasanın kendi fanları kötü ve etkili bir soğutma için, ekstradan fan değişimi ve takviyesi yapmak gerekiyor. Bu yüzden benim kasada baktığım en önemli şeyler: Ses yalıtımı, mesh panel, kablolama kolaylığı, aparat/aksesuar desteği ve üst egzoz fan yerinin konumu (fan ya da fanlar işlemci sıcaklığını doğrudan dışarıya atabiliyor mu yoksa sıcak hava kasanın tavanına mı çarpıyor?) unsurlarıdır.

Eğer tam bir bütçe belirtebilirsen, tavsiyede bulunabiliriz.

Kasanın ön paneli tamamen mesh değil ve sadece 1 adet egzoz fanı var. Kendi fanlarının CFM değerleri de epey düşük. Düşük CFM ve sadece 1 egzoz fan ile sıcak havayı dışarıya yeteri kadar atamaz.

Gerçi birçok kasanın kendi fanları kötü ve etkili bir soğutma için, ekstradan fan değişimi ve takviyesi yapmak gerekiyor. Bu yüzden benim kasada baktığım en önemli şeyler: Ses yalıtımı, mesh panel, kablolama kolaylığı, aparat/aksesuar desteği ve üst egzoz fan yerinin konumu (fan ya da fanlar işlemci sıcaklığını doğrudan dışarıya atabiliyor mu yoksa sıcak hava kasanın tavanına mı çarpıyor?) unsurlarıdır.
Yani şöyle anlatıyım size kasanın soğutması çok yetersiz kalıyor ki yan paneli açık kullanıyorum, içerdeki hava sürkilasyonu neredeyse sıfır ve fanların kendine hayrı yok. Egsoz fanı desen havayı dışarı atamıyor gibi çünkü kasanın üst panel kısmı olduğu gibi ısınıyor. Önerebileceğiniz fan veya boş kasa modeli varmıdır?

@Tugay Dere

Cooler Master MB511 (559 TL) alıp, üzerine de fanların yetersiz kalma ihtimaline karşı Arctic Bionix F120 fanlarla takviye yapardım.

Eğer daha çok bütçem varsa (sağlam ve klas bir kasa için bunu tercih ederdim), Cougar Panzer S'i (687 TL) seçerdim ve mevcut kasaya 2 adet Arctic Bionic F120 takviyesi yapardım (Kasa 707 TL'ydi, sana yazdığım sırada 687 TL'ye düştü).

@Tugay Dere

Cooler Master MB511 (559 TL) alıp, üzerine de fanların yetersiz kalma ihtimaline karşı Arctic Bionix F120 fanlarla takviye yapardım.

Eğer daha çok bütçem varsa (sağlam ve klas bir kasa için bunu tercih ederdim), Cougar Panzer S'i (687 TL) seçerdim ve mevcut kasaya 2 adet Arctic Bionic F120 takviyesi yapardım (Kasa 707 TL'ydi, sana yazdığım sırada 687 TL'ye düştü).

İlginiz için teşekkür ederim hocam her iki kasayıda akşam inceleyeceğim.

@Tugay Dere

O zaman her türlü o kasayı tercih et dostum. Kasanın önünde, yanılmıyorsam 3 tane Cougar CFD 120mm fan var. Bendeki fanların kırmızısı. 65 CFM, yüksek bir hava akımı değeri var. Tek eksisi PWM değiller. Onları da DC mode destekli anakartın varsa, anakart üzerinden hızlarını dizginleyebilirsin. Egzoz fan yok. Olmadı, öndeki fanın birinin arkaya alırsın. Bütçenin geri kalanıyla da 1-2 tane daha fan eklersin (Arctic Bionix F120). Buz gibi bir kasa olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı