Vestel OCEAN 0.35 Güncel BIOS

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Vestel'in Ocean modeli dizüstü bilgisayarına ait güncel BIOS dosyası.

Download: E20AVSTL.RAR

Güncelleme rehberi:

İlk olarak buradan HP USB Disk Storage Format Tool aracını indirin:

HP USB Disk Storage Format Tool 2.2.3

Buradan da Windows 98 DOS Dosyalarını:

Windows 98 System Files Download - EXTREME Overclocking İndirmek için sayfadaki "Primary Download Site" bağlantısına tıklayın.

Şimdi USB belleğinizdeki verileri başka bir yere aktarın ve belleği HP USB Disk Storage Format Tool ile FAT32 dosya sisteminde biçimlendirin. Fakat biçimlendirmeden önce "Create a DOS Startup Disk" seçeneğini seçip, klasöre çıkartmış olduğunuz Windows 98 DOS dosyalarını seçin.

Belleği formatladığınızda içine DOS dosyaları da kopyalanacaktır. Şimdi yukarıdan indirmiş olduğunuz BIOS dosyasını Extract edip, içerideki dosyaları belleğe atın.

PC açılırken Boot Menüsüne girip Flash belleği seçin. Boot Menüsüne giremiyorsanız BIOS'tan Flash belleği ilk sıraya alın.

Bilgisayar Windows 98 logosunu gösterip DOS'a açılacaktır.

Kod:
C:

yazarak C sürücüsüne geçin.

Kod:
F.BAT

yazarak güncelleme işlemini başlatın.

Dediklerinizi yaptım ve USB'den başlattım. F yazdığımda karşıma mavi bir ekran çıktı, üstünde Flash Utility 1.74 yazıyordu. Ancak altta bir satırda Checksum Passed onun altında "Project Name Failed" yazdı. Mavi ekranın en altında bir yükleme ilerlemesi vardı ancak sanırım "Project name failed" yazdığı için hiç ilerlemedi. E20VSTl.ISO bios dosyasını Virtual Clone ile mount edip içindekileri USB'ye atmıştım. Bu şekilde extract dediğiniz işlemi yaptım acaba bundan mı olmadı?

Son düzenleyen: Moderatör:
F174'ü çalıştırdığımda yine aynı mavi ekran çıktı ancak komutları anlatan aşağıdaki satırlar da vardı.

Kod:
Use flasher.exe <file> [/c] [/b] [/f] [/s file]
<file> program rom image file
/b boot block update
/f[s;p] force update all page [s-Sum;p-Project]
/p pause waiting user replacing flashrom
/c dont crush cmos checksum
/s file    Backup rom image to file

Ben de f[s;p] yazıp denedim, yine Checksum Passed onun altında "Project Name Failed" yazdı.

f[s-Sum;p-Project] ve [s-Sum;p-Project] yazıp denedğimde bad command yazıyor. BIOS'um bi türlü güncellenmiyor.

Olayı çok iyi kavrıyorsunuz :) Sizin gibi bir öğrencim olsa kısa sürede çıraklığa yükselirdi :)

Yine de komutu hatalı girmişsiniz. Şöyle bir komut olması lazım:

Kod:
F174.EXE E20AVSTL.PM /f

Unutmamanız gereken şey, kodlarda hiçbir zaman [] işaretleri kullanılmaz. Ayrıca [s-Sum;p-Project]'i olduğu gibi yazazmsınız. Şöyle bir şey olması gerek:

Kod:
F174.EXE E20AVSTL.PM /f (CRC32 Yığını);E20AVSTL.PM

Bu BIOS güncelleme aracını ilk defa görüyorum. Vestel'in özel programı gibi bir şey. Baksanıza kendileri kullanmayı bilmiyormuş. Bizim buraya kadar gelebilmemiz bile mucize..

Sözleriniz için çok teşekkür ederim ama biosumu yine güncelleyemedim.

Denemelerim sırasında karşıma çıkan mesajların resimlerini mediafire'a kaydettim.

F174.EXE E20AVSTL.PM /f yazınca yine E20AVSTL.PM failed yazdı.

F174.EXE E20AVSTL.PM /f (CRC32 Yığını);E20AVSTL.PM yazınca mavi ekranda program file satırının karşısına sadece (CRC32 Yığını) failed yazdı.

Sanırım CRC32nin ne olduğunu bilmediğim için tam anlayamadım. Birde ğ harfini komut yazarken yazamıyorum.

Şimdi CRC32 yığını, bir dosyasının imzasının alınması gibidir diyebiliriz.

Kod:
/f[s;p] force update all page [s-Sum;p-Project]

Yukarıdaki kodda belirtilen "Sum", genelde Checksum'ın kısaltmasıdır. Checksum, dosyaların doğruluğunu/bütünlüğünü kontrol etmek için oluşturulan bir sistemdir. Dosya baştan sona taranır ve genelde şöyle bir şey çıkar ortaya:

Kod:
F6BDB424

Benim burada asıl şüphem, Vestel'in BIOS dosyasına yanlış isim verdiği. Vaktim olunca bakabilirim ancak buna... şaka gibi bu yerli firmalar görüyorsunuz....

Eğer yanlış isim vermişse doğru ismi öğrenmenin yolu var mı?

Doğru ismi öğrenirsek ad değiştir yapıp biosu güncelleyebilir miyim? Gerçektende şaka gibiler.

Uyarı! Bu konu 13 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı