Çözüldü VGA EZ Debug LED yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

StackHouse

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Trident Z5 2x16GB CL32 1.40V
SSD veya HDD modeli
Samsung 990 Pro 2TB Heatsink
Ekran kartı
MSI 4070 GAMING X TRIO 12G
Anakart
MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR5
İşlemci
14700KF
İyi günler, montajını bugün bitirmiş olduğum bilgisayarımın Power tuşuna bastığımda anakart üzerindeki beyaz VGA ışığı sabit olarak yanıyor ve herhangi bir görüntü alamıyorum. Ekran kartı dahil tüm donanımların RGB'leri ve fanları faal olarak çalışıyor.
Televizyonun HDMI kablosunu hem anakarta hem de ekran kartına takarak denedim ancak herhangi bir değişiklik olmadı ve kabloda da bir problem yok(monitörüm henüz gelmedi ve evde deneyebileceğim başka bir aygıtım yok.)
Kapatmak için Power tuşuna bastığımda da saniyesinde tüm sistem kapandı. Şu an PSU kapalı ve fişi çekilmiş vaziyette bekliyorum. Yardımcı olur musunuz?

WhatsApp Image 2024-02-17 at 20.21.47.jpeg

Çözüm
Bana hata dokümanını atabilir misin?
Hata dokümanından kastınız nedir, anlayamadım. Eğer bip sesiyse herhangi bir ses almıyorum. Kitapçığında da EZ Debug LED'lerle ilgili sadece fotoğraftaki sayfa var.
Adsız.png

Sorunu, anakartta bulunan Bios Flash Button ile Bios'u güncelleyerek çözdüm.
Anakartında sabit bir şekilde yanmakta olan beyaz VGA EZ Debug LED ışığı, genellikle ekran kartıyla ilgili bir sorunu işaret eder. Sorunun muhtemelen şunlardan biridir:

1 -) ekran kartı bağlantıları: Ekran kartının doğru ve sıkı bir şekilde anakartına bağlandığından emin ol. Ekran kartının güç kablosunun da doğru bir şekilde bağlı olduğunu kontrol et.

2-) BIOS güncellemesi: Anakartının en güncel BIOS sürümünü kullanıyor olman önemlidir. Güncel BIOS sürümü, donanım uyumluluğunu artırabilir ve bazı hataları düzeltebilir. MSI'ın resmi web sitesinden anakartının modeline uygun en güncel BIOS sürümünü indirip güncelleyebilirsin.

3-) RAM'leri yeniden takmak: RAM modüllerininin doğru yuvalara ve tam olarak oturmuş şekilde takılı olduğundan emin ol. RAM'lerini çıkarıp yeniden takarak, olası temas sorunlarını giderebilirsin. Ayrıca, RAM'lerini farklı yuvalara takarak da deneyebilirsin.

4-) anakartın VGA LED hata kodlarına bak: Anakartının kullanım kılavuzunda veya MSI'ın resmi web sitesinde, EZ Debug LED'lerin ne anlama geldiğine dair bilgiler bulunabilir. Bu bilgiler, sorunun daha rahat bir şekilde tanımlamaya yardımcı olabilir.

Monitörü teslim alamadığım için cevap yazamadım.
1) Ekran kartında fiziksel olarak gözüken herhangi bir problem yok, ekran kartını ve bağlantılarını söküp tekrar denedim ama işe yaramadı.
2) Görüntü alamadığımdan dolayı Bios'a giremiyorum.
3) Ram slotlarının yerlerini değiştirerek, tek ram slotunu kullanarak denedim. İşe yaramadı.
4) Dökümanda GPU'nun algılanmadığı veya arızalı olduğu anlamına geldiği yazıyor.
5) Bios pilini çıkarıp tekrar taktım, işe yaramadı.
6) Anakartta bulunan Clear CMOS tuşu işe yaramadı.
7) Bazı yazılarda M2 SSD'nin çıkarıp takılarak sorunun çözüldüğünü gördüm. İşe yaramadı.

Artık ne yapacağımı bilemiyorum, başka fikirleriniz var mı?

Monitörü teslim alamadığım için cevap yazamadım.
1) ekran kartında fiziksel olarak gözüken herhangi bir problem yok, ekran kartını ve bağlantılarını söküp tekrar denedim ama işe yaramadı.
2) görüntü alamadığımdan dolayı BIOS'a giremiyorum.
3) RAM slotlarının yerlerini değiştirerek, tek RAM slotunu kullanarak denedim. İşe yaramadı.
4) dokümanda GPU'nun algılanmadığı veya arızalı olduğu anlamına geldiği yazıyor.
5) BIOS pilini çıkarıp tekrar taktım, işe yaramadı.
6) anakartta bulunan clear CMOS tuşu işe yaramadı.
7) bazı yazılarda M.2 SSD'nin çıkarıp takılarak sorunun çözüldüğünü gördüm. İşe yaramadı.

Artık ne yapacağımı bilemiyorum, başka fikirleriniz var mı?

Hata dokümanından kastınız nedir, anlayamadım. Eğer bip sesiyse herhangi bir ses almıyorum. Kitapçığında da EZ Debug LED'lerle ilgili sadece fotoğraftaki sayfa var.
Adsız.png

Sorunu, anakartta bulunan Bios Flash Button ile Bios'u güncelleyerek çözdüm.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı