Çözüldü VGA kablosunun kaymasıyla çözünürlük ayarının bozulması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ketofilen

Kilopat
Yer
Kaer Morhen
Dün başıma çok garip bi' olay geldi. Bilgisayarım bozulduğundan dolayı laptop kullanmaktayım, bu nedenle bilgisayarımın monitörünü laptopa bağlayarak ikinci ekran olarak kullanıyordum. Monitör eski olduğundan dolayı HDMI girişi bulunmuyor. Bu yüzden VGA ile laptopa bağlıyorum ancak dün ekranımda karıncalanmalar olduğundan dolayı - arada böyle oluyor, VGA kablosunu biraz bastırınca düzeliyordu - birazcık VGA'yı bastırdım ve ekrandaki karıncalanma olayı gitti ama laptop artık monitörümü tanımıyordu, sadece 2 çözünürlük ayarını kullanmama izin veriyor. (Normalde 1440x900 çözünürlük ayarında kullanabiliyorum ancak şimdi sadece 1248x768 ve 800x600 çözünürlük ayarlarına izin veriyor.) Ekran ayarlarını ekte belirttim.

Bu sorunun çözümünü bilen var mı acaba? Ne yapmam gerekiyor?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Not: Monitörde sadece VGA girişi var.
Monitör Modeli: Casper 19CSPR.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü - 2021-05-02 16-59-29.png
    Ekran Görüntüsü - 2021-05-02 16-59-29.png
    26,2 KB · Görüntüleme: 57
Çözüm
Arada dönüştürücü var mı? Yenileme hızları olması gereken ayarlarda mı?[Linux Mint'te yenileme hızı(Hz) nereden ayarlanıyor tam olarak bilmiyorum.]
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Herhangi bir dönüştürücü kullanmıyorum direkt olarak VGA kablosu ile bağlantıyı sağlıyorum.

Bende bilmiyorum tam olarak nereden yapılıyor ama komut satırına `xrandr` yazınca monitör çözünürlük ayar ve yenileme hızını gösteriyor. Ekte sonuçları belirttim. Ancak sorun şurada laptop monitörü tanımıyor bu nedenle sadece yukarıda da dediğim gibi 2 çözünürlük ayarı sunuyor bize.
@Yener K. Hocam Windows bir laptop üzerinden yine VGA ile bağlantı kurdum ve monitör ayarını 1440x900 yapabildim ancak tekrardan bu laptopa bağlayınca 1024x768 ayarına düşüyor. Şöyle bir site buldum. Burada arkadaşın dediğini yaptım gerçekten de çözünürlük ayarlarına 1366x768(16:9) ayarı geldi ancak monitör halen 1024x768(4:3) ayarında kalıyor. ( Monitörün kendi paneli var oradan bakınca hangi çözünürlükte olduğunu anlayabiliyorum. )

@Kerem00 hocam bahsettiğim sitede ki kodlardan anlıyorsanız veya tanıdığınız anlayan biri varsa yardımcı olabilir misiniz? Linux kodlamalarından filan pek anlamıyorum.
Sorunu kısmen çözdüm, aynı sorunu yaşayan arkadaşlarım konuya bakabilirler.
Anladım hocam. Bu konuya @Kerem00 hocam baksa daha iyi olur. Linux konusunda tecrübeli bir hocamız.
Siz daha iyi bilirsiniz, dediğiniz hocam müsait ise konuyla ilgilenebilirse müteşekkir olurum. İlginiz için teşekkür ederim.

Şu anda deneme fırsatım yok kapanma dolayısıyla ancak birkaç güne belki farklı bir laptop üzerinden monitörü bağlayarak deneyeceğim. Belki sorun bu laptop ile alakalıdır eğer onda da aynı durum meydana gelirse monitörsel bir sıkıntı olmuş demektir.

Tekrardan teşekkür ederim.

Tamamdır hocam. Denemek iyi bir yol olur.

Siz daha iyi bilirsiniz, dediğiniz hocam müsait ise konuyla ilgilenebilirse müteşekkir olurum. İlginiz için teşekkür ederim.
Arada dönüştürücü var mı? Yenileme hızları olması gereken ayarlarda mı?[Linux Mint'te yenileme hızı(Hz) nereden ayarlanıyor tam olarak bilmiyorum.]

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Herhangi bir dönüştürücü kullanmıyorum direkt olarak VGA kablosu ile bağlantıyı sağlıyorum.

Bende bilmiyorum tam olarak nereden yapılıyor ama komut satırına `xrandr` yazınca monitör çözünürlük ayar ve yenileme hızını gösteriyor. Ekte sonuçları belirttim. Ancak sorun şurada laptop monitörü tanımıyor bu nedenle sadece yukarıda da dediğim gibi 2 çözünürlük ayarı sunuyor bize.
@Yener K. Hocam Windows bir laptop üzerinden yine VGA ile bağlantı kurdum ve monitör ayarını 1440x900 yapabildim ancak tekrardan bu laptopa bağlayınca 1024x768 ayarına düşüyor. Şöyle bir site buldum. Burada arkadaşın dediğini yaptım gerçekten de çözünürlük ayarlarına 1366x768(16:9) ayarı geldi ancak monitör halen 1024x768(4:3) ayarında kalıyor. ( Monitörün kendi paneli var oradan bakınca hangi çözünürlükte olduğunu anlayabiliyorum. )

@Kerem00 hocam bahsettiğim sitede ki kodlardan anlıyorsanız veya tanıdığınız anlayan biri varsa yardımcı olabilir misiniz? Linux kodlamalarından filan pek anlamıyorum.
Sorunu kısmen çözdüm, aynı sorunu yaşayan arkadaşlarım konuya bakabilirler.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü - 2021-05-04 11-09-13.png
    Ekran Görüntüsü - 2021-05-04 11-09-13.png
    91,6 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı