VIA HD Audio deck, Realtek gözükmüyor, ön jak girişi çalışmıyor çözümü

Vlam_Draak_888

Centipat
Selamlar ben 2, 3 gündür uğraştığım bir sorunu bugün hallettim ve bu durumdan muzdarip kader arkadaşlarıma nasıl çözdüğümü anlatıp yardımcı olmaya çalışacağım;

En baştan başlayalım öncelikle kasanın içindeki HD Audio veya AC97 isimli kablonuzun takılı olduğunu kontrol edin HD Audio Windows'un üst sürümleri için AC97 XP ve altı için diye biliyorum yanlışım varsa lütfen düzeltin. HD Audio'nun nereye takıldığına bakmıştım fakat o isimde bir giriş bulunmuyordu bende iyice baktım gözüme aafp adında pinler takıldı araştırdım. HD Audio oraya takılıyormuş bende taktım sonra sonunda çözdüm çok kolay oldu derken bilgisayarı açıp taktım kulaklığı ses gelmedi hiçbir şey olmadı. Sonra yine araştırdığıma göre Realtek HD Audio yöneticisi ile halledildiğini gördüm yükledim açılmadı. Çok kez silip farklı sürümleri denedim ama sonuç yoktu zaten benim cihazımın açıklamasında VIA yazıyordu Realtek değil bende VIA HD Audio deck vardı eskiden kullanıyordum. Ama açılmamaya başlamıştı bende bunu araştırmaya başladım. Sonuç bulabildiğimi söyleyemem sonra anakartımın (ASUS P5G41C-M lx) sayfasına gidip Driver ve araçlar sekmesine girdim orada Audio Driver'ın açıklamasında eskiden Realtek yazıyordu ve Realtek sürücüsünü indirtiyordu bana ama bu sefer girdiğimde VIA yazıyordu. Bende hemen indirdim kurdum kurarken yarıda mavi ekran verdi bilgisayar Windows'u normal olarak her başlatmaya çalıştığımda mavi ekran alıyordum sonra normal olarak değil de ağ ile güvenli modda başlattım temel Driver'ları yüklediği için sorun çıkmıyordu. İndirdiğim dosyadakı AsusSetup.exe yi açtım kaldır dedim yeniden başlat dedim. Ardından normal olarak başlattım mavi ekran gitmişti. Yine indirdiğim dosyadaki AsusSetup.exe dosyasını açıp tekrar kurmaya çalıştığımda (çıkan sekmedeki kutucuğu işaretlemeyi unutmayın. Sanırım VIA Audio codec tarzı bir şey yazıyordu) sorun çıkmadı ve düzgünce yüklendi ve açıldı ön porta taktığımda kulaklığı jack plugged in diyordu. Sanırsam sağ altta her neyse ön port gözüküyordu artık ama ses gelmiyordu. Yine de ve bir jak takılı olarak gözüküyordu sadece çıkarıp diğer jak a taktığımda anlık ses geliyordu. Bende dedimki diğer jak a kullanmadığım mikrofonumun (kulaklığın mikrofonu) jakını takayım diğerine kulaklığımı takayım dedim ve sorun halloldu. Şu anda sıkıntısız bir şekilde kullanıyorum.

Bahsettiğim o dosyanın linki (belki sizde de çalışır ama çalışmazsa kendi anakartınızın sitesine gidip oradan indirin): P5G41C-M LX Sürücüler & Araçlar | Anakart | ASUS Türkiye (sizde de Realtek gözüküyorsa VIA'nın direk indirme linki: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/misc/audio/VIA_Audio_V6019500_XPVistaWin7.zip).
--------------------------------------------------------------
Bu arada mikrofonunuzun markası VIA ise dip ses i büyük ölçüde azaltıyor program bası yükseltirseniz sesiniz daha yüksek çıkar ayrıca expert mode da birçok ses efekti var su altı konser salonu gibi müzik dinlerken keyfinize göre açıp kapatabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı