Çözüldü Video oranı nasıl değiştirilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DramatycEnygma

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600 ( NZXT Kraken X53 Liquid )
Vengeance 2x 16gb 3200mhz cl16
A520M A Pro
James Donkey JD512 NVMe
Msi RTX 4060 Black Ventus 2x OC
Msi MAG A600DN
Nzxt H510 Flow
Arkadaşlar fotoğrafı hani sıkıştırız da mesela daha ince olur ya. Aynısını videoya da yapmak istiyorum. Ancak hangi uygulamaya girdiysem direkt kırpıyor. Ben kırpmasını değil sıkıştırmasını istiyorum.

Çözüm
Bunun birden fazla yolu var, kendi bildiğim bir yöntemle anlatayım. Premiere Pro üzerinden anlatacağım. Başlamadan önce yazdıklarımı uygulamak için Editing çalışma alanını kullanabilirsin.

Yeni bir proje oluştur. Videoyu projeye ekle ve timeline'a sürükleyip bırak. Sonrasında Sequence sekmesinden Sequence Settings özelliğine git. Burada Video kategorisi içerisinde Frame Size bulunuyor. Buradan videoyu hangi çözünürlükte olmasını istiyorsan onu yaz ve çıkan uyarıya evet diyerek devam et.

Bunu şöyle düşünebilirsin: Elindeki video 1280x720 olsun, yani 16:9. Sen ise bu videoyu 4:3'e dönüştürmek istiyorsun. Bu durumda çözünürlüğü 1280x960 veya her ne kadar 4:5 olacak olsa da 1280x1024 yapabilirsin.

Buraya kadar yaptığımız kısım, çalışma alanının çözünürlüğünü değiştirmekti. Şimdi ise videoyu bu çalışma alanına göre ölçeklendirelim.

Timeline'daki videoya tıklayıp Effect Control sekmesine gidelim. Effect Control'de seçtiğin videonun gözükmesi gerek. Buradan da Video kategorisi altından Motion kategorisine git. Videoyu yeniden boyutlandırmak istediğimiz için burada Uniform Scale özelliğinin tikini kaldıralım. Sonrasında Scale özelliğine tıklayıp (bu arada Selection Tool seçili olmalı) çalışma alanındaki videonun boyutunu ayarlayabilirsin. İşin bittikten sonra da çıktısını alırsın ve biter.

Umarım bu anlattıklarım işine yarar.
16:9 olan bir videoyu kırpamadan 9:16 yapman teknik olarak mümkün değil.
İla üstünde ve altından siyahlıklar olur ya da çok genişletildiği için video izlenmez hale gelir.

9:16 Images – Browse 78,430 Stock Photos, Vectors, and Video | Adobe Stock

Best practices for creating vertical videos on your smartphone | Clipchamp  Blog

Hocam güzel görünmesini falan boşverin. Pratik olarak kullanışlı olacağını düşünmüyorum zaten. Ancak fotoğraflarda çok rahat yapılabiliyor. X10 Y20 olan bir videoyu mesela X2 Y20 hale getirmek istiyorum. Kırparak değil de yatay olarak küçülterek yani.

Bunun birden fazla yolu var, kendi bildiğim bir yöntemle anlatayım. Premiere Pro üzerinden anlatacağım. Başlamadan önce yazdıklarımı uygulamak için Editing çalışma alanını kullanabilirsin.

Yeni bir proje oluştur. Videoyu projeye ekle ve timeline'a sürükleyip bırak. Sonrasında Sequence sekmesinden Sequence Settings özelliğine git. Burada Video kategorisi içerisinde Frame Size bulunuyor. Buradan videoyu hangi çözünürlükte olmasını istiyorsan onu yaz ve çıkan uyarıya evet diyerek devam et.

Bunu şöyle düşünebilirsin: Elindeki video 1280x720 olsun, yani 16:9. Sen ise bu videoyu 4:3'e dönüştürmek istiyorsun. Bu durumda çözünürlüğü 1280x960 veya her ne kadar 4:5 olacak olsa da 1280x1024 yapabilirsin.

Buraya kadar yaptığımız kısım, çalışma alanının çözünürlüğünü değiştirmekti. Şimdi ise videoyu bu çalışma alanına göre ölçeklendirelim.

Timeline'daki videoya tıklayıp Effect Control sekmesine gidelim. Effect Control'de seçtiğin videonun gözükmesi gerek. Buradan da Video kategorisi altından Motion kategorisine git. Videoyu yeniden boyutlandırmak istediğimiz için burada Uniform Scale özelliğinin tikini kaldıralım. Sonrasında Scale özelliğine tıklayıp (bu arada Selection Tool seçili olmalı) çalışma alanındaki videonun boyutunu ayarlayabilirsin. İşin bittikten sonra da çıktısını alırsın ve biter.

Umarım bu anlattıklarım işine yarar.

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam bakın mesela bu fotoğraf gibi. Kırpılmamış sıkıştırılmış. Sanırım 6 saniyelik bir video. Aynısını videoya yapmak mümkün değil midir? 😔
1713735247631.png
pink-hearts-black-background-bokeh-glowing-lights-vibrant-3447x2299-3409.jpg

Hocam bunun gibi mesela. Paint üzerinden çok kolay şekilde yapılıyor.

Hocam bakın mesela bu fotoğraf gibi. Kırpılmamış sıkıştırılmış. Sanırım 6 saniyelik bir video. Aynısını videoya yapmak mümkün değil midir? 😔
Eki Görüntüle 2175280
Eki Görüntüle 2175279

Hocam bunun gibi mesela. Paint üzerinden çok kolay şekilde yapılıyor.

CapCut ile yapabilirsiniz ve istediğin şey buna benzer bir şey ise bu yöntemi kullanabilirsin.
"Hayır ben kendim tamamen sıkıştıracağım" dersen.
Ölçek alanından sabit ölçeği kapatmanız yeterli.

bu.gif

CapCut ile yapabilirsiniz ve istediğin şey buna benzer bir şey ise bu yöntemi kullanabilirsen.
"Hayır ben kendim tamamen sıkıştıracağım" derseniz. Ölçek alanından sabit ölçeği kapatmanız yeterli.

Eki Görüntüle 2175283

Hocam Premiere de indiriyorum CapCut'ta. Bu gece o video kır pı la cak.

Her ikisinde de isteğine uygun işlemi yaparsın. Sadece birisini indirsen yeterli. Premiere'e hakim değilsen CapCut daha basit bir program, onu kullanabilirsin.
Hocam yıllık deneme planı falan da başlattım şimdi o kadar uğraştıktan sonra vazgeçmek istemiyorum. Şimdi açıldı Premiere. Beceremezsem Capcut denerim artık. Hocam bu arada arayüzünden kalite akıyor uygulamanın. Belki daha sonra yine uğrarım buna.

Yeni konular

Geri
Yukarı