Çözüldü Video render encoding sırasında RTX 3070 Ti çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AKTgoldengun

Hectopat
Daha fazla  
Video editleme programlarında ekran kartım devreye girmiyor. NVIDIA GPU donanım hızlandırma açık olmasına rağmen %60 CPU %4 GPU gibi kullanımlar var. Ne yapmam gerekiyor acaba? Control panelden bazı değişiklikler de yaptım videolardan bakıp bir şey değişmedi.

Sistem bileşenlerim:
i7 11700K.
MSI RTX 3070 Ti Gaming X Trio.

Çözüm
Hangi edit programı merak ettim. Ayrıca edit programında ekran kartının donanımsal destek verdiği codec seçilmesi gerekebilir. Ben Shotcut programını kullanırken ekran kartının render edeceği codeği seçip yapıyorum. Mesela AMD için h264_amf gibi.
Mal movavi gpu acceleration desteklemiyormuş steamde. Konu nasil sileceğimi bulamadim ama konu kapanmistir :(
Video editleme programlarında ekran kartım devreye girmiyor. NVIDIA GPU donanım hızlandırma açık olmasına rağmen %60 CPU %4 GPU gibi kullanımlar var. Ne yapmam gerekiyor acaba? Control panelden bazı değişiklikler de yaptım videolardan bakıp bir şey değişmedi.

Sistem bileşenlerim:
i7 11700K.
MSI RTX 3070 Ti Gaming X Trio.

Yaptığın renderde işlemci kullanılıyor demek ki.

Hangi edit programı merak ettim. Ayrıca edit programında ekran kartının donanımsal destek verdiği codec seçilmesi gerekebilir. Ben Shotcut programını kullanırken ekran kartının render edeceği codeği seçip yapıyorum. Mesela AMD için h264_amf gibi.

Mal movavi gpu acceleration desteklemiyormuş steamde. Konu nasil sileceğimi bulamadim ama konu kapanmistir :(

Son düzenleme:
Çözüm
en iyi render işlemci gücü olanıdır. gpu renderler işlemciler kadar yüksek kalite sunmaz. en basit örneği bir tane bluray film indirin, xvid4psp yada handbrake tarzı programla 1080p mkv olarak ripleyin.

gpu nvenc destekli xmedia recode programıyla 1080p mkv ripleyin kalite farkını görmüş olucaksınız. blender ve diğer tarz programlarda gücü işlemciye devredin mümkünse ryzen 5950x 7950x tarzı güclü işlemcilerden yüksek performans alırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı