ViewSonic VX2418C 1080p'de görüntü bulanık

erdemerendincer

Decapat
Daha fazla  
ViewSonic VX2418C kullanıyorum. Yeni bir bilgisayar ile alalı 1 hafta oldu ama eski 60Hz monitörümde izlediğim videolar bana daha kaliteli geliyor. Videoları 1080p açsam bile görüntü bulanık ve kalitesiz geliyor. Ekran kartım RTX 3060 ve monitöre DP ile bağladım (monitör kutusunun içinde sıfır çıktı kablo). Ekran kartı driverlerim güncel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Youtube'daki videoların bitrate'i çok düşüktür. 1080p videoların çoğu genelde çamur gibidir, bu hepimizin yaşadığı bir sorun.
Size örnek olarak Vimeo'dan çok yüksek kaliteli bir 4k video atacağım, bilgisayarınızın ayarlarından monitörünüzü 1080p çözünürlükte kullandığınıza emin olduktan sonra attığım videoyu 4k çözünürlükte izlerken görüntü hala bulanık ise, monitör ayarlarını da biraz kurcalayıp, çözüm bulamazsanız, iade edin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba. YouTube'daki videoların Bitrate'i çok düşüktür. 1080p videoların çoğu genelde çamur gibidir, bu hepimizin yaşadığı bir sorun.
Size örnek olarak Vimeo'dan çok yüksek kaliteli bir 4K video atacağım, bilgisayarınızın ayarlarından monitörünüzü 1080p çözünürlükte kullandığınıza emin olduktan sonra attığım videoyu 4K çözünürlükte izlerken görüntü hala bulanık ise, monitör ayarlarını da biraz kurcalayıp, çözüm bulamazsanız, iade edin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam videoyu 4K da açtığımda görüntü net fakat önceden izlediğim YouTube videoları diğer monitörde daha net gibi geliyor.

Hocam videoyu 4K da açtığımda görüntü net fakat önceden izlediğim YouTube videoları diğer monitörde daha net gibi geliyor.
Hocam bu duruma çok net bir açıklama yapacağım ama tek bir soru soracağım. Önceki monitörünüz daha küçük müydü? bir de düz bir ekranı mı vardı?

Düz ve daha küçüktü.
Hocam görüntünün bulanık gelmesinin sebebi çok bariz. Youtube'daki videolar bitrate'i düşürüldüğü için her zaman dandik ve bulanık görünüyordu. Siz daha büyük bir ekrana geçince bu dandikliği farkettiniz. Şimdi aynı videoları telefonunuzun daha küçük ekranında izleseniz mükemmel gözükecekler. Ama gerçekte öyle değiller. Ayrıca eğimli ekranlarda net hissetmeme problemi bence gerçekten var. Sizi rahatsız ediyorsa iade edip düz ekranlı IPS bir monitöre geçmenizi tavsiye edebilirim. Curved ekranlar bana da biraz garip geliyor ve gözüm alışamıyor. Düz ekranlardan şaşmamanızı tavsiye edebilirim geleceğe dönük olarak. İmkanınız varsa iade edip düz bir ekrana geçmenizi tavsiye ederim. O alanda da monitör tavsiyesi yapabilirim isterseniz.

Hocam görüntünün bulanık gelmesinin sebebi çok bariz. YouTube'daki videolar Bitrate'i düşürüldüğü için her zaman dandik ve bulanık görünüyordu. Siz daha büyük bir ekrana geçince bu dandikliği fark ettiniz. Şimdi aynı videoları telefonunuzun daha küçük ekranında izleseniz mükemmel gözükecekler. Ama gerçekte öyle değiller. Ayrıca eğimli ekranlarda net hissetmeme problemi bence gerçekten var. Sizi rahatsız ediyorsa iade edip düz ekranlı IPS bir monitöre geçmenizi tavsiye edebilirim. Curved ekranlar bana da biraz garip geliyor ve gözüm alışamıyor. Düz ekranlardan şaşmamanızı tavsiye edebilirim geleceğe dönük olarak. İmkanınız varsa iade edip düz bir ekrana geçmenizi tavsiye ederim. O alanda da monitör tavsiyesi yapabilirim isterseniz.

Sağ olun hocam öyle bir imkanım yok ama teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı