ViewSonic VX2705-2KP monitör ekranı kendi kendine kapanıyor

aakuza

Decapat
Daha fazla  
Monitör
Viewsonic VX2705-2KP
Selam herkese,

ViewSonic VX2705-2KP monitöre sahibim. İş bilgisayarım (Dell Vostro 5410 i5-11320h, 8RAM, dahili ekran kartı) olan modelini kullanıyorum. Bugün ilginç bir şey fark ettim. Monitörü 143, 912Hz'e ayarlayınca (çözünürlük 2K) Udemy'de video izlemeye başlarken (video buffering olurken) monitör kendi kendine kapanıyor no Signal yazısı beliriyor. Ve ben tekrar düğmesinden açana kadar da açılmıyor. Ancak 120,010 Hz'e alınca böyle bir sorun oluşmuyor. Fark ettiğim kadarı ile bu sorun bir de Spotify web sitesinde de oluyor. Şarkıyı çalmak için play düğmesine basar basmaz ekran gidiyor. Yine aynı şekilde 120,010 Hz'de problem yok.

Bu problemin çözümünü bilip yardımcı olabilecek varsa çok mutlu olurum.
Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam monitörü almayı planlıyordum, panelin Hz değerleri hakkındaki tuhaflıkları okuyunca tedirgin olmuştum. Şimdi de bu konuyu görünce valla almam herhalde... Alacak monitör yok usta piyasada, bu nasıl olur?
(Kutudan çıkan kablo ile kullandığınızı varsayıyorum.)

Bahsettiğin konu ilk olarak kablo kalitesi ile alakalı. Görüntü aktarımını yetiştiremediği zaman git gel yaşanır. Yüksek Hz yüksek gpbs demektir. Başka bir kablo ile deneyin isterseniz.

HDMI ile bağlanıyorum. Başka bir kablo deneyeyim o halde. Teşekkür ederim.

Tam monitörü almayı planlıyordum, panelin Hz değerleri hakkındaki tuhaflıkları okuyunca tedirgin olmuştum. Şimdi de bu konuyu görünce vallahi almam herhalde... Alacak monitör yok usta piyasada, bu nasıl olur?
(Kutudan çıkan kablo ile kullandığınızı varsayıyorum.)

Hocam sorun monitörden mi onu da bilmiyorum. Kutudan çıkan HDMI ile bağlantı sağlıyorum. Ama mesela kişisel bilgisayarımda (Monster) DisplayPort kablosu ile bağlanıyorum. Aynı eylemleri orada da yaptım ama monitörde (aynı monitör) kapanma vs yaşamadım.
Ama şu var bu monitöre kesinlikle sorunsuz dememiz yanlış olur. Kişisel bilgisayarımda takılmalar yaşamıştım. Garip şekilde çözmüştüm. Mesela PC açıkken monitöre bağlarsanız görüntü smooth vermiyor. Fare sürüklemeleri takılıyor. Ama laptop kapalıyken monitöre bağlantı sağlayıp daha sonra PC'yi açarsanız görüntü muazzam.
Vatan'da indirimdeyken almıştım. Muadillerine göre 2-3K fiyat farkı vardı.

HDMI ile bağlanıyorum. Başka bir kablo deneyeyim o halde. Teşekkür ederim.

Hocam sorun monitörden mi onu da bilmiyorum. Kutudan çıkan HDMI ile bağlantı sağlıyorum. Ama mesela kişisel bilgisayarımda (Monster) DisplayPort kablosu ile bağlanıyorum. Aynı eylemleri orada da yaptım ama monitörde (aynı monitör) kapanma vs yaşamadım.
Ama şu var bu monitöre kesinlikle sorunsuz dememiz yanlış olur. Kişisel bilgisayarımda takılmalar yaşamıştım. Garip şekilde çözmüştüm. Mesela PC açıkken monitöre bağlarsanız görüntü smooth vermiyor. Fare sürüklemeleri takılıyor. Ama laptop kapalıyken monitöre bağlantı sağlayıp daha sonra PC'yi açarsanız görüntü muazzam.
Vatan'da indirimdeyken almıştım. Muadillerine göre 2-3K fiyat farkı vardı.
Bende DP kablo yok, almak da istemiyorum ayrıca. Kutudan çıkmaması kötü, bir de kafama takılan freesync premium açınca 144hz'e düşüyormuş, var mı öyle bir durum?

Bende DP kablo yok, almak da istemiyorum ayrıca. Kutudan çıkmaması kötü, bir de kafama takılan FreeSync Premium açınca 144Hz'e düşüyormuş, var mı öyle bir durum?

Monitör zaten en fazla 144 Hz veriyor. Tam anlayamadım sorunuzu. Belki şununla karıştırıyorsunuzdur. FreeSync Premium açınca 1ms Mode'unu kapatıyor.

Monitör zaten en fazla 144 Hz veriyor. Tam anlayamadım sorunuzu. Belki şununla karıştırıyorsunuzdur. FreeSync Premium açınca 1ms Mode'unu kapatıyor.
Sanırım haklı olabilirsiniz. Başka konu başlıkları ile karıştırdım sanırım. 1ms modeu neden kapanıyor onu anlayamadım. Başka monitörlerde de bu şekilde oluyor mu bilmiyorum. Şuan kullandığım gigabyte'da böyle bir durum yok açıkçası. Çok saçma geldi.

Sanırım haklı olabilirsiniz. Başka konu başlıkları ile karıştırdım sanırım. 1ms modeu neden kapanıyor onu anlayamadım. Başka monitörlerde de bu şekilde oluyor mu bilmiyorum. Şu an kullandığım Gigabyte'da böyle bir durum yok açıkçası. Çok saçma geldi.

Bence karıştırdığın bir yer var. 1ms modu ile Sync teknolojisi genelde uyumlu çalışmaz bu yüzden biri kapanır. Mesela ASUS kullanıyorum ve ELMB modu açınca Adaptive Sync ve G-Sync otomatik kapanıyor. Gigabyte'de aktif edip kullandığın 1 ms modları nedir?

Gigabyte G24F-2 1MS modunu bulamadım OSD ayarlarında. Ben standart ayarlarda overdrive balanced modunda kullanıyorum. FPS oyunu oynayacağım zaman User 3'den standart moda göre sadece parlaklık 100 ve overdrive speed moduna alıyorum. Aslında çok da değişen bir şey olmuyor. Bu monitörde öyle bir mod var mı manual (kullanma klavuzu) içinde de göremedim. Aım stabilizer diye bir şey var, onu açınca freesync kapanıyor tamam ama ufo testi yaptım ghosting tarafında hiç bir değişme (tüm overdrive ayarlarında, User 3 profilinde) görmedim. Ben mi yanlış yapıyorum acaba.

Rtx 3080, 13600k sistemim için 27" 2k monitör de bakıyorum ayrıca bilirsiniz. Bu nedenle böyle konular kafama çok takılmaya başladı. Bu monitörden çok beklentim yok zaten, bu paraya anca bu monitör. Lg 27gp850-b veya gp83-b modelleri 9999 TL inmiş, konuda bahsedilen viewsonic monitörü benzer (tabi daha aşağı) özelliklerde görünce dedim 7000 TL fiyata alınır ama 1ms modu, parlaklık azalması, freesync/gsync açamama gibi sıkıntılar beni soğuttu. @Saint Lucia

Gigabyte G24F-2 1ms modunu bulamadım OSD ayarlarında. Ben standart ayarlarda OverDrive balanced modunda kullanıyorum. FPS oyunu oynayacağım zaman User 3'ten standart moda göre sadece parlaklık 100 ve OverDrive Speed moduna alıyorum. Aslında çok da değişen bir şey olmuyor. Bu monitörde öyle bir mod var mı manual (kullanma kılavuzu) içinde de göremedim. Aım stabilizer diye bir şey var, onu açınca FreeSync kapanıyor tamam ama ufo testi yaptım ghosting tarafında hiçbir değişme (tüm OverDrive ayarlarında, User 3 profilinde) görmedim. Ben mi yanlış yapıyorum acaba.

RTX 3080, 13600K sistemim için 27" 2K monitör de bakıyorum ayrıcabilirsiniz. Bu nedenle böyle konular kafama çok takılmaya başladı. Bu monitörden çok beklentim yok zaten, bu paraya anca bu monitör. LG 27GP850-B veya GP83-B modelleri 9999 TL inmiş, konuda bahsedilen ViewSonic monitörü benzer (tabii daha aşağı) özelliklerde görünce dedim 7000 TL fiyata alınır ama 1ms modu, parlaklık azalması, freesync/gsync açamama gibi sıkıntılar beni soğuttu. @Saint Lucia

Kullanma kılavuzunu bende incelemedim. 1 ms yani MPRT modu yok. Fakat fark etmez. Çünkü aynı ayarları yapabileceğin OverDrive ayarı var. Tepki süresini ayarlayabildiğin kısım bu. Ek olarak Nişan Sabitleyici ayarı var. Bulanıklaşmayı azaltıyormuş. (hiç canlı olarak denemedim). FreeSync açıkken olmuyormuş (zaten yazmışsın) bir de 100Hz'nin altında açılmıyormuş.
En sevdiğim ayarlardan biri olan Super Resolution var. Keskinlik yani netliği arttırıyor. Grafikli oyunlarda güzel deneyim için açılabilir.
Aslında bu tür ayarlar monitörde "waow" tepkiler yaratmıyor. Ufak dokunuşlar diyelim.
Gözünün alıştığı gibi kullan.

Monitör konusuna gelirsek. ViewSonic düşük bütçeli kullanıcılara önerdiğimiz bir monitör. Alma konusunda çok taraftar değilim. Nedense ben ViewSonic beğenmiyorum.
Aslında dün Dell S2721DGFA stoka geldi sayılı olarak. Alanlar oldu. Keşke onu yakalasaydın. Dilersen takibe al o ürünü ya da monitör için konu oluştur. Kafamızda monitör belirleriz. Konu altına takip ederiz.

Geri
Yukarı