ViewSonic VX3418-2KPC ghosting için iade edilir mi?

tobisto

Kilopat
Daha fazla  
34" bu monitörü 2 gün önce satın aldım Amazon'dan, ghosting sorunu var. Monitörden memnunum, Single Player oyunlar oynuyorum (The Last of Us, God of War vb.) Rekabetçi oyunlar oynamıyorum. Yüksek FPS alamıyorum ekran kartımı yenilemediğim için şu an, yüksek FPS alırken bana sorun yaratır mı oyunlarda acaba? Fikrinizi almak istiyorum. İade etmeli miyim, etmemeli miyim?

1702668003108.jpeg

Sorun değil bu. Panelin yapısı öyle. Doğal halinde ghosting var. VA panel almışsınız. Avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Her panelin kendi içinde dezavantajları var. Rahatsız ediyorsa iade edip IPS bakılmalı. Etmiyorsa kullanmaya devam edin.

Sorun değil bu. Panelin yapısı öyle. Doğal halinde ghosting var. VA panel almışsınız. Avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Her panelin kendi içinde dezavantajları var. Rahatsız ediyorsa iade edip IPS bakılmalı. Etmiyorsa kullanmaya devam edin.
Avantajları ve dezavantajları neler ? Bilmediğim için soruyorum hocam.

Avantajları ve dezavantajları neler? Bilmediğim için soruyorum hocam.

Ghosting bir dezavanajdır mesela. VA panelin kontrast oranı yüksek olur. Bu yüzden siyahları doğru gösterir ve renkler baskın gözükür. Fakat gecikme değeri yüksek olur. Bu yüzden akıcı görüntü arkasında iz kalır.
IPS ise tam tersi gibi düşün. Siyah renk doğruluğu zayıf ama renkler canlı ve parlak görünür. Piksel tepki süresi de ortalama 3-6-9 ms aralığında olur ve ghosting olmaz. Olan ghostingi de göz algılamaz. Fakat en büyük dezavantajı siyah doğruluğu ve IPS Glow.

Ghosting bir dezavanajdır mesela. VA panelin kontrast oranı yüksek olur. Bu yüzden siyahları doğru gösterir ve renkler baskın gözükür. Fakat gecikme değeri yüksek olur. Bu yüzden akıcı görüntü arkasında iz kalır.
IPS ise tam tersi gibi düşün. Siyah renk doğruluğu zayıf ama renkler canlı ve parlak görünür. Piksel tepki süresi de ortalama 3-6-9 ms aralığında olur ve ghosting olmaz. Olan ghostingi de göz algılamaz. Fakat en büyük dezavantajı siyah doğruluğu ve IPS Glow.
Teşekkürler usta, var ol. Zaten bütçemi aşıyor IPS paneller, bu monitörle yola devam edeceğim.

Geri
Yukarı