ViewSonic XG2401 lag problemi

felixlennor

Hectopat
Merhaba Technopat ailesi.

ViewSonic XG2401 monitörü ve MSI RX 5700 XT Mech OC ekran kartı modellerine sahibim. Aslında bilgisayarıma bakıldığında hiçbir problem gözükmüyor ne monitörde ne ekran kartında.Herhangi bir performans kaybı yaşamıyorum ancak bir sorun haricinde. Bilgisayarımda fare o kadar yavaş hareket ediyor ki bu beni rahatsız ediyor. Input lag olduğunu sanıyorum fakat böyle bir monitör ve ekran kartına sahip olmak bana bu rahatsızlığı yaşatacağını zannetmiyordum. Sistemimi yaklaşık 1 ay önce İtopya'dan aldım. Monitörü şubat 2020'de aldım. İlk başlarda hiçbir problemim yoktu yalnız benim hatam sanırsam ekran kartı Driver'ını kaldırmak için DDU ve diğer bir monitör ayarlarını değiştiren program olan Custom resolution Utility kullandım. Bu programların ne etkisi olabilir diye düşünüyorum ve bir yandan da kendime kızıyorum. Fareyi çevirdiğimde öyle aşırı bir input lag yok ama mouse ağır gibi ve acayip bir ekran yırtılması var 144 FPS altına düştüğümde bütün ekran yırtılıyor ve input lag oluyor ayrıca akıcı bir deneyim olmuyor. 144 FPS yukarı çıktığımda yırtılma azalıyor anca yine input lag devam ediyor. Bu kadar yazıyı okuyacağınızı sanmıyorum kusura bakmayın. Özetle kullandığım programlar donanımsal veya yazılımsal bir probleme yol açıyor mu? Açıyor ise servis garanti kapsamı dışında tutup herhangi bir ücretle onarabilir mi? Veya kontroller için servise göndermeli miyim?

FreeSync kapanmış olabilir. Monitörü fabrika ayarlarına sıfırlayıp internetten güncel sürücüleri kurun. Ekran kartının sürücülerini kaldırmak için DDU öneriyoruz zaten. DDU ile kaldırıp güncel sürücüleri yükleyin.

FreeSync kapanmış olabilir. Monitörü fabrika ayarlarına sıfırlayıp internetten güncel sürücüleri kurun. Ekran kartının sürücülerini kaldırmak için DDU öneriyoruz zaten. DDU ile kaldırıp güncel sürücüleri yükleyin.

Teşekkür ederim yorumunuz için ancak denemediğim yol kalmadı.

-AMD cleanup Utility kullanıp kaldırdım. Tekrar kurdum.

-DDU kullandım tekrar kurdum.

-Anakart değiştirdim.

-Farklı bir ekran kartı kullandım.

Eğer farklı bir ekran kartında da bu sorun var ise sorun ya kabloda ya da monitördedir.
Monitörün fabrika ayarlarını sıfırlayıp güncel sürücüleri kurar mısınız rica etsem?

XG2401 en düşük input lag değerlerine sahip monitorlerden biri. Monitor'ü bilgisayarınıza hangi kablo ile bağladınız? Displayport veya hdmi?

Eğer farklı bir ekran kartında da bu sorun var ise sorun ya kabloda ya da monitördedir.
Monitörün fabrika ayarlarını sıfırlayıp güncel sürücüleri kurar mısınız rica etsem?

Fabrika ayarlarına döndüğümde Low'in lag ayarı Ultra Fast ayarında kalıyor off olmuyor fakat önerinizi yaptım hala sorun devam ediyor.

XG2401 en düşük input lag değerlerine sahip monitorlerden biri. Monitor'ü bilgisayarınıza hangi kablo ile bağladınız? DisplayPort veya HD mi?

Paugge vesa sertifikalı DisplayPort.

Ekran kartı ve monitörü servise göndersem sorun olup olmadığı ortaya çıkar mı? Eğer çıkarsa garanti kapsamında mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı