ViewSonic XG2405 alınır mı?

@Kelebek_1034 hocam inşallah iade kabul olursa yeni monitör alıcam. Bende bu iki monitör arasında kaldım.
Söylediğiniz Alt piksel sorunu nedir? Kullandıkça ortaya çıkan bir şey mi ?
Sizce sırf bu neden yüzünden XG2405 almak daha mantıklı mı?
Birde "Ghosting ayarı sırasında herhangi bir kayıp yaşanmaması." şeklinde bir şey yazmışsınız tam anlayamadım.
Cevaplarsanız sevinirim 1 monitör iade ettim. Şimdi de ölü piksel ve ghosting var diye iadeye yolladığım bir monitör var(Biri V27VQ, diğeri VG24VQ). Artık uğraşmak istemiyorum sürekli servis raporu için incelemeye gidiyor ve 20 gün sürüyor. Asus markasından zaten iyice soğudum bu yaşadıklarımdan sonra. En iyisi en az sorunlusu hangisiyse onu almak istiyorum. Sistemi 2 aydır kullanamadım adam akıllı.

Söylediğiniz alt piksel sorunu nedir? Kullandıkça ortaya çıkan bir şey mi?
Ölü pikselin bir alt versiyonu diyelim. Bazı pikseller tüm renkleri, bazıları ise tümünü olmasa da birkaç rengi veremiyor. Bunlardan ilkine ölü piksel, ikincisine alt piksel diyebiliriz.

Bir de "Ghosting ayarı sırasında herhangi bir kayıp yaşanmaması." şeklinde bir şey yazmışsınız tam anlayamadım.
XG2405'de bu ayar sırasında parlaklıktan kayıp yaşanıyor. Buna değinmek açısından söyledim.

Sizce sırf bu neden yüzünden XG2405 almak daha mantıklı mı?
Bence değil. AOC firmasının ölü piksel politikasını inceleyebilirsiniz: Garanti Bilgileri | AOC Monitors. Mağazadan alıyorsak kontrol edilebilir fakat diyelim ki internetten sipariş verdik ve ölü/alt piksel(ler) çıktı.

Kusurlu piksel sayısı "kabul edilebilir"den fazlaysa (garantiye göre kullanıma engel sayılıyorsa):

Garantiye verilir ve değişimi sağlanır.

Kusurlu piksel sayısı "kabul edilebilir"den azsa (garantiye göre kullanıma engel değilse):

Eğer bu ölü/alt piksel(ler) rahatsız ediyorsa ilk 14 gün içerisinde yasal olarak iade edilir. Rahatsız etmiyorsa da ürün değişimi denenir. Ürün değişimi kararı çıkmadıysa kusuru oranında para iadesi talebi için THH başvurusu yapılır. O da sonuçsuz kalırsa ürün kullanılmaya devam edilir. Eğer sorunlu piksel sayısı artarsa da zaten garantideki kullanıma engel olan piksel sayısına ulaşılır ve firmaya yollanmasıyla AOC tarafından değişimi sağlanır.

Son düzenleme:
Amazon'dan almak istemenizi anlayabiliyorum fakat herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız ilk 14 gün içerisinde iade etme yasal hakkınız mevcut. Bunun dışında garanti konusunda sadece satıcı dolaylı değil direkt olarak AOC ile de muhatap olabilirsiniz. Geçen size verdiğim cevapta yukarıda önerilen VG24VQ modelinin ghosting; G241 modelinin ölü piksel sorunlarıyla meşhur olduğunu söylemiştim.

Hala G241 aklınızda olduğu için size atmış olduğum cevabı buraya eklemek istiyorum:

Bu yorumda bahsettiğim renk uzayları konusunda @SkyRose (Uzun zamandır yoktunuz, dönmenize sevindim. Hoş geldiniz.) hocam daha iyi bilgi sunabilir.

Ekleme: Cevap gelmiş bile. Rehber: Monitörlerde renk gamı nedir?

XG2405 ve 24G2U arasında kalınıyor genelde bu bütçede. Onun için de yorumum şu şekilde:

AOC 24G2U kullanıcısıyım, öneririm. 1800 liraya kadar en iyi monitördür benim gözümde.

--> Ghosting yok diyebilirim. Bu konuda hassasım. Daha hızlı ve yavaş monitörleri de deneyimledim ama bu monitör gerçekten iyi. FPS oyunlarda iş görüyor. Varsayılan hali yetse de "Overdrive" ayarıyla genel kullanımda herhangi bir kayıp yaşamadan (minik bir güç tüketimi artışı ile) daha da hızlandırmanız mümkün.

--> Görüntü kalitesi çok iyi. Film, dizi izlerken keyif alıyorsunuz. Oyunlarda da o canlılığı hissettiriyor.

--> Ergonomi önemli ise ihtiyacınızı karşılar. Pivot özelliği, boy ayarı kullanışlı ve kolay.

--> Işık sızması siyahta yok denemez ancak çok belirgin değil. IPS için kabul edilebilir.

--> G-Menu yazılımı başarılı ve tuşlara gerek kalmadan kullanımı kolaylaştırıyor.

--> Muadili denebilecek XG2405'e göre iyi bulduğum yanları:

- Ghosting ayarı sırasında herhangi bir kayıp yaşanmaması.
- Kutu içerisinden hem DP hem HDMI kablo çıkması. NVIDIA tabanlı ekran kartlarında G-Sync açabilmeniz için DP gerekir. Gerçi ViewSonic mail ile talep doğrultusunda ücretsiz olarak DP sağlıyor, görmüştüm birkaç kez.

--> Muadili denebilecek XG2405'e göre kötü bulduğum yanları:

- Ayakları pek iyi denemez, çok yer kaplıyor. Küçük bir masada mousepad için yer kalmayabilir.
- Mavi renkte alt piksel sorununun kronikleşmeye doğru ilerliyor olması. Şu sıralar çok sık konu görüyoruz (Bende de çıktı değişim istedim bu sefer kırmızıda çıktı. THH aracılığıyla sorunsuz bir değişim istedim.).

Renk gamları konusunu yine benim açıklamam doğru olmaz fakat bu konuda da farkları mevcut.

Toparlayacak olursak; 24G2U alınabiliyorsa onu tercih edin. Olmazsa da en iyi tercih XG2405 gibi duruyor.
Hocam yorumunuz için teşekkür ederim. Amazonda AOC modelini bulabilsem almayı düşünüyorum ancak amazonda bulamadım. Bu yüzden MSİ ve ViewSonic arasında kaldım. Sanırım ViewSonic modelini alacağım. XG2405 modelinin ghosting durumu hakkında bilginiz var mı hocam?

XG2405 modelinin ghosting durumu hakkında bilginiz var mı hocam?
Maalesef, bilgi sahibi değilim. Deneyimleyen birisi dönüş sağlarsa daha iyi olur. Yine de bu monitörde ghosting hakkında açılan bir konu görmediğimi söyleyebilirim, bu bence önemli çünkü bazı monitörlerde bu alanda yığınla konu açılmış durumda. Kullanıcı yorumlarını genel internet ortamında bir araştırın.

Memnun kalacağınızı düşünüyorum, 24G2U yoksa XG2405 alınır.

Maalesef, bilgi sahibi değilim. Deneyimleyen birisi dönüş sağlarsa daha iyi olur. Yine de bu monitörde ghosting hakkında açılan bir konu görmediğimi söyleyebilirim, bu bence önemli çünkü bazı monitörlerde bu alanda yığınla konu açılmış durumda. Kullanıcı yorumlarını genel internet ortamında bir araştırın.

Memnun kalacağınızı düşünüyorum, 24G2U yoksa XG2405 alınır.
Yorumunuz için teşekkürler hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı