ViewSonic XG2405 vs Dell G2422HS ve Dual monitor tavsiyesi

Bütçe
4000

ymnN

Kilopat
Daha fazla  
Iki monitorde şu an 3800 TL. Ikisi arasindan en dogru tercih sizce nedir?

ViewSonic XG2405
Dell G2422HS

ViewSonic ayaginin daha fonksiyonel olmasi onemli degil. Her halukarda 2'li VESA baglanacaklar. O yuzden pek fark etmiyor. Bu arada Dual monitor icin bu iki monitorden birini ana ekranim olarak kullanmak istiyorum. Diger bir monitorde genelde kod okumak, dokümanlara bakmak icin kullanmak istiyorum. 22 inch yeterli mi sizce yoksa Dual 24 olarak mi almak mantikli. 22 dikey konuma biraz eni dar gibi geldi. Şu an mevcut elimde bir tane var.
Bu arada 4000 TL'e kadar bu 2 model harici alinabilir dediginiz modeller varsa onlari da soylerseniz memnun olurum. IPS panel harici bir tercihim yok.

Dell için konuşmuştuk zaten.

Konunu yeni gördüm ve ikinci monitör meselesi dikkatimi çekti.
Kod yazarken çok üstün monitörler gerekmiyor. Fakat Dual olması için aynı inç olması daha mantıklı. Kozmetik açıdan da iyi dururlar.
Tavsiyem Dell S2421HS Monitör budur.
HS familyasının ufak çocuğu. DP var, Pivot var. Kod içinde 250cd parlaklık yeter. Grafiker olsaydın daha farklı öneri yapardım.

Merhaba. Düzeltme yapmak isterim ki şu anda güncel olarak Türkiye'de satışı yapılan Viewsonic monitörünün modeli XG2405-2'dir. XG2405 ile farkı ise sRGB'nin %120 olması ve 6 bit- Hi FRC'den 6 bit - A FRC'ye geçilmesi. Aslında genel olarak olumsuz gelişmeler fakat ciddi olarak renklerle uğraşmıyorsanız çok da takılmayacağınız durumlar.

Konu açılmışken ben de sorumu sormak isterim: Görüntü ve renk kalitesi olarak hangi monitörü almalıyız? O monitörde hem oyun hem de amatör olarak çektiğim fotoğrafları Lighroom'da düzenlemek istiyorum. 144 Hz olup da bu fiyat skalasında (4000 altı) süper bir renk gamına veya bit değerlerine sahip bir monitör göremedim. Gigabyte'ın G24F modeli askında muazzam bir mönitör fakat Coil Whine kronik bir sorunmuş, o da G24F-2 ile düzeltilmiş fakat arada 1000 tl fark var. (G24F hem gerçek 8 bit değer sunuyor hem de %90 DCI-P3 renk gamına sahip).

Yanı kısacası, renk kalitesi olarak da başarılı olan 144 Hz başka bir monitör var mıdır? Grafiker olsaydın daha farklı öneri yaparım demişsiniz: Önerebileceğiniz başka monitörler nelerdir?

Yanı kısacası, renk kalitesi olarak da başarılı olan 144 Hz başka bir monitör var mıdır? Grafiker olsaydın daha farklı öneri yaparım demişsiniz: Önerebileceğiniz başka monitörler nelerdir?

Grafik tasarımla uğraşanlar 144 Hz monitör pek tercih etmez. Hz ile işleri olmazlar. Hz tepkime süresidir. Bundan ziyada renk doygunluğu ve renk doğruluğu önem arz eder. sRGB değerinin yüksekliği, renk biti, dCi gamı vs uzar gider mevzu.
Şimdi 4K bütçede çözünürlük olarak ViewSonic Monitör iyi bir seçim olur. dCi ve sRGB değeri bir tık düşük fakat bit ve çözünürlük işi kurtarıyor.
İlla yüksek Hz olsun dersen bu bütçede önerim Dell bu monitördür. Fakat oyuncu monitörü. Yine de renk değerleri iyidir.
Bir de renk değerlerinde hep ön planda olan MSI monitör var. Bütçeni bir tık aşar ama renkleri iyidir. Tek eksik yanı ölü piksel denk gelebiliyor.
27 inç istersen alternatif olarak Philips sunuyorum.

Şu anda kullanmakta olduğum bir laptop ve 2. ekran olarak da LG 22MT47D kullanmaktayım. Düzenleme işlerini bu monitörden yapsam da eksik yanlarını hissettiğim zamanlar oluyor. Laptoptaki monitörüm zaten bir felaket, o yüzden 1. monitör olarak da 144 Hz tercih edip yandaki monitörümü de ilerleyen yıllarda değiştirmek gibi bir planım var. Türkiye'de uzun vadeli olarak bu tarz ürünlerin alımı hakkında da planlama yapmak da istemiyorum malum dolar molar derken bir zam geliyor biriktirdiklerimiz de boşa gidiyor neredeyse. İlla yüksek Hz istemiyorum fakat 144 Hz olsa fena da olmaz diye düşünüyorum. Dell gayet güzel bir opsiyon gibi duruyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

Dell için konuşmuştuk zaten.

Konunu yeni gördüm ve ikinci monitör meselesi dikkatimi çekti.
Kod yazarken çok üstün monitörler gerekmiyor. Fakat Dual olması için aynı inç olması daha mantıklı. Kozmetik açıdan da iyi dururlar.
Tavsiyem Dell S2421HS Monitör budur.
HS familyasının ufak çocuğu. DP var, Pivot var. Kod içinde 250cd parlaklık yeter. Grafiker olsaydın daha farklı öneri yapardım.
Ana ekrani Dell almaya karar verdim. Suanki masam biraz ufak. O yuzden dual 24 yapmaktan vazgectim. Ayrica 2.monitor surekli pivot olacagi icin o kadar buyuk ebatlara cikmak istemiyorum. Bana gore pivot iken kullanissiz oluyor o ebatlar. Suan aklimda 19 inch almak yanina pivot olarak kullanmak icin. 1440x900 cozunurluk olanlar dvi cikisli bir monitor alip kullanmayi dusunuyorum en boy orani 44x30 cm oluyor cerceveler dahil bana guzel oran geldi. 22 ve 24 dikine kullaninca eni cok dar boyu cok uzunmus geliyor. Zaten soyle baktigimda cogu kismini kullanmamis oluyorum. Yorumlarin icin cok tesekkur ederim.

Geri
Yukarı