ViewSonic XG2431 vs ASUS VG259QM vs AOC 24G2ZU

Hocam bende ASUS ile ViewSonic arasındayım. Daha sipariş vermedim. ASUS'u neden direkt elediğinizi açıklayabilir misiniz?

ASUS'un kronik sorunları oluyor. Titreme gibi.
Ayrıca incelemesine bakarsak overshoot oranının %8 olduğunu görebiliriz. Bunun olmaması gerekir.
ViewSonic'te bu hata %0. ViewSonic XG2431 Review
ASUS seri bir monitör gibi gözüküyor kağıt üzerinde ama ViewSonic daha akıcı görüntü sunuyor.
Neden gidip daha kötüsünü alalım ki?
Bilen biliyor ASUS ve TUF serisinin kalite olarak geri düştüğünü.

1685018117885.png

ASUS'un kronik sorunları oluyor. Titreme gibi.
Ayrıca incelemesine bakarsak overshoot oranının %8 olduğunu görebiliriz. Bunun olmaması gerekir.
ViewSonic'te bu hata %0. ViewSonic XG2431 Review
ASUS seri bir monitör gibi gözüküyor kağıt üzerinde ama ViewSonic daha akıcı görüntü sunuyor.
Neden gidip daha kötüsünü alalım ki?
Bilen biliyor ASUS ve TUF serisinin kalite olarak geri düştüğünü.

Eki Görüntüle 1792662

Sağ olun. Zaten ViewSonic'e daha sıcak bakıyordum. İlerleyen günlerde sipariş vermeyi düşünüyorum.

Hocam monitörü aldım ekranda böyle lekeler oluşuyor başka yerlerde de oldu ama görüntüyü yakalayamadım bu fotoğraflarda net görünüyor.
@Saint Lucia

Hocam monitörü aldım ekranda böyle lekeler oluşuyor başka yerlerde de oldu ama görüntüyü yakalayamadım bu fotoğraflarda net görünüyor.
@Saint Lucia
Sizce ne kaynaklı olabilir açıkçası çok hakim olduğum bir konu değil.

Dosya Ekleri

• IMG_4970.jpeg
    IMG_4970.jpeg
    199,7 KB · Görüntüleme: 72
  • IMG_4969.jpeg
    IMG_4969.jpeg
    184,8 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
Siyah tabanlı görüntülerde etrafta renkli bir şey varsa çevresinde böyle izler oluşuyor.

Color Banding'ten şüphe etmişim ama değilmiş.
İçerikten kaynaklı olabilir diye düşünüyorum ama her renkli nesne etrafında yapıyorsa servise gitmesinde fayda var. Pikseller uyarılıyor siyah ekran altında.
Eğer farklı sistem de deneme şansınız varsa bir deneyin. Garanti olsun.

@Mustafa Oğuzhan Öztürk Black stabilizer ayarını fazla kaçırmış olabilirsin. Monitör ayarlarını atar mısın?

ViewSonic bu kadar başarılı ürünken nasıl olabiliyor sorunu?
Bu kaynakları paylaşmanı istiyorum öncelikle. Biraz bakınacağım.

Black stabilizer ile oynamak flicker yapıyor.

PureXP ile extreme ve ultra ayarları kullanılamaz seviyede düşük bir parlaklığa sahip.

Ayrıca çoğu yenileme hızı ayarı mevcut değil CRU ile özel çözünürlük oluşturmak gerekiyor mesela 120Hz için kendim özel çözünürlük yapmam gerekti normal olarak sadece 60, 144, 240Hz mevcut.

Monitörde ayrıca renk ayarlarını Native'den user control'e alırsan monitör overdrive ayarlarını değiştiriyor ve bu tepkime süresinin yavaşlamasına sebep oluyor.

Monitörün hiç sorunu yok gibi davranmanın anlamı yok fiyatının hakkını fazlasıyla veren bir ürün fakat kusursuz değil.

Bu monitörün en büyük artısı ise viewsonic strobe utility yazılımı. Bu yazılım ASUS monitörde olsa açık konuşuyorum onu önerirdim. Yazılım size PureXP için her türlü ince ayarı yapma olanağını veriyor ve monitörün en tatlı kısmı bu.

Black stabilizer ile oynamak flicker yapıyor.

PureXP ile Extreme ve Ultra ayarları kullanılamaz seviyede düşük bir parlaklığa sahip.

Ayrıca çoğu yenileme hızı ayarı mevcut değil CRU ile özel çözünürlük oluşturmak gerekiyor mesela 120Hz için kendim özel çözünürlük yapmam gerekti normal olarak sadece 60, 144, 240Hz mevcut.

Monitörde ayrıca renk ayarlarını Native'den user Control'e alırsan monitör OverDrive ayarlarını değiştiriyor ve bu tepkime süresinin yavaşlamasına sebep oluyor.

Monitörün hiç sorunu yok gibi davranmanın anlamı yok fiyatının hakkını fazlasıyla veren bir ürün fakat kusursuz değil.

Bu monitörün en büyük artısı ise ViewSonic strobe Utility yazılımı. Bu yazılım ASUS monitörde olsa açık konuşuyorum onu önerirdim. Yazılım size PureXP için her türlü ince ayarı yapma olanağını veriyor ve monitörün en tatlı kısmı bu.

Sana bir noktada katılmıyorum.
581 nits maksimum parlaklığa sahip ve HDR 400 sertifikası almış bir monitörü konuşuyoruz.
Pureexp'yi arttırmak istiyorsan daha fazla yenileme hızına ihtiyacın var.
Black Stabilizer'i eğer çok arttırırsan flicker normal. Dengeli ayarlar önemlidir. Her ayarda monitör kusursuz tepki veremez.
ASUS üretimi durmuş bir panel kullanıyor ve güç kaynağı çok kalitesiz. Asıl titreme sorunları ASUS'ta mevcut. Size denk gelmemiş olabilir. Lakin genel sorunlara kendi açınızdan yorum yapmayınız.
ViewSonic 2020'de üretilmiş ve hala üretimi devam eden bir panel kullanıyor.

Kusursuz kelimesi ağır kaçabilir fakat TUF'tan daha başarılı bir monitör.
Blur buster sertifikasına değinmek bile istemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı