ViewSonic XG2431 vs ASUS VG259QM vs AOC 24G2ZU

Sana bir noktada katılmıyorum.
581 nits maksimum parlaklığa sahip ve HDR 400 sertifikası almış bir monitörü konuşuyoruz.
Pureexp'yi arttırmak istiyorsan daha fazla yenileme hızına ihtiyacın var.
Black Stabilizer'i eğer çok arttırırsan flicker normal. Dengeli ayarlar önemlidir. Her ayarda monitör kusursuz tepki veremez.
ASUS üretimi durmuş bir panel kullanıyor ve güç kaynağı çok kalitesiz. Asıl titreme sorunları ASUS'ta mevcut. Size denk gelmemiş olabilir. Lakin genel sorunlara kendi açınızdan yorum yapmayınız.
ViewSonic 2020'de üretilmiş ve hala üretimi devam eden bir panel kullanıyor.

Kusursuz kelimesi ağır kaçabilir fakat TUF'tan daha başarılı bir monitör.
Blur buster sertifikasına değinmek bile istemiyorum.

Ben her zaman olduğu gibi şahsi tecrübeme dayanarak konuşuyorum. Bu monitörü blurbuster sertifikası ve PureXP üzerinden pazarlıyor firma zaten, bu yüzden PureXP kapalıyken verdiği parlaklığın benim için önemi yok çünkü bu teknoloji için aldım monitörü.

Viewsonic strobe utility sayesinde parlaklığı ve overdrive'ı istediğim şekilde ayarlayabildim ve benim için monitörü kurtaran detay bu oldu.

Black stabilizer ile oynamak flicker yapıyor.

Purexp ile Extreme ve Ultra ayarları kullanılamaz seviyede düşük bir parlaklığa sahip.

Ayrıca çoğu yenileme hızı ayarı mevcut değil CRU ile özel çözünürlük oluşturmak gerekiyor mesela 120Hz için kendim özel çözünürlük yapmam gerekti normal olarak sadece 60, 144, 240Hz mevcut.

Monitörde ayrıca renk ayarlarını Native'den user Control'e alırsan monitör OverDrive ayarlarını değiştiriyor ve bu tepkime süresinin yavaşlamasına sebep oluyor.

Monitörün hiç sorunu yok gibi davranmanın anlamı yok fiyatının hakkını fazlasıyla veren bir ürün fakat kusursuz değil.

Bu monitörün en büyük artısı ise ViewSonic strobe Utility yazılımı. Bu yazılım ASUS monitörde olsa açık konuşuyorum onu önerirdim. Yazılım size purexp için her türlü ince ayarı yapma olanağını veriyor ve monitörün en tatlı kısmı bu.

Hocam Strobe Utility'de önerdiğiniz bir ayar var mı?

Hocam Strobe Utility'de önerdiğiniz bir ayar var mı?

customstrobe.png

Böyle başlayabilirsiniz. En yukarıdaki Strobe Pulse ayarı parlaklığı kontrol ediyor, gözünüze karanlık geliyorsa 30-35'e kadar artırabilirsiniz. Bu ayarlar ile en yukarı ve en aşağı kısımlarda hafif crosstalk var fakat parlaklık güzel ve orta kısımlar gayet net.

Overdrive ayarını ise görüntüde bozulma (overshoot) olmadığı sürece dilediğiniz gibi artırabilirsiniz.

Daha iyi bulduğunuz bir ayar varsa paylaşabilirsiniz bu arada ben halen deneme yanılma aşamasındayım.

Bonus olarak 120Hz için özel ayarlarım:

120hzsetting.png

Açıkçası ben de ASUS'un 280 Hz modeli ile ViewSonic XG2431 arasında kalmıştım. Tercihimi XG2431'den yana kullandım. Çünkü laptopa HDMI 2.0 ile bağlayacağım için max 240 FPS alabiliyorum. Ayrıca CS:GO ve Valorant tarzı oyunlarda ufak ayarlamalar ile gecikme süresi ve yenileme hızı bakımından daha performanslı olacağını düşündüm diğerine nazaran. Bakalım 1-2 güne gelecek, umarım iyi sonuçlar alırım.

Eki Görüntüle 1798730

Böyle başlayabilirsiniz. En yukarıdaki Strobe Pulse ayarı parlaklığı kontrol ediyor, gözünüze karanlık geliyorsa 30-35'e kadar artırabilirsiniz. Bu ayarlar ile en yukarı ve en aşağı kısımlarda hafif crosstalk var fakat parlaklık güzel ve orta kısımlar gayet net.

OverDrive ayarını ise görüntüde bozulma (overshoot) olmadığı sürece dilediğiniz gibi artırabilirsiniz.

Daha iyi bulduğunuz bir ayar varsa paylaşabilirsiniz bu arada ben halen deneme yanılma aşamasındayım.

Bonus olarak 120Hz için özel ayarlarım:

Eki Görüntüle 1798739

Hocam şimdi ben de yeni aldım monitörü altta eco mode yazıyor onu nasıl kapatıyoruz?

Hocam şimdi ben de yeni aldım monitörü altta eco mode yazıyor onu nasıl kapatıyoruz?

Şu yüzden kapatmak istiyorum parlaklığı değişiremiyorum saçma şekilde görüntü moduna giremiyorum. Ee ne anladım bu işten Purexp kapalıyken %52 parlaklık veriyor çok saçma

Son düzenleme:
Açıkçası ben de ASUS'un 280 Hz modeli ile ViewSonic XG2431 arasında kalmıştım. Tercihimi XG2431'den yana kullandım. Çünkü laptopa HDMI 2.0 ile bağlayacağım için Max 240 FPS alabiliyorum. Ayrıca CS:GO ve Valorant tarzı oyunlarda ufak ayarlamalar ile gecikme süresi ve yenileme hızı bakımından daha performanslı olacağını düşündüm diğerine nazaran. Bakalım 1-2 güne gelecek, umarım iyi sonuçlar alırım.

Hocam uzun zaman geçmiş ama hala memnun musunuz? Ghosting, ışık sızması, beyaz renklerin turuncu gözükmesi gibi sorunlarla karşılaştın mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı