Viewsonic XG2705 monitörün ilginç bozulma hikayesi

Foogybugy

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci / Müzik Prodüktörü
Monitör
Viewsonic XG2705
Merhabalar. Sizlere şimdi daha önce hiçbir sitede rastlayamadığım bir bozulma hikayesinden bahsedeceğim.

Geçen sene mart sonunda 2000 TL'ye İtopya'dan aldığım bu monitör ağustos sonu, eylül başı gibi bozulmaya başladı. Başladı diyorum çünkü birden komple bozulmadı. İlk önce 144 hz ile kullanırken ekranın en alt kısmındaki görev çubuğu çizgisinde bozulmalar olmuştu ve ben bunu 120 hz'e düşürüp tekrar 144 hz'e çektiğimde düzeliyordu. Sonrasında bu sorun birkaç gün yine devam edince 144 hz'de hiçbir şekilde o alt kısımdaki sorun düzelmedi ve bir süre 120 hz'de kullandım. 120'hz de kullanmaya devam ederken birkaç gün sonra tekrar 144 hz'e alınca ekranın en üst kısmı hariç komple siyah olduğunu gördüm. Sadece en üstteki yarım santimlik bir çizgide görüntü vardı fakat geri kalan her yer siyahtı.

Monitörü başka bilgisayarda da denedim aynı sorun vardı, başka güç kablosu taktım yine düzelmedi, başka DP kablosu taktım ve ekran kartındaki diğer DP bölümüne taktım yine düzelmedi, HDMI ile bağladım yine düzelmedi.

Birkaç hafta sonra aynı sorun 120 hz'de başladı ve ben mecbur 100 hz'e düşürmek zorunda kaldım ve düzelmişti. Fakat yine aynı şekilde birkaç hafta sonra 100 hz'de de bu şekilde ilk önce alt kısımdan bozulmaya başladı ve ben son olarak 60 hz'e düşürerek bu monitörü 2. monitörüm olarak kullandım aylarca. 60 hz'de haftalar sonra bozulma olmadı ama 6 7 ay sonra, yani bugünden birkaç gün önce 60 hz'de de ilk önce alttan gitti ve ben yine hz düşürdüm ancak düzelmedi bu sefer. Mecburen kaldırdım monitörü.

İnternetten her yerde araştırdım ama böyle bi sorunla karşılaşan birini daha önce hiç görmedim globalde. Panelde sıkıntı olsa aşama aşama bozulmaz sonuçta. Besleme kartında mı bir sorun var acaba diye düşünüyorum. Şimdi birkaç gün içinde kısmetse yeni bir monitör alacağım herhangi bir monitör sıkıntım da yok ama ben bu sorunun neden kaynaklandığını hayatım boyunca merak etmek istemiyorum.

Not: Monitörün kutusunda garanti belgesini bulamadığım için garantiye yollayamadım. O yüzden sorunun ne olduğunu bilmiyorum.

Son düzenleme:
Aynı 24g2u/27g2u'da olan durumu yaşamışsınız. Garanti belgesini bir şekilde bulup servise göndermekten başka bir çareniz yok gibi duruyor.

Garanti belgesini arayıp bulamamıştım. Kutusu başka şehirdeki evimde kaldı. Bir ara tekrardan bakarım fırsatım olunca. Bulursam gönderirim servise, bulamazsam yapacak bir şey yok zaten gözden çıkardığım bir monitör. Renkleri falan çok kötü IPS panele göre.

Geri
Yukarı