Viko data prizinden Ethernet ile internet alınmıyor

melyhky

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Evi tadilat ettirirken her odaya yer altından Ethernet kablosu çektirdim ve bunları viko prizlere çaktırdım. Bu prizlere Ethernet kablosunu taktığımda internet alamıyorum. Modemde yeterli çıkış olmadığı için TP-Link marka 8 portlu bir Switch aldım. Sorun onda değil. Çalıştığını test ettim. Data kablosu tester ile prizleri de tek tek kontrol ediyorum. Testerda bütün ışıklar sırasıyla yanıyor. Bu evin altından geçen kabloları direk modeme taksam bile prizden yine internet alamıyorum. Ethernet kablosu takılı değil diyor.

Dosya Ekleri

• IMG-20240419-WA0010.jpg
    IMG-20240419-WA0010.jpg
    85,1 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG-20240419-WA0012.jpg
    IMG-20240419-WA0012.jpg
    77,5 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG-20240419-WA0013.jpg
    IMG-20240419-WA0013.jpg
    86,8 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG-20240419-WA0014.jpg
    IMG-20240419-WA0014.jpg
    75,5 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG-20240419-WA0015.jpg
    IMG-20240419-WA0015.jpg
    140 KB · Görüntüleme: 10
hocam priz de kalıyor olabilir, Prizin arkasındaki kabloları geçirdiğin tırnakların renk kodlarına bi bakar mısın?
tester sadece kablonun enerji geçirip geçirmediğini kontrol eder.
Modem tarafının ucu doğru basılmış olabilir fakat priz tarafında doğru renkte takılmamış olabilir.

Hepsini yaptırdığım kişi çakmıştı. Prizi söktüm zaten. Kontrol ettim doğruydu. Yine de birini söküp bizzat ben çaktım Krone ile. Hala olmuyordu. Zaten kafayı yemek üzereydim😅. Son çare buraya yazdım .

Dostum duvardan gelen kablonun ucuna rj45 çakıp bir laptop veya router bağlar mısın?
internet veriyorsa priz geçirmiyordur, bu prizler çok fazla bozuk çıkabiliyor.
eğer internet vermiyorsa alıyorsun eline bir hilti, başlıyorsun kırmaya :)

Evdekiler de beni kırmaya başlasın sonra 😅😅. Çakmak için pense de aldım ama daha konektörler gelmedi. Evde 8 tane priz var. Hepsi mi bozuk olur? Hiçbirinden internet alamıyorum. Bu arada testerda şöyle bir şey de oluyor. Master cihazını prizlere takınca 8 pinden sinyal alıyorum ama diğer uç modeme veya swichte bağlıyken böyle. Normal bir kablo test ederken bir ucunu mastera birini Remote'a takıyorsun ya. Bunda da aynısını denediğimde; yani modeme taktığım ucu mastera prizden gelen ucu remote cihazına taktığımda herhangi bir sinyal yine alamıyorum. Umarım izah edebilmişimdir.

merhaba hocam, ne demek istediğini anladım. rj45 uç geçirmemiş olabilir tester ile kontrol ederken.
şuan kablonda hasar olsa bile, hasarlar birbiriyle temas ediyor olsa bile;
senin yapabileceğin tek test, dua edip sorunun prizin rj45 soketinde veya kablonun ucundaki rj45 connector'de olduğunu test etmek.
rj45 pensesi geldiğinde uçlarına bir konnektör bağlayıp test edebilirsin ancak, umarım çalışır.

Not: CAT kablonun içindeki damarları rj45 sokete krone ile çaktığında, soketin içindeki bıçaklar damarın plastiğini kesip bakır ile temas etmiyor olabilir.
hepsini söküp bakar mısın kabloyu kesmiş mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı