Rehber VirtualBox ile Windows üzerinde WAN'dan erişilebilir Linux VPS kurulumu

Windows, kendi başına bin bir yetimin rızkını yediğinden bu tür işlerde pek de tercih edilesi değildir, ancak evinde sistem pırtıklamayı seven meraklı melehatların da Linux kurmasına gerek yok. Hele hele Windows ve Linux kavgasına girmemize hiç gerek yok.

Kısaca, sanal makinemizi oluşturmalı, kurmalı ve ağa bağlamalıyız. Sanal makinemiz bu ağ adaptörü ile internete çıkış yapacak. Ardından ikinci bir ağ adaptörünü Windows işletim sistemimize köprüleyeceğiz. Böylece sanal makine ile makine arasında ağ bağlantısı olacak. En son olarak da dışarıdan gelen bağlantıların, köprülediğimiz ağ tarafından yakalanabilmesi için yönlendirme kuralı tanımlayacağız. Her şeyden sonra da WAN'dan erişim için modem üzerinden port yönlendirmesi yapacağız.

Bu makalede işletim sisteminin kurulumuna yer verilmemiştir. Düz kurulumu yaptıktan sonra okumaya devam edebilirsiniz.

Sanal makinenin ağ bağlantısını ayarlamak​

Birinci ağ bağdaştırıcısı, yani, aygıtın ağa bağlanacağı ağ bağdaştırıcısını NAT olarak ayarlayın.

WQQWEQWE.jpg

Ardından, Virtual Box programına geri dönün ve bir Host Only Network oluşturun. Bu adaptör işletim sistemi ve sanallaştırılmış işletim sistemi arasındaki trafiği köprüleyecek. IP atamasını otomatik yapın.

1690376252753.png

Sanal makine ayarlarımıza tekrar gelelim. Bu sefer ağ ayarlarının ikinci sayfasındayız. Yeni bir bağdaştırıcı ekleyeceğiz. Bağdaştırıcıyı, az önce oluşturduğumuz Host Only Adapter ile eşleştirin.

1690376377382.png

Sanal makinemizi açtığımızda 2 bağdaştırıcının da görünür olduğundan emin olalım.

1690376466442.png

Windows üzerinden sanal makineye port yönlendirmek​

CMD'yi yönetici olarak başlatarak netsh paketinden yararlanacağız. Önden bildirmemde fayda var, Windows bu tür işler için tasarlanmadığından elbette performans almayı pek de beklemeyin. Birçok kişi, buna ben de dahil, netsh ile yapılan port yönlendirmelerinin yavaşlığından şikayetçi. Üstelik bu yöntem ile UDP trafik yönlendirilemiyor. Windows, dahili olarak farklı bir metot sunmuyor. İsterseniz alternatif uygulamalara da bakabilirsiniz.

Öncelikle ana makinenin ağ bağdaştırıcısının IP adresini öğrenmeliyiz. Bunun için ipconfig komutunu kullanalım.

1690376827806.png

Makinemin, modemden aldığı adres 192.168.1.55. Bu adresi dinleyerek, 1080 portundan gelen ne varsa köprü bağlantıdaki 80 adresine yönlendirelim.

Kod:
netsh interface portproxy add v4tov4 listenport=1080 listenaddress=192.168.1.55 connectport=80 connectaddress=192.168.56.101
Eğer daha sonradan Windows port yönlendirmesini silmek isterseniz aşağıdaki komutu kullanın.
Kod:
netsh interface portproxy delete v4tov4 listenport=1080 listenaddress=192.168.1.55

1080 kullanmamın sebebi ana makinenin portlarını işgal etmemek ve daha fazla sanallaştırılmış sistemin birbirinden ayrıştırılmasını sağlamak. Örneğin, 25. sanal sistem için 80 portunun dış portu 3580 olacaktır.

Artık aynı ağa bağlı cihazlar sanal sunucuya 192.168.1.55:1080 adresiyle ulaşabilirler.

Eğer birden fazla sanal makine çalışacaksa DHCP sıkıntı çıkartabilir. Sanal makinenin adresini statik ayarlamalısınız.

WAN bağlantıları için port yönlendirmek​

Modem arayüzü, modemden modeme değişeceği için en doğru yönlendirmeyi araştırarak bulabilirsiniz. Basitçe, gelen standart HTTP bağlantısı olan 80 portunu, LAN'da 162.168.1.55:1080 adresine bağlayacağız. Böylece, gelen trafik o kadar dolanmasına rağmen dışarıdaki kişi tarafından fark edilmeyecek.

1690377124724.png

Son olarak​

Yönlendireceğiniz portlar istediğiniz kadar çoğalabilir. Örneğin 22 portunu yönlendirerek makineye SSH erişimi paylaşabilirsiniz. WAN yönlendirmesi yapmadıkça bağlantı LAN içerisinde paylaşılır. Makineden yönlendirme yapmazsanız güvenlik duvarı LAN bağlantısını engeller, sadece sanallaştıran aygıttan erişebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı