Çözüldü VirtualBox sanal bilgisayarlar BSoD verip kapanıyor

• Konuyu başlatan 202
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 2B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

202

Kilopat
Makaleler
3
Başlıkta gördüğünüz gibi VirtualBox ile bir sanal makine yaratıp başlatınca normal bir şekilde Windows'u yüklüyor ve en son yeniden başlatıldığında BSoD veriyor ve kurtarma menüsüne atıyor. VMware Workstation ile denediğimde ise sanal makineler sorunsuz açılıyor. Nasıl düzeltebilirim? Bilgisayarda Kaspersky var ve donanım sanallaştırma kullanıyor. Ondan olabilir diye düşündüm ben.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Denedim yine olmadı. Windows 7 ile deneyeceğim.
Windows 7 starting Windows kısmında kaldı XP bsod verdi. Galiba VMware satın alacağım. :)
Hocam bu hatalar (KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE ve IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL) sürücüler ve işlemcinin güvenliği sağlayamama sorunları. VirtualBox sürücüleri düzgün yükleyemiyor ondan. İnternette biraz araştırma yapın. Çözülür yani.
Başlıkta gördüğünüz gibi VirtualBox ile bir sanal makine yaratıp başlatınca normal bir şekilde Windows'u yüklüyor ve en son yeniden başlatıldığında BSoD veriyor ve kurtarma menüsüne atıyor. VMware Workstation ile denediğimde ise sanal makineler sorunsuz açılıyor. Nasıl düzeltebilirim? Bilgisayarda Kaspersky var ve donanım sanallaştırma kullanıyor. Ondan olabilir diye düşündüm ben.
Hocam sanal makineyi tekrar kurmayı deneyin. Sanal makineyi onarmak ile uğraşılmaz bence. Ama içinde önemli verileriniz var ise otomatik onarma kısmından komut istemi açın. Sırasıyla şu komutları uygulayın:

bootrec /fixboot
bootrec /fixmbr
bootrec /rebuildbcd

Bu komutları denemekte fayda var. Komutları uyguladıktan sonra komut istemi ekranını kapatıp bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin. Eğer sorun devam ederse bir önerim daha var. Geri dönüşünüzü bekliyorum :)

Hocam sanal makineyi tekrar kurmayı deneyin. Sanal makineyi onarmak ile uğraşılmaz bence. Ama içinde önemli verileriniz var ise otomatik onarma kısmından komut istemi açın. Sırasıyla şu komutları uygulayın:

Bootrec /fixboot.
Bootrec /fixmbr.
Bootrec /rebuildbcd.

Bu komutları denemekte fayda var. Komutları uyguladıktan sonra komut istemi ekranını kapatıp bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin. Eğer sorun devam ederse bir önerim daha var. Geri dönüşünüzü bekliyorum :)

Yanıtınız için teşekkürler hocam. Ama bu olay VirtualBox kurduğum tüm sanal makinelerde oluyor. İçinde önemli verilerim yok :)

Farklı bir ISO dosyasından kurulum yapabilirsiniz. Media Creation Tool aracı ile ISO'yu indirin. Bu da işe yaramaz ise VirtualBox'ı tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.
Sanallaştırma zaten açık. Kaspersky yüzünden olabilir mi sizce. Donanım sanallaştırmayı Kaspersky'da kullanıyor çünkü.
Belki bir ihtimal olabilir. Kaspersky'ı durdurup bir deneyin.

Farklı bir ISO dosyasından kurulum yapabilirsiniz. Media Creation Tool aracı ile ISO'yu indirin. Bu da işe yaramaz ise VirtualBox'ı tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.

Belki bir ihtimal olabilir. Kaspersky'ı durdurup bir deneyin.

VirtualBox'ı kaldırıp yeniden kurduğumda da sorun çözülmedi. ISO dosyası bozuk olamaz çünkü VMware ile sorun olmuyor. Şimdi Kaspersky'ı kapatıp deneyeceğim.
Mavi ekran ve kurtarma menüsü:
Güvenli modu açmaya çalışınca:

Dosya Ekleri

• resim_2021-01-21_114852.png
    resim_2021-01-21_114852.png
    62,6 KB · Görüntüleme: 41
  • resim_2021-01-21_114918.png
    resim_2021-01-21_114918.png
    60,4 KB · Görüntüleme: 33
  • resim_2021-01-21_115252.png
    resim_2021-01-21_115252.png
    39,7 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:

bootrec /fixboot
bootrec /fixmbr
bootrec /rebuildbcd

Bu talimatları uygulamanız lazım. Ekrandan F8 tuşuna basıp Komut İstemi'ni seçin. Bir deneyin bu komutları derim.
Komut İstemi ekranında sfc /scannow komutunu da öneririm.

Son düzenleme:
Bu talimatları uygulamanız lazım. Ekrandan F8 tuşuna basıp komut Istemi'ni seçin. Bir deneyin bu komutları derim.
Komut istemi ekranında sfc /scannow komutunu da öneririm.

Windows 7 starting Windows kısmında kaldı XP bsod verdi. Galiba VMware satın alacağım. :)

Dosya Ekleri

• resim_2021-01-21_122427.png
    resim_2021-01-21_122427.png
    16,3 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Hocam bu hatalar (KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE ve IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL) sürücüler ve işlemcinin güvenliği sağlayamama sorunları. VirtualBox sürücüleri düzgün yükleyemiyor ondan. İnternette biraz araştırma yapın. Çözülür yani.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı