VirtualBox Ubuntu Ova Export'u, Apple silicon Parallels'e nasıl taşınır?

365436

Hectopat
Makaleler
18
Arkadaşlar selam, kurumum bana resimde görüldüğü gibi VirtualBox'tan Export ve konfigüre edilmiş bir Ubuntu verdi. Bunu da başka bir makinada çalıştırmak gerek. Şimdi bende Parallels ve M2 Pro işlemci var yani Apple Silicon Arm64 altyapısındayım. Bunu yapabilmemin bir yolu var mı? 3 gündür uğraşıyorum. .OVA dosyasını QCOW2'ye çevirip oradan da UTM Emolasyon ile açmayı denedim ancak çok çok yavaş.

Parallels ile normalde Ubuntu kullanabiliyorum ancak bu konfigüre edilmiş olan .OVA dosyasını önyüklemem gerekiyor. Yani ya .OVA dosyasının konfigürasyonunu Parallels içindeki Ubuntu içine kopyalamak gerek ya da direkt olarak bir şekilde .OVA'yı Parallels'in algılayacağı şekilde dönüştürmek. Pek umudum yok sorarken ancak bunu nasıl yapabilirim?

Merhaba. Mahsuru yoksa dosya yapısını görme şansımız var mı? Sadece .ova uzantılı bir dosya mı verildi size?
Selam, geç cevap için kusura bakma. Evet aslında sadece bir .ova dosyası verildi. Tıklayınca otomatik olarak VBox kurulumu başlıyor ve bir sanal makinemiz oluyor.

Önceden konfigüre edilmiş bu makine. Benim amacım bu makinayı güzel bir şekilde Arm64 mimarisinde çalıştırmaktı çünkü Windows kullanmayı sevmiyorum. Daha özel bir bilgi lazımsa paylaşayım ancak dosya olarak 5GB bir .ova dosyasından başka bir şey yok elimde.

Bu konfigüre edilmiş .ova dosyasının sadece Ubuntu konfigürasyonunu bir şekilde elde edip bunu sonradan başka bir Ubuntu’ya taşıma ihtimalini de düşündüm işte o zaman Parallels ile tam sürat Ubuntu açabilirsin ancak bu platformlarda bu kadar bilgim yok ne yazık ki. ☹️

Selam, geç cevap için kusura bakma. Evet aslında sadece bir .ova dosyası verildi. Tıklayınca otomatik olarak VBox kurulumu başlıyor ve bir sanal makinemiz oluyor.

Önceden konfigüre edilmiş bu makine. Benim amacım bu makinayı güzel bir şekilde Arm64 mimarisinde çalıştırmaktı çünkü Windows kullanmayı sevmiyorum. Daha özel bir bilgi lazımsa paylaşayım ancak dosya olarak 5GB bir .ova dosyasından başka bir şey yok elimde.

Bu konfigüre edilmiş .ova dosyasının sadece Ubuntu konfigürasyonunu bir şekilde elde edip bunu sonradan başka bir Ubuntu’ya taşıma ihtimalini de düşündüm işte o zaman Parallels ile tam sürat Ubuntu açabilirsin ancak bu platformlarda bu kadar bilgim yok ne yazık ki. ☹️
Sanal makinedeki OVA dosyasını başka bir Linux dağıtımı ile disk kalıbını çıkarıp bu kalıbı da Parallels üzerinde yazarak yapılabilir diye düşünüyorum. Disk kalıbı derken bütün kalıbı alacağız yani bütün HDD'nin kabılını alacağız. EFI'sinden disk türüne kadar her şeyi kopyalayabiliriz. Denemeyi düşünür müsünüz?

Sanal makinedeki OVA dosyasını başka bir Linux dağıtımı ile disk kalıbını çıkarıp bu kalıbı da Parallels üzerinde yazarak yapılabilir diye düşünüyorum. Disk kalıbı derken bütün kalıbı alacağız yani bütün HDD'nin kabılını alacağız. EFI'sinden disk türüne kadar her şeyi kopyalayabiliriz. Denemeyi düşünür müsünüz?
Elbette, nasıl yapabilirim bunu?

Seçenekler arasında X86_64 emulation Ubuntu var. İş görür mü?
Denemek lazım, işlemleri anlatırım ancak elimiz boş dönebiliriz. Teyit edemiyorum. Amacım Windows olan bir bilgisayarda .ova dosyasının içindeki disk kalıbı taşıyabileceğimiz bir yedeğini oluşturmak, sonra Parallels üzerinde Parallels'e uygun olan sanal diske yazarak Parallels'de aynı kalıbı kullanmak. İkisinde de Ubuntu içinde bulunan GNOME'un Disk aracını kullanmayı hedefliyorum. Uygun mudur?

Geri
Yukarı