Virtualbox Üzerinde Virüs Çalıştırmak

BloodStains

Hectopat
Daha fazla  
Virtualbox üzerinden kurduğum PC'de virüs çalıştırmak istiyorum fakat bu virüs VM'in tüm bağlantılarını kesersem ana makineye geçer mi? İnternette biraz araştırdım geçmez diyorlar ama benim ana makinedeki Avast VM'de virüslü bir siteye girmeye çalışınca engelliyor ve bu olaydan dolayı emin olamıyorum.

Sanal makinede virüs çalıştırınca sisteme bulaşamaz diye bir kaide yok. Ağa bağladığınız için ağ yoluyla gene bulaşma ihtimali var. Örneğin aşağıdaki videodan Petya zararlısının ağ üzerinde yayılımını izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sanal makinede virüs çalıştırınca sisteme bulaşamaz diye bir kaide yok. Ağa bağladığınız için ağ yoluyla gene bulaşma ihtimali var. Örneğin aşağıdaki videodan Petya zararlısının ağ üzerinde yayılımını izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam merhabalar. Lan bağlantısını devre dışı bırakırsam sorun çözülür mü?

Hocam merhabalar. LAN bağlantısını devre dışı bırakırsam sorun çözülür mü?
O hâlde sanal makinede internet kullanamazsınız. Ayrıca sanal makinenin ağa erişimini ayarlardan kapatmanız gerekiyor. Önlem olarak ana makinenin ağ bağlantılarından da sanal makine ağ sürücüsünü kapatın. Neden sanal makinede virüs çalıştırma gereksinimi duydunuz?

Matrix'in dediği yanlış. zararlı türüne göre değişse de ağ'dan sadece değil pano olayı var. Pano gerçek sistemle etkileşimi varsa yine algılar sistemde AV varsa.
Kısaca önlem almasını bilirsin zararlı bulaşmaz ama denetimini yine kendiniz bilgili değilse AV yazılımınıza güvenmek durumunda kalırsınız.

O hâlde sanal makinede internet kullanamazsınız. Ayrıca sanal makinenin ağa erişimini ayarlardan kapatmanız gerekiyor. Önlem olarak ana makinenin ağ bağlantılarından da sanal makine ağ sürücüsünü kapatın. Neden sanal makinede virüs çalıştırma gereksinimi duydunuz?
Hocam açıkçası şu videolarda gördüğüm FMV virüsler beni çok etkiliyor ve test etmek istemiştim. Sağolun

Yeni konular

Geri
Yukarı