Çözüldü VirtualBox'da Minecraft siyah ekran veriyor ve ters görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Çağlar0707

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, tek bilgisayarı bazen iki kişi aynı anda kullanabilmek için VirtualBox'a Windows 10 kurulumu yaptım. Bilgisayara 2 ekran kartı, 2 monitör, 2 klavye, 2 fare ve diğer aygıtlar bağlı durumda. 2. klavye ve fareyi USB ayarlarından sanal makineye bağladım ve ana makineyi bir kişi, sanal makineyi diğer kişi kullanabiliyor. Bunda bir sorun yok fakat 2 kişi Minecraft 1.16.4 oynamak istediğimizde VirtualBox'daki Minecraft'ta menüler siyah gözüküyor fakat Minecraft çalışıyor, sesler geliyor ve tuşlara basılabiliyor. Tuşların yerini tahmin ederek yeni dünya oluşturup girdiğimiz vakit envanter ve menüler gözükmüyor, dünyanın kendisi de baş aşağı duruyor. Minecraft'ın eski sürümlerinde bu sorun olmuyor.
Temel sistem bileşenleri:
CPU: AMD Ryzen 9 3900X.
GPU 1: Gigabyte RTX2060S Windforce OC 8 GB.
GPU 2: Zotac AMP! Edition GTX770 2 GB.
RAM: 2x8 GB 3600 MHz CL16 G.Skill F4-3600C16D-16gtzr.
Ana SSD: Samsung 970 EVO Plus 500 GB.
PSU: 1000 Watt.
VirtualBox ayarları:

1609521198956.png

1609521254117.png

"EFI etkinleştir" seçeneği düzgün çalışmadığı için kapattım. Windows kurulduktan sonra yeniden başladığında VirtualBox çöküyordu.
3B hızlandırma kapalıyken Minecraft hiç açılmayıp OpenGL hatası veriyordu. 3B hızlandırma açıkken Minecraft açılıyor fakat görev çubuğu ve başlat menüsü şeffaf gözüküyor ve bazı grafiksel hatalar oluyor.
Ana makine Windows 10 Pro sürümü: 20H2.
Sanal makine Windows 10 Pro sürümü: 20H2.
Java sürümü: Java 8 Update 271 64 Bit.
Minecraft'a 3-4 GB bellek verildi.
Minecraft için titan ve tlauncher denedim sonuçlar aynı.
Bazı Minecraft sürümlerinden görüntüler:
Minecraft 1.2.5 ve 1.5.2 çalışıyor:

1609521633842.png

1.8.9:

Screenshot_68.png

1.8.9 envanter:

Screenshot_69.png

1. 12.2 açılış ekranı: Bu sürüm menülerde siyah ekran yerine beyaz ekran veriyor.

1609521821944.png

1.16.4 giriş ekranı: Tam ekrana almak sorunu çözmüyor. OptiFine ve normal Minecraf'ta da durum aynı. Mojang yazısı kısmı da siyah ekran.

1609521924496.png

1609522120743.png

1.16.4 oynanış:
Screenshot_67.png

Minecraft'ın menülerinin gözükmemesi ve ters durmasını nasıl çözebilirim? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1609522113540.png
    1609522113540.png
    574,9 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Neden olduğunu anlamadım ama şunları deneyin belki çözer çünkü Virtual box yerine wmware deneyin yeniden Windows kurmanız gerekecek. Grafik denetleyicilerini deneyin hepsini tek tek bunu düşünebildim.

VirtualBox'ta ekran çözünürlüğü ile oynamayı denediniz mi?

Minecraft'ı çalıştırdıktan sonra masaüstüne sağ tıklayın > ekran çözünürlüğü > dikey yapın.

Minecraft'ı çalıştırdıktan sonra masaüstüne sağ tıklayın > ekran çözünürlüğü > dikey yapın.

Menü falanda gözükmüyormuş dünyada onu nasıl yapacak.

Ekran yönünün değiştiremiyorum. Misafir eklentileri kurulu.
Misafir eklentilerini devre dışı bırakıp çözünürlüğü elle ayarlayınca da sorun çözülmemişti.

Ekranı döndürün ve MC'deyken F1 tuşuna basmayı deneyin.
Ekran yönünün değiştiremiyorum. Misafir eklentileri kurulu.
Misafir eklentilerini devre dışı bırakıp çözünürlüğü elle ayarlayınca da sorun çözülmemişti.

Ekranı döndürün Windows'ta sanal makinede ve Minecraft'ta F1'e basın envarter gözükür alttakı belki ondandır çünkü otadaki + işareti de yok.

Çözüm
Araştırmalarıma göre şeffaf görev çubuğu sorunu Windows'un 2004 ve 20H2 sürümlerinde oluyormuş. 1909 indiriyorum, sonuçları yazarım. Belki görev çubuğunu düzeltirsek Minecraft da düzelir.
Görev çubuğu düzeldi fakat Minecraft sorunu büyük ihtimalle düşük VirtualBox'un düşük VRAM desteğinden kaynaklanıyordu. Vmware ile sorun çözülmüştür.
Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı