Virüs bilgisayara donanımsal zarar verebilir mi?

@24099 hocam dediğiniz gibi böyle bir şeyi film bile yapmışlardı. Pompaları devre dışı bırakmışlardı.

@24099 hocam dediğiniz gibi böyle bir şeyi film bile yapmışlardı. Pompaları devre dışı bırakmışlardı.
O kadar bahsi geçti. Başkası atar diye bekledim ama sanırım çoğu kişi unutmuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mümkün fakat bu nadirdir. Hemen aklınıza sadece BIOS çipindeki kodları değiştirip bozan CIH gelmesin. Bu arada sadece BIOS bozan veya etkileyen tek zararlı CIH değil bunu belirtmiş olalım.

Stuxnet güzel bir örnek olabilir. İran'da Stuxnet yüzünden nükleer tesislerdeki santrifüjlerin zarar görmesi mesela.
En kötü yanı da sisteme her şeyin normal olduğunu rapor etmesi. Doğal olarak önlem de alınamıyor.

ZeroDays diye belgeseli var. Gerçek bir olay Stuxnet meselesi. İzlenmesini öneririm, gayet güzel.
Yazılım, donanımı kontrol eder.
Yazılımı hacklersen, donanıma da zarar verebilirsin.
Yazılıma bağlı. Her yazılım ile doğrudan donanıma erişemezsin. Araya giren belirli başka meseleler var. Aşağıdaki makalede katman örneği vermiştim orayı okuyabilirsiniz. İki üçtür arkadaşlar konu açıyorlar bazı konulara bu makaleyi verdiğim için şimdi de verince kızacaklar ama olsun.

ZeroDays diye belgeseli var. Gerçek bir olay Stuxnet meselesi. İzlenmesini öneririm, gayet güzel.
Yazılıma bağlı. Her yazılım ile doğrudan donanıma erişemezsin. Araya giren belirli başka meseleler var. Aşağıdaki makalede katman örneği vermiştim orayı okuyabilirsiniz. İki üçtür arkadaşlar konu açıyorlar bazı konulara bu makaleyi verdiğim için şimdi de verince kızacaklar ama olsun.

Yazılım derken donanımı kontrol eden yazılımdan bahsediyorum. Her yazılım tabii ki doğrudan donanıma erişim sağlamıyor.

Böyle konular hakkında pek bir bilgim yok ama aklıma böyle bir şey geldi. Diyelim ki sisteminize bir virüs bulaştı. Bu virüs GPU yazılımlarını kontrol edebiliyor. Bütün frekans değerlerini en yükseğe çekip voltaj arttırırsa ekran kartını yakabiliyor. Bu tür bir virüs var mı günümüzde?

Yeni konular

Geri
Yukarı