Virüs Programı Kullanmadan da Virüslerden Korunabilirsiniz

CheyLoaN

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Bir gün bir bilgisayar öğretmenliği bölümünde okuyan bir büyüğüm vardı. Onu izliyordum. Heyecanla geldi ve laptop'unu açtı. O zaman Kaspersky'ın yeni bir versiyonu çıkmıştı ve hemen onu kurdu. Kurulumun ardından yaptığı tarama sonucunda virüs belirtisi olmayan bilgisayarda binlerce virüs buldu ve otomatik olarak pek çok önemli kullanıcı dosyalarını sildi. Çoğu ders notları silinen büyüğümün o sinirli ve üzüntülü anını hiç unutmadım ve o günden beri (9 sene oldu), devamlı bilgisayar kullanan bir kullanıcı olarak hiçbir zaman antivirüs programı kullanmadım. Çünkü antivirüs programlarının kendileri birer virüstür. Sistemi yavaşlatırlar, olur olmaz şeyleri açtırmazlar.

Peki ne yapıyorum?

Virüslerden uzak durmanın yollarını kullanıyorum. Virüslü olabilecek dosyaları indirmiyorum. Olur olmaz reklamlara tıklamıyorum. Güvenilir sitelerden dosya indiriyorum. Herkese bilgisayarımı kullandırmıyorum. Tüm EXE dosyalarımı zipliyorum (Virüsler EXE'leri çok sever). Flash bellekleri otomatilk çalıştırmayı kapatıyorum (AutoRun). Flash bellek taktığımda, dosya adres çubuğundan sürücü harfini yazarak flashbelleği açıyorum. Programları yüklerken ekstra yüklemelerini kapatıyorum.

Eğer oldu da virüs girerse, manuel olarak sistemden uzaklaştırma yöntemlerini uyguluyorum. Başlangıçta otomatik açılan uygulamaları kontrol ediyorum. Görev yöneticisindeki uygulamaları kontrol ediyorum. Her zaman sistem yedeği bulunduruyorum.

Aklıma gelenler bu kadar. Bir şeyler de siz ekleyin...

Ekleyecek bir şey yok. Windows kullanan iyi kullanıcıların hiçbiri zaten antivirüs kullanmıyor. Yoksa hala kullanan var mı diye bir soru sorulabilir.

Açıklama için teşekkürler acaba şurdakileri yazıyı biraz açarmısınız nasıl yapılacağı hakkında cahillik başa dert:)

Tüm EXE dosyalarımı zipliyorum (Virüsler EXE'leri çok sever). Flash bellekleri otomatilk çalıştırmayı kapatıyorum (AutoRun). Flash bellek taktığımda, dosya adres çubuğundan sürücü harfini yazarak flashbelleği açıyorum.

Bilgisayarınızda gerçekten virüs, trojan vs bulunmadığına tertemiz olduğuna inanıyor musunuz? En iyi Antivirüs programı da kullansanız işletim sistemi mühendislerinin Antivirüs mühendislerine duygusal! sebeplerle şunları gözardı ediver diyebileceği zararlıların bilgisayarlarımızda olmadığına nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

Virüs, trojan, keyloger ve buna benzer zararlı yazılımlar rastgele yoktan varolup sisteme yerleşen yazılımlar değil arkadaşlar. Ben yıllardır virüs yazılımı kullanmıyorum. Meraktan geçen sistemi tarattım ve hâlâ cillop gibi, tek zararlı bir yazılım bile çıkmadı.

Ben şahsen ihtiyaç duymuyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı