Virüslerden korunmak için ne yapılmalı?

İbrahim5098

Attopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Birçok USB takıyorum, dosya indiriyorum, program kuruyorum ve güvenlik endişelerim var. Öncelikle sistemde Kaspersky Free var. Ücretsiz yeter mi satın da alabilirim neler önerirsiniz? Bilmediğim USB'leri takıyorum mesela müzik atmam isteniyor, ödevler falan geliyor nasıl korunabilirim?

Windows kullanıyorsanız USB'nizin içerisine bir klasör oluşturup root bölümüne yazma iznini kaldırıp içerideki klasöre içerikleri atabilirsiniz ama bunun dışında virüsten korunmanın en garanti yolu temkinli olmak, antivirüs ya da anti malware'e bile ihtiyacınız olmaz. Birde troll olarak almayın ama hedef alanını küçültmek virüsten korunmanın yöntemlerinden, mesela Windows kullanmak yerine Linux'a geçebilirsiniz :D

Son düzenleme:
USB için açmadan önce antivirüs programlarından taratabilirsin ve bir ara USB'leri sağ tık yapıp aça basarak açın diye bir şey duymuştum bir şey değişir mi bilemem ama taratabilirsiniz antivirüslerden

İnternetten bilmediğiniz dosyaları indirmemeye özen gösterin ve reklam engelleyici kullanın. Tarayıcı güvenliği ve sahte siteleri engellemek için Malwarebytes browser guard kullanabilirsiniz.

Kaspersky Free, size temel koruma sağlayacaktır ama güvenlik duvarı gibi özellikler için rehberimi yapabilirsiniz.

Yüklediğiniz şeyleri açmadan önce seçici tarama yapın ve VirusTotal'e atın.

Windows kullanıyorsanız USB'nizin içerisine bir klasör oluşturup root bölümüne yazma iznini kaldırıp içerideki klasöre içerikleri atabilirsiniz ama bunun dışında virüsten korunmanın en garanti yolu temkinli olmak, antivirüs ya da anti malware'e bile ihtiyacınız olmaz. Birde troll olarak almayın ama hedef alanını küçültmek virüsten korunmanın yöntemlerinden, mesela Windows kullanmak yerine Linux'a geçebilirsiniz :D
Başkalarının USB’si olduğundan onların izni doğrultusunda yapması daha iyi olur. İnternette Malwarebytes Browser Guard gibi eklentiler işinize yaratacaktır. Ayrıca Kaspersky ayarlarından Çıkarılabilir Sürücü Taraması, Dosya Antivirüsü, Web Antivirüsü gibi bileşenlerin ayarlarını Ayrıntılı Tarama/Aşırı Koruma’ya alabilirsiniz(Daha fazla kaynak harcaması, false pozitivelerde belki bir artış olabilir. Ama genelde riskli indirmeler yapanlara önerilebilir)

Hepinize çok teşekkürler. Linux kurmayı düşünüyorum, Kaspersky varsayılan ayarlarda ve VirusTotal'e upload ediyorum. Yine de çok temkinli olmaya çalışıyorum. Google görsellerden, PDF'ten dahi virüs bulaşabildiğini öğrendim bu yüzden içimi korku kapladı. Yapacağım yöntem bir Linux dağıtımı kurmak ve güvensiz kaynakları orada açmak olacak. Ek olarak Kaspersky Internet Security sürümünü almama gerek yok Free işimi görüyor. Bunun dışında da çok sağ olun tavsiyeleriniz varsa yazmanız iyi olur başka insanlar da faydalanabilir. Sağlacakla kalın.

Hepinize çok teşekkürler. Linux kurmayı düşünüyorum, Kaspersky varsayılan ayarlarda ve VirusTotal'e upload ediyorum. Yine de çok temkinli olmaya çalışıyorum. Google görsellerden, PDF'ten dahi virüs bulaşabildiğini öğrendim bu yüzden içimi korku kapladı. Yapacağım yöntem bir Linux dağıtımı kurmak ve güvensiz kaynakları orada açmak olacak. Ek olarak Kaspersky Internet Security sürümünü almama gerek yok Free işimi görüyor. Bunun dışında da çok sağ olun tavsiyeleriniz varsa yazmanız iyi olur başka insanlar da faydalanabilir. Sağlacakla kalın.
Çok paranoyaya gerek yok. AV kullanman yeterli.

Bir ara USB'leri sağ tık yapıp aça basarak açın

En ufak bir şeyi değiştirmiyor hocam, bazı virüsler USB takılır takılmaz hop çoğalıyor, senin nasıl açacağın burada önemi bile kalmıyor

Geri
Yukarı