Virüslü 4 GB flash belleği virüslerden nasıl kurtarırım?

Mertcan KALELİ

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, benim elimde 4 GB Kingston flash bellek var içini maksimum doldurdum ve başka bir PC'ye oyun attım sonra eve geldim flash belleğimi PC me taktım ve flash belleğimin içine girdiğimde truva atı bu dosyaları ele geçirdi diye bir dosya vardı. Sonra flash belleğime sağ tık yapıp biçimlendirdim sonra düzeldi ama 3-4 gün sonra tekrar aynı şeyler oldu. Bu sefer de Windows güvenlik duvarı ile flash belleğime tarama yaptım bir de ne göreyim virüs hem flash belleğime hem de bilgisayarıma bulaşmış bulduğu virüsün adı, trojan virüsü idi neyse, bir şekilde güvenlik duvarı virüsü PC'den ve flash bellekten temizledi benim sizden istediğim flash belleğimi kalıcı bir şekilde virüslerden koruyacak sağlam iyi iş yapan ve PC'yi çok yormayacak bir antivirüs (PC'de 4 GB RAM var ona göre tavsiye yaparsınız), tavsiyeleriniz varsa yorumlarda yazarsanız sevinirim.

İyi günler :D
Arkadaşlar yanıtlarınıza cevap veremezsem ban yemiş olabilirim (noktalama işareti vs. hatalar kesin yapmışımdır.) lütfen kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, benim elimde 4 GB Kingston flash bellek var içini maxsimum doldurdum ve başka bir PC'ye oyun attım sonra eve geldim flash belleğimi PC me taktım ve flash belleğimin içine girdiğimde truva atı bu dosyaları ele geçirdi diye bir dosya vardı. Sonra flash belleğime sağ tık yapıp biçimlendirdim sonra düzeldi ama 3-4 gün sonra tekrar aynı şeyler oldu. Bu sefer de Windows güvenlik duvarı ile flash belleğime tarama yaptım bir de ne göreyim virüs hem flash belleğime hem de bilgisayarıma bulaşmış bulduğu virüsün adı, trojan virüsü idi neyse, bir şekilde güvenlik duvarı virüsü PC'den ve flash bellekten temizledi benim sizden istediğim flash belleğimi kalıcı bir şekilde virüslerden koruyacak sağlam iyi iş yapan ve PC'yi çok yormayacak bir antivirüs(PC'de 4 GB RAM var ona göre tavsiye yaparsınız), tavsiyeleriniz varsa yorumlarda yazarsanız sevinirim.

İyi günler :D
Arkadaşlar yanıtlarınıza cevap veremezsem ban yemiş olabilirim (noktalama işareti vs hatalar kesin yapmışımdır)lütfen kusura bakmayın.
Biçimlendirmeyi dener misin?
sonrasında ise iyi bir anti-virüs programı ile tarat ancak flash takılı olsun.

Otomatik bulaşan virüslere karşı USB Disk Security adlı programı önerebilirim. Sanırım uzun zamandır ücretsiz olmuştu.
Onun dışında size bir yöntem daha vereyim:
  • Diskin içindekileri yedekleyin.
  • Diski NTFS olarak biçimlendirin.
  • Diskte yeni bir klasör oluşturun (Kafanız karışmasın diye ben buna 1 numaralı klasör diyeceğim.).
  • Oluşturduğunuz bu klasörün içinde yeni bir klasör oluşturun (Buna da 2 numaralı klasör diyeceğim.).
  • Şimdi diske sağ tıklayıp özelliklerden "Güvenlik" sekmesine gelin.
  • Buradaki seçenekleri paylaştığım resme göre seçin.
  • Yazma iznini kaldıracaksınız.
  • Şimdi de 2 numaralı klasörün izinlerinden hepsine izin verin ve işlemi uygulayın.
Bundan sonra dosyalarınızı sadece 2 numaralı klasöre kopyalayabileceksiniz.
Bu yöntem sayesinde otomatik bulaşan virüslerin büyük bir kısmından kurtulabilirsiniz.
Bu yöntemden sonra sağ tık menüsündeki "Gönder" işlevi harici diskiniz için çalışmaz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_51.png
    Screenshot_51.png
    5,1 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı