Virüslü bilgisayar nasıl temizlenmeli?

Benim başıma böyle bir şey gelse yedeksiz format atarım.

Evet, bu tip durumlarda direk “format” lafının geçmesine bende sinir oluyorum. Antivirüs ile tarama yapıp dosyaların silinmesini sağlamakta mümkün ama artık dosya kalma ihtimali ya da antivirüs programının tespit edemediği başka bir zararlı yazılımın da kalabilme ihtimali var.

Dolayısıyla kafamız rahat olsun diyorsak bence format şart.

Herkesin formata zamanı olmayabilir ve verileri olabilir. Her şeye direkt format demeyin başka çözümler de düşünün biraz. Format tabii ki güzel bir şey.

Bir dakika düşünüyorum.

1618170392997.png

Windows 10 kullanıcısıysan
1-
İşletim sisteminin ve Windows Defender'ın güncellemelerini yaparsın.
2- Defender ile tarama yaptırırsın ve bu zararlıların çok büyük bir kısmını temizler.
3- Malwarebytes'ın ücretsiz sürümü ile bir tarama yaparsın.

macOS yada iOS kullanıcısıysan
macOS ve iOS işletim sistemlerinde her şey container içindedir. Virüs enfekte ettiği programın dışına çıkamadığı için virüsün enfekte ettiği yazılımın dışına çıkamayacak. Yani diğer yazılımları yada fare/klavye girdilerini okuyamayacak. Virüsün etki edebildiği tek yer onun enfekte edebildiği bölge.

Linux kullanıcısıysan
Muhtemelen virüs dediğimizde aklına bilgisayar virüsü değil, COVID gelecek. Linux virüsleri aşırı derecede nadir ve yeni gelen Wayland teknolojisi sayesinde daha da güvenli hale gelecek. Eğer yine de için rahat etmezse SELinux yükleyebilirsin.

Android kullanıcısıysan
Hiçbir fikrim yok.

Eski bir Windows sürümündeysen
Allah kurtarsın.

İnternetten rasgele şeyler indirip cihazında çalıştırmadığın sürece hiçbir işletim sisteminde çok sorunun olmaz. İşletim sistemini güncel tut ve sağlıklı dijital alışkanlıklar edin.

Arkadaşının bilgisayarına muhtemelen birisi uzaktan bağlanıyor. Onu çözmek istiyorsa modemin fişini çekmesi yeter. Sonra güzel bir tarama yapsın, hiçbir şey kalmaz.

Windows 10 kullanıcısıysan.
1-
işletim sisteminin ve Windows Defender'ın güncellemelerini yaparsın.
2- Defender ile tarama yaptırırsın ve bu zararlıların çok büyük bir kısmını temizler.
3- Malwarebytes'ın ücretsiz sürümü ile bir tarama yaparsın.

macOS ya da iOS kullanıcısıysan
macOS ve iOS işletim sistemlerinde her şey container içindedir. Virüs enfekte ettiği programın dışına çıkamadığı için virüsün enfekte ettiği yazılımın dışına çıkamayacak. Yani diğer yazılımları ya da fare/klavye girdilerini okuyamayacak. Virüsün etki edebildiği tek yer onun enfekte edebildiği bölge.

Linux kullanıcısıysan
Muhtemelen virüs dediğimizde aklına bilgisayar virüsü değil, COVID gelecek. Linux virüsleri aşırı derecede nadir ve yeni gelen wayland teknolojisi sayesinde daha da güvenli hale gelecek. Eğer yine de için rahat etmezse selinux yükleyebilirsin.

Android kullanıcısıysan
Hiçbir fikrim yok.

eski bir Windows sürümündeysen
Allah kurtarsın.

İnternetten rastgele şeyler indirip cihazında çalıştırmadığın sürece hiçbir işletim sisteminde çok sorunun olmaz. İşletim sistemini güncel tut ve sağlıklı dijital alışkanlıklar edin.

Arkadaşının bilgisayarına muhtemelen birisi uzaktan bağlanıyor. Onu çözmek istiyorsa modemin fişini çekmesi yeter. Sonra güzel bir tarama yapsın, hiçbir şey kalmaz.

Android kullanıcıysan.
Malwarebytes indir tarama yap.
Bilgisayardaki gibi tüm virüsleri siliyor mu bilmiyorum ama virüsü bulur herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı