Virüslü eski bilgisayardaki dosyalarda virüs var mıdır?

Uranhay

Kilopat
Süper Moderatör
Yer
Türkiye
Benim bilgisayarıma zamanında (Windows 7 kullanırken) virüs girmişti. Format atmadan önce D diskindeki fotoğrafları masa üstüne atıp D'yi biçimlendirip fotoğrafları tekrar D'ye attım. Sonra da Windows 7'ye format attım ardında Windows 10'a geçerken D diski hariç olarak C'ye full format attım. Acaba şuan D diskindeki dosyalarımda virüs var mıdır?

Diske virüs bulaştığından eminseniz o diskteki hiçbir dosyayı kullanmamanız gerekir. Ayrıca harici bellek içerisine aktarsanız da oraya bile virüs bulaşır. Bu yüzden tamamen sıfır kurulum yapmanız gerekirdi.

Exe dosyalarına bulaşmış olabilir.
D diskimde herhangi bir exe dosyası yok. Tamamı dosyalarımdaki fotoğraf ve video. Bu fotoğraf ve videolara bulaşmış olabilir mi?
Diske virüs bulaştığından eminseniz o diskteki hiçbir dosyayı kullanmamanız gerekir. Ayrıca harici bellek içerisine aktarsanız da oraya bile virüs bulaşır. Bu yüzden tamamen sıfır kurulum yapmanız gerekirdi.
D diskine bulaşmadı. Zaten önlem amaçlı D diskini biçimlendirip attım fotoğraflarımı.

Virüsün bulaştığı zamanlarda diskin içinde dosya bulunduysa o dosyaları kullanmamanız gerekir.
Sanırım dediğimi anlamadınız. Virüslerin hepsi C diskindeydi. Ve ben önlem amaçlı D diskini biçimlendirip fotoğraflarımı geri attım. Sorum şu, ben fotoğraflarımı attığımda hala C diskinde virüs vardı. Sonrasında Windows 7'ye format attım ardından işletim sistemi değiştirirken C diskini full temizledim. Şuan Kaspersky ve Norton ile tarattığımda herhangi bir virüs bulamıyor ama ben emin olamadım. Şuan fotoğraflarım ve videolarımda virüs var mıdır?

Virüslerin hepsi C: diskinde idi diye bir cümle olamaz. Sistemine zararlı girdi ise tüm dizinlere kendisini kopyalayabilir.

BitDefender, Kasperksy veya Norton gibi güçlü bir antivirüs yazılımı kurup tüm bilgisayarı taratın.
Tamam. Birazdan deneyeceğim 3 antivirüsüde. Sizden ricam link atar mısınız? Bu arada bunlar temiz çıkarsa fotoğraflarım ve videolarım temiz olur değil mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı