VirusTotal link taramasında çıkan malicious nedir?

natureex

Picopat
CNN Türk AMP project sayfasının linki ilgimi çekti VirusTotal'de arattım linkte sucuri sitecheck denilen bir malicious buldu bu ne anlama geliyor, malicious tam olarak nedir, zararlı bir yazılım mı?
Girdiğim linkte CNN linki Chrome üzerinden girdim, Google haberi yani. Böyle bir şey olması çok saçma olur. Sizce bir hata mı? Ha bir de normal Google'dan girince AMP ile farklı oluyor link bunun sebebi nedir?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230626_004046_Chrome.jpg
    Screenshot_20230626_004046_Chrome.jpg
    78,4 KB · Görüntüleme: 85
Bu konularda çok bir bilgim yok fakat malicious zararlı demek diye biliyorum direk İngilizce çevirisi bu yönde bence çok kötü bir şey değildir fakat bir temizlik yapmanı ve verilerin önemliyse yedeklemeni tavsiye ederim en azından ben öyle yapardım.

Bu konularda çok bir bilgim yok fakat malicious zararlı demek diye biliyorum direk İngilizce çevirisi bu yönde bence çok kötü bir şey değildir fakat bir temizlik yapmanı ve verilerin önemliyse yedeklemeni tavsiye ederim en azından ben öyle yapardım.
Yok sanırım arada site false positive hatası veriyor arada çokça yaşanan bir durummuş bende bundan emin olamadım endişe duydum temizlik ve yedeklemeden kastınız nedir?

Temizlikten kastım Win+r ye girip mrt yazıp çalıştırmanız mrt komutuyla Windows'un kendi zararlı yazılımlar in geliştirdiği bir koruma çözümü ve gayet başarılıy diye biliyorum eğer gerçekten kötü bir yazılım riskine karşı taşınabilir bir SSD'ye verilerinizi kopyalabilirsiniz dediğim gibi muhtemelen bir şey çıkmaz ama eğer çok pimpirikli biriyseniz ve durumdan rahatsız olduysanız bunlar formattan önceki en uç çözümler.

Temizlikten kastım Win+r ye girip mrt yazıp çalıştırmanız mrt komutuyla Windows'un kendi zararlı yazılımlar in geliştirdiği bir koruma çözümü ve gayet başarılıy diye biliyorum eğer gerçekten kötü bir yazılım riskine karşı taşınabilir bir SSD'ye verilerinizi kopyalabilirsiniz dediğim gibi muhtemelen bir şey çıkmaz ama eğer çok pimpirikli biriyseniz ve durumdan rahatsız olduysanız bunlar formattan önceki en uç çözümler
Çok pinpirikli biriyim ama şu an bunu yapmaya vaktim yok bu arada link girdiğim site CNN türk googleden girdiğim için amp linki olarak gözüküyor en çok okunan haberler kısmında falan çıkan bir haber diye tıkladım buyurun sizde bakın benim paranoya seviyem arşa çıktığı için konu açma gereksiniminde bulunuyorum sizce bundan bir şey olma ihtimali var mı? Ha birde googleden cnn Türke bile tıklasam herhangi bir şekilde herhangi bir linktende güncel olmaması ve açık nedeniyle bulaşabilir değil mi? Bilmediğim için soruyorum

Temizlikten kastım Win+r ye girip mrt yazıp çalıştırmanız mrt komutuyla Windows'un kendi zararlı yazılımlar in geliştirdiği bir koruma çözümü ve gayet başarılıy diye biliyorum eğer gerçekten kötü bir yazılım riskine karşı taşınabilir bir SSD'ye verilerinizi kopyalabilirsiniz dediğim gibi muhtemelen bir şey çıkmaz ama eğer çok pimpirikli biriyseniz ve durumdan rahatsız olduysanız bunlar formattan önceki en uç çözümler.
Ve şey ben bilgisayar üzerinden girmedim siteye bunu yapmam imkansız telefon için ne yapabilirim google hesabının şifresini değiştirmeli iki asamali dogrulama koymak gibi basit şeyler önlem değil mi alternatifleri nelerdir?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230626_010957_Google.jpg
    Screenshot_20230626_010957_Google.jpg
    71,1 KB · Görüntüleme: 68
Hocam ben bilgisayardan girdiniz sandım öncelikle kusura bakmayın ve çok kafaya takmayın ya cnnden bir sorun çıkacağını zannetmiyorum Android'in kendisi varsa zararlı yazılımı halleder eğer bir sorun görürseniz telefonunuzdaki bilgileri zamanınız olunca aktarabilirsiniz muhtemelen pop up çıkaran bir durumdan falan kaynaklıdır çok kafanıza takmayın derim.

Bu bellirtiğiniz yerde antivirüslerin dosyayı imza tabanında algıladığı malware adı olarak geçer.
Malicious da zararlı yazılım demek fakat URL'yi taratmışsın bu antivirüs bu URL'yi zararlı olarak kılmış fakat diğerleri yönünde temiz bir nevi false sonuç olarak nitelendirebiliriz.

Hocam ben bilgisayardan girdiniz sandım öncelikle kusura bakmayın ve çok kafaya takmayın ya cnnden bir sorun çıkacağını zannetmiyorum Android'in kendisi varsa zararlı yazılımı halleder eğer bir sorun görürseniz telefonunuzdaki bilgileri zamanınız olunca aktarabilirsiniz muhtemelen pop up çıkaran bir durumdan falan kaynaklıdır çok kafanıza takmayın derim.
Kendi kendine nasıl hallediyor inanın onu anlamadım çoğu şey pek güncel değil zaten telefonumdaki bilgileri nasıl aktarabilirim peki pop up derken neyi kastettiniz çok soru soruyorum kusura bakmayın ama cidden bilgisizim şifre değiştirmek iki aşamalı doğrulama koymak gibi şeyler yapılmalı mi mesela ha birde geçenlerde google destek kısmından bir konuya tıkladım linkin sonunda genie desktop falan yazıyordu bunun anlamını biliyor musunuz?

Bu bellirtiğiniz yerde antivirüslerin dosyayı imza tabanında algıladığı malware adı olarak geçer.
Malicious da zararlı yazılım demek fakat URL'yi taratmışsın bu antivirüs bu URL'yi zararlı olarak kılmış fakat diğerleri yönünde temiz.
Sonuç olarak benim ne yapmam gerekiyor şimdi telefonuma zararlı yazılım falan mı bulaştı daha önce saçma sapan şeylerden de malicious algılıyordu ve forumdaki insanlar false positive olarak adlandırdı bir hata olamaz mı zararlı olarak kılma konusunda bu durumu cnn türk haberinden nasıl malware girebilir ki açıklarsanız sevinirim bu arada haberi de koyuyorum

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230626_010957_Google.jpg
    Screenshot_20230626_010957_Google.jpg
    71,1 KB · Görüntüleme: 61
Hocam telefonunuzu vaktiniz olduğu bir zamanda varsa bilgisayarınıza bağlayıp USB üzerinden verileri kopyalayıp aktarabilirsiniz ve tekrardan da diyorum panik yapılacak bir konu yok gibi ve Android'in kendisininde koruması var yani zaten bunlar stok halde gelmese ayvayı yerdik :D

Sonuç olarak benim ne yapmam gerekiyor şimdi telefonuma zararlı yazılım falan mı bulaştı daha önce saçma sapan şeylerden de malicious algılıyordu ve forumdaki insanlar false positive olarak adlandırdı bir hata olamaz mı zararlı olarak kılma konusunda bu durumu CNN Türk haberinden nasıl malware girebilir ki açıklarsanız sevinirim bu arada haberi de koyuyorum.

Telefonuna bir şey girmedi.

Ben burada sadece sorduğunuz sorunun ne olduğunu açıkladım virüsle ilgili bir şey sunmadım veya yazmadım mesajımdada açık zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı