Visual Studio 2022 17.6 ile Yeni Enstrümantasyon Aracı geliyor

Makaleler
53
Microsoft Visual Studio geliştirici ekibi, Visual Studio 2022 17.6 sürümüyle gelecek bazı yeni özellikler tanıttı. Bu özelliğin adı ise Yeni Enstrümantasyon Aracı.

Bu araç, CPU Kullanım aracından farklı olarak, Enstrümantasyon aracı, engellenen süreyi ve ortalama işlev süresini tespit etmede çok yararlı olabilecek kesin zamanlama ve çağrı sayıları verir.

Performans farkı gözle görülür şekilde belli oluyor;

1681404123515.png

Visual Studio 2022 geliştirici ekibinden Nik Karpinsky, Yeni Enstrümantasyon Aracı hakkında bazı incelemeleri;

Bekle, Visual Studio'nun zaten bir Enstrümantasyon aracı olduğunu sanıyordum?

“Visual Studio'nun zaten bir Enstrümantasyon Aracı yok mu” diye düşünüyorsanız, o zaman doğru düşündünüz! Ee başka? Şey, bütün bir şeylerin listesi;
  • Daha hızlı ve daha az kaynak: Araç önemli ölçüde daha hızlıdır ve daha az disk alanı kullanır, depoyu klonlayın ve ölçümleri kendiniz kontrol edin. Örnek Uygulama: ScabbleFinderDotNet.
  • .NET için gelişmiş hedefleme: Araç, .NET senaryoları için daha iyi hedeflemeye sahiptir, böylece ek yükü azaltmak ve daha iyi veriler elde etmek için enstrümantasyonunuzu belirli işlevlere kadar kapsamlı hale getirebilirsiniz.
  • Alev Grafiği: Alev grafiği, uygulamanızda en fazla zamanın nerede harcandığını grafiksel olarak görmenize ve iyileştirilecek alanları hızla daraltmanıza yardımcı olur.
  • Daha iyi hata işleme: Araç, C++ projeleri için "/ profiler" bağlayıcı bayrağının kaybolması gibi yaygın sorunlarda yardımcı olur. Çözemediğiniz sorunlara rastlarsanız, Geliştirici Topluluğu'nda yardıma hazırız.

Hadi performans için benimkine gidelim!

Başlamak için, Performance Profiler'dan bir teşhis alan ve üzerinde analiz arka uçumuzu çalıştıran ve sonra çıkan AnalyzerBench adlı bir konsol uygulamam var. Bu, değişikliklerimin etkilerini ölçebileceğim ve görebileceğim tekrarlanabilir bir karşılaştırmalı değerlendirme yapmamı sağlıyor. Sahip olduğum tanılama, .NET Nesne Ayırma aracıyla Visual Studio başlangıcındaki her ayırmayı, 4,3 milyondan fazla ayırmayı izlemekten geliyor. Enstrümantasyon aracını Performance Profiler'dan (Alt+F2) çalıştırarak aşağıdaki iletişim kutusunu alıyorum:

1681404231248.png

Bu, hangi projeleri kullanmak istediğimi seçmeme izin vererek, ek yükü azaltmak için enstrümantasyonumu hedeflememe izin veriyor. Benim durumumda, .NET Tahsis aracı için analizimizi görmek istiyorum, bu yüzden DataWarehouse ve DotNetAllocAnalyzer projelerimizi seçiyorum ama AnalyzerBench'i umursamıyorum çünkü bunu umursamıyorum. Neyin profilini çıkarmak istediğinizden emin değilseniz, CPU Kullanımı aracı zamanın nerede harcandığına dair genel bir fikir edinmek için harikadır ve ardından belirli alanları hedefleyen Enstrümantasyon aracıyla daha derinlemesine araştırma yapabilirsiniz. Aracı çalıştırdıktan sonra aşağıdakileri görüyorum:

1681404260057.png

Daha fazlası için makaleyi inceleyebilirsiniz (İngilizce):

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı