Vivaldi tarayıcısına özel olarak Vivaldia oyunu çıktı

Vivaldia, İzlanda Reykjavík'ten bir oyun geliştirme şirketi olan Porcelain Fortress ile ortak yapılan bir oyundur. Vivaldi tarayıcısının kurucusu olan Jon Stephenson von Tetzchner ve geliştirici ekibi, Vivaldi için özel olarak Vivaldia oyununu kullanıcılara sundu. Şu anda Windows ve Android işletim sistemi üzerinde Vivaldi tarayıcısını kullanan kişiler Vivaldia'yı oynayabilecekler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows işletim sistemi için:
Android işletim sistemi için:
Oyunun hikayesi:

Vivaldia uyanır ve barışçıl şehrinin herkesin kimliğini çalmak ve insanları sayıya dönüştürmek isteyen büyük şeytani makineler tarafından ele geçirildiğini keşfeder. İnsanlar karşı koymazsa, gelecekleri kasvetli görünür.

Zorluklar karşısında Vivaldia güçlenir ve düşmanı alt eder. Şehrin insanlarını kurtarmak için savaşır.

Vivaldia, CyclePunk adlı sibernetik ninja tek tekerlekli aracına binerek, büyük kötü makinelerden kaçar ve zekâsıyla alt eder. Bazen kazanması imkansız bir savaş gibi görünse de Vivaldia, cesaret ve güçle zafer kazanır. Kötülüğün üstesinden gelinir ve insanlar şehirlerini ve geleceklerini geri alabilir. Vivaldia halkın kalbini kazandı.

Vivaldia'yı oynayabilmeniz için Windows veya Android işletim sisteminde bulunan bir Vivaldi tarayıcınızın olması gerektiğini konunun başında da belirtmiştim. Tarayıcınıza giriş yaptığınızda başlangıç sayfasının sağ alt köşesinde sizi Vivaldia karşılıyor olacaktır.

Vivaldia Başlangıç.png

Eğer Vivaldia simgesi başlangıç sayfanızda gözükmüyorsa aşağıdaki konumdan aktif bir hâle getirebilirsiniz. Tam tersi olarak da başlangıç sayfanızda gözükmemesi için pasif hâle de getirebilirsiniz.
Kod:
Ayarlar > Başlangıç Sayfası > Vivaldia
Vivaldia 01.png

Eğer başlangıç sayfasında Vivaldia'yı pasif bir hâle getirdiyseniz, arama çubuğunuzdan da oyuna erişim sağlayabilirsiniz.

Oyuna erişim sağlayabilmek için: vivaldi://game

Oyuna giriş yaptığınızda sizleri oyunun ana menüsü ve kontrolleri karşılayacaktır. Kontrollerine göz atacak olursak; oyuna başlama (Space) yön tuşları (W, A, S, D veya ok tuşları), yukarıya doğru ateş etme (N), sağa doğru ateş etme (M) ve çarpraz olarak ateş etme (N + M kombinasyonu) mekanikleri bulunmaktdır. İsterseniz sol üstte bulunan bölümden oyununuzu tam ekrana da alabilirsiniz.

Vivaldia 02.png

Oyuna başladığınızda Vivaldi logosunun yanında Jon Stephenson von Tetzchner'ı (solda) görebilmeniz mümkündür.

Vivaldia Jon.png

Oyunda ilerlerken bir yandan da yolunuzun üstünde bulunan paraları toplamanız gerekmektedir.

Vivaldia Zıplama.png

Şu ana kadar oynadığımda sadece iki düşmana denk gelebildim. Bunlardan ilki aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzere lazer fırlatan bir makinedir. "N" tuşu ile görseldeki makineye hasar verebilirsiniz. Makine tarafından yapılan saldırılardan korunmak için de yön tuşlarını kullanmayı ihmal etmeyin. Çünkü diğer tarayıcı oyunlarında olduğu gibi karakterimiz sadece ileriye doğru sabit bir şekilde illerlemiyor. Zamanı geldiğinde saldırılardan korunmak için geriye, ileriye, aşağıya veya yukarıya gitmesi gerekecektir.

Vivaldia Yukarı Atış.png

Diğer düşmanlardan birisi ise, patlamaya hazır olan varillerdir. Yakınlarında bulunduğunuzda direkt olarak etrafındaki nesnelere hasar veriyorlar. Aynı şekilde yön tuşlarını kullanarak tepki vermeniz gerekmektedir.

Varil.png

Son zamanlarda tarayıcılar, kendilerine özel olarak tarayıcı oyunu yapmayı seviyorlar ve artık bu durum bir kültür olmaya başlıyor. Mayıs ayında da Microsoft Edge için özel olarak Edge Surf oyunu çıkışını yapmıştı.

Ayrıca Vivaldi'nin bu tarz bir Cyberpunk temasında oyun yapması da, yakında çıkacak olan Cyberpunk 2077'yi bekleyen oyuncular için güzel bir değişiklik olacaktır. Vivaldia hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Son düzenleme:
Poor Man's Cyberpunk 2077.
Aslında bu durum, oyunun geliştiricisi olan Porcelain Fortress'dan kaynaklanıyor. Sonuçta, atari tarzında oyun yapmayı seven bir şirket olarak kendilerini tanımlıyorlar.
Öyleyse esinlenmek için eski oyun salonlarına ve geçmişin konsollarına baktığımızı, ancak bu köklerden yeni ve heyecan verici deneyimler inşa etmek istediğimizi bilin.

Sebebi neydi ki?
Tarayıcılarına özel olarak bir tarayıcı oyunu yapmak ve Cyberpunk temasını seven oyuncuları, kendi tarayıcılarına çekmek için olabilir. Eskiden çoğu kişi tarayıcı oyununun sadece Google Chrome'daki dinozor olduğunu biliyordu. Daha sonradan son zamanlarda da Microsoft Edge ve Vivaldi de tarayıcı piyasasında kendi oyunları ile bulunmaya başladılar.

Geri
Yukarı