Vodafone Fiber yerine VDSL2 kurdu

cengizgüngör

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün evime Vodafone 32 mbit 120 GB AKK 59.99 TL'lik paketini kurdurmuş bulunmaktayım.

Abonelik için konuştuğum arkadaş bana oturduğum bölgede 96 mbit hız desteği verildiğini ve altyapının fiber desteklediğini ve 32 mbit'in 27-28 kadarını kullanabileceğimi söyledi.

Bugün saat 5'e doğru bir yetkili gelip sistemi kurdu fakat Türk Telekom'un hattı çekmediğini söyledi kendisi sinyal bulmak için uğraştı. İşini bitirdi ve gitti hicbir test yapmadan. (yapılması gerekiyor mu bilmiyorum)

İlk işim hız testi yapmaktı. Yaptığım zaman sonuç 6mbit download 2 mbit uploaddı fakat ben 32 mbit hız olan bir paket almıştım. Telefondaki arkadas 26-27 mbit alabilecegimi söylemişti.

Modem arayüzü açtığımda fiber netin bağlı olmayıp VDSL2 portundan bağlı olduğunu gördüm. İnternette araştırdım apartmandaki kutunun değişmesi gerekiyormuş suç kimde ben anlamış değilim. İnşallah yine bizi suçlu çıkarmazlar tavsiyelerinizi bekliyorum.

Aynı durumdan mağdur olma ihtimalim var şu anda 16mbs 60gb kullanıyorum vdsl2+ portundan bağlantı alıyorum ve sokağımın fiber desteklediği görülmekte. Şimdi üst pakete geçmek istersem şu risk var; gelecekler beyefendiler ve fiber vdsl2 den vericekler vdsl2 nin bendeki üst hız sınırı 20mbs...Fiber hattan verme garantileri olsa eyvallah diyeceğim.Apartmandaki
normalde geçmem de ping sıkıntım var hep fiber hat ile çözülür diye düşünüyorum..

Fiber adı altında vdsl2 portundan internet verip bizleri kandırmaya hakları yok.
Kardeşim fiber varsa fiber çek yoksa neden abone sayısını artırmak şekilden şekle giriyosun.
Bugün aradım arkadaşa sordum. Benim kampanyam fiber dedim neden vdsl2 görünüyor diğer arkadaşınız bana fiber desteklendiği bölgede olduğumu söyledi dedim. Cevabı şuydu biz fiberi vdsl2 olarak veriyoruz dedi. Sinirlendim bir tek beni değil herkesi dolandırıyosunuz galiba dedim. Klasik kayıt altına alınmaktadır falan filan. Uzun konuşmalar sonucu türktelekomun gelip hızımı yükselticeğini söyledi.
Yarın(yani bu gün ) türktelekom gelecek sonuçları aktarırım (32mbitlik tarife suanki hız 15-16 mbit)

Aynı durumdan mağdur olma ihtimalim var şu anda 16mbs 60gb kullanıyorum vdsl2+ portundan bağlantı alıyorum ve sokağımın fiber desteklediği görülmekte. Şimdi üst pakete geçmek istersem şu risk var; gelecekler beyefendiler ve fiber vdsl2 den vericekler vdsl2 nin bendeki üst hız sınırı 20mbs...Fiber hattan verme garantileri olsa eyvallah diyeceğim.Apartmandaki
normalde geçmem de ping sıkıntım var hep fiber hat ile çözülür diye düşünüyorum..
Fiber ile ping sürelerinin arttığını bilmeni isterim www.google.com.tr adresine ping atınca ortalama 73 cıkıyor sabit neredeyse oyunları ne kadar etkiler bilemiyorum bu yaz çalışıp bir bilgisayar alıcam. Siz benden önce test edersiniz.

Öncelikle merhaba. 3 farklı fiber iletişim yöntemi bulunmakta ülkemizde. Fiber kablo sokağa (fttn), apartmana (fttb) ya da eve (ftth) gelecek şekilde döşenmektedir. Bu yüzden herhangi biri mevcutsa bu isim ile pazarlamaktadırlar. (Bence de bu yanlış bir pazarlamadır.) Modeme kadar gelen kablo fiber olmadığı sürece o hat kabaca 100 mbit hızı geçemez. O yüzden vdsl2 olarak görünmesi son derece normaldir.
Son olarak fiber bağlantı ile ping artar gibi bir tabir kesinlikle yanlış bir bilgidir. Bu bir çok değişkene bağlı olmasına karşın, kendi testlerim sonucu ortalama olarak fiber altyapının ADSL'den çok daha iyi ping süreleri sunduğunu söyleyebilirim.

2 gün önce arayıp hızımın yavaşlığından dolayı arıza bildirmiştim dün düzeldiğini söylediler. Ethernet kablosunu aracılığıyla test yaptım 35 mbps download 3.6 mbps upload cıktı.
Fakat telefondan hız testi yaptığımda 16-18 arası değer alıyorum hangisi gerçek ve bunu sebebi nedir ?

2 gün önce arayıp hızımın yavaşlığından dolayı arıza bildirmiştim dün düzeldiğini söylediler. Ethernet kablosunu aracılığıyla test yaptım 35 mbps download 3.6 mbps upload cıktı.
Fakat telefondan hız testi yaptığımda 16-18 arası değer alıyorum hangisi gerçek ve bunu sebebi nedir ?

modemden kaynaklı veya wireless desteği mesafeden kaynaklı olabilir..

Bugün aradım 3 kere 2 sinde fiberin olduğunu 1 seferde fiberin desteklemediğini söylediler vallahi çıldırıcam.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı