Volkswagen Group vs PSA

Diğer arabalarda hata yapmıyorlar mı? Yapıyorlar. Ama araba dediğin en ufak hatada da bozulmasın bir zahmet. Az buz da değil turbo enjektör gidiyor eski HDI motorlarda direkt. Ben marka kötülemek niyetinde değilim ama eğri oturup doğru konuşmak gerek. Piyasa bir üründen memnunsa veya memnun değilse boşuna değildir.
Turbo mu bozuluyor, enjektör mü bozuluyor? Eğer enjektör diyorsanız tamamen kalitesiz yakıt ile alakalı bir durum. Turbo diyorsanız eğer bir çok turbo dizel kullanıcısının yaptığından bahsedeyim. Araçların torku çok güçlü hissiyatı verdiği için insanlara devamlı gazlaya gazlaya kullanıyorlar. Oturduğumuz yerde bile adam arabayı çalıştırıyor sitenin kapısından çıkıyor direkt gaza abanıyor. Ne yağ ısındı ne motor ısındı :) Sonra turbo neden bozuldu, turbo neden mil kırdı. Neredeyse tüm markalar Garrett kullanıyor. Mesela 1.6 TDi ve 1.6 HDi'da kullanılan Turbo aynı marka. En fazla modeli değişiktir ki modeli bile aynı olanlar var. Mesela ben aracımda GTD1244vz turbo kullanıyorum (benim aracın orijinali TD02 ve daha küçük bir turbo 92 hp'lik versiyon. Kullandığım turbo ise 120 hp lik 1.6 HDi ların turbosu) bu turbo aynı zamanda VAG grubunda da kullanılan bir turbo. Çok basit bir örnek olsun bu.

VAG ve PSA grubun dediğiniz yıl dönemindeki araç kullanıcıları arasında çok fark var. PSA grup araçlar daha düşük fiyatlarda olduğu için (1995-2014 araçlar olarak bahsediyorum) maalesef bu gazcı ve özensiz kullanan kitle tarafından çok kullanılıyor.

VAG kullanıcısı aracı pahalı ve parçası pahalı olduğu için daha titizlikte davranıyor ve yine araç pahalı olduğu için daha bilinçli bir kitle kullanıyor. %100 demiyorum tabii ki ama bir istatistik yapılsa eminim sosyo ekonomik çevresi daha yüksek çıkacaktır VAG kullanıcılarının.

Merak ediyorum mesela forumda kaç kişi var aracını park ettiği yerde yere hiç yağ yada bir sıvı damlamış mı diye bakıyor? Bir çok kişi marşa basıyor ve devam ediyor araç arıza verene yada yolda bırakana kadar.

Oturduğum sitede 200 araçlık otopark var ve her yer yağ içinde. Kimse net bir şekilde özen göstermiyor araçlarına bu damlayan sıvılardan anlaşılıyor zaten.

Hocam ben sadece tüketiciyim. Dışarıdan bir gözle bakıyorum ve gördüklerime göre bahsettiğim modelleri asla almam. Yenilerde ise fiyat avantajıyla PSA araçları daha tercih edilebilir bence. Bir de gazlama konusunda PSA'dan önce Honda'lar var. Ortalık apaçi çıkması iES'lerle dolu ama birçoğu hala sapasağlam. :D

Hocam ben sadece tüketiciyim. Dışarıdan bir gözle bakıyorum ve gördüklerime göre bahsettiğim modelleri asla almam. Yenilerde ise fiyat avantajıyla PSA araçları daha tercih edilebilir bence. Bir de gazlama konusunda PSA'dan önce Honda'lar var. Ortalık apaçi çıkması iES'lerle dolu ama birçoğu hala sapasağlam. :D
Atmosferik benzinli motor :)

Evet 1.6 atmosferik ile turbo benzinlileri tokatlayan bir firma Honda. :D Güçleri denk arabalara bakalım :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı