Volkswagen Transporter T4 debriyaj düzgün çalışmıyor

Complicated_12

Yoctopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Bugün Transporter T4 model aracımı geri vitese taktığımda vitesin yerine oturmadığını hissettim. Tekrar taktım ve sonuç aynıydı. Yanıldığımı düşünüp ayağımı debriyajdan kaldırdığımda vites kolu aşırı şekilde titredi ve arabadan anlam veremediğim sesler geldi. Derhal debriyajın sonuna kadar basıp vitesi boşa aldım.

Tekrar denediğimde herhangi bir problem yoktu geri geri çıktım. 2-3 km kadar ilerledikten sonra debriyaj pedalına 1-2 cm kadar basınca titreme yaptığını fakat o bölgeyi geçip daha çok basınca titreme yapmadığını, debriyajdan ayağımı kaldırırken de aynı şekilde aynı bölgenin titrediğini fakat tamamen pedal kalkık durumdayken bir titreme olmadığını fark ettim. Titreme sadece o 1-2Cm'lik bölgeye has. Bu titreme durumu kalkışa, devire etki etmiyor. Fakat rahatsız edici. Bir şeylerin yanlış gittiğini hissedebiliyorsunuz.

Arabaya zarar vermemek adına arabayı otoparkıma çektim. Pazartesi günü sanayiye gideceğim fakat sizlerden de fikir almak istedim. Sizce problem nedir? Neden böyle bir şey olmuştur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arabayı sert kullanıyor musunuz?
Öncelikli soru bu.
Yağdan olur, balatadan olur, disk aşınmasından olur.

Arabayı sert kullanıyor musunuz?
Öncelikli soru bu.
Yağdan olur, balatadan olur, disk aşınmasından olur.
Acele işim olmadıkça asla sert kullanmam. Gözüm gibi bakarım. Ayağımı debriyajdan aşırı hızlı çekmem veya oyun oynamam.
Kesin sebebini bilemeyiz ama şanzıman yağının eskimesi veya baskı balatanın ömrünün bitmesinden dolayı olmuş olabilir.
Bakıp göreceğiz. Umarım yüklü bir masraf çıkmaz.

Geri vitese tam geçmezse garip sesler duymanız normaldir.
Normalde geçmesi gerekirdi. Debriyaja tam basmıştım ve mandal yukarıdaydı. Normalde vites geçince tok bir ses duyarsınız veya hissedersiniz. Vites kolu yeri buldu fakat o his gelmedi. Nitekim vitese oturmamış. Bu araba kamyon değil ki böyle bir şey yapsın. Hiç de hor kullanmam.

Normalde geçmesi gerekirdi. Debriyaja tam basmıştım ve mandal yukarıdaydı. Normalde vites geçince tok bir ses duyarsınız veya hissedersiniz. Vites kolu yeri buldu fakat o his gelmedi. Nitekim vitese oturmamış. Bu araba kamyon değil ki böyle bir şey yapsın. Hiç de hor kullanmam.
Bizim 2015 Ford Courier'da bile olmuştu. Sanırım biraz güç uygulamak gerekiyor veya ilk önce 1.vitese fln takıp geriye takmak işe yarayabilir.

Geri
Yukarı