Volt = Kütle ve Amper = Hacim ?

acv

Megapat
Makaleler
1
Yer
Sehit Muhtar/Zambak Sok./Gumus Gerdan Apt./Beyoglu
Merhaba arkadaşlar. Elektrik hakkında birkaç şey merak ettim.

Volt ile amperi karşılaştırırsak amperi hacim, voltajı kütle olarak düşünebilir miyiz? Ne kadar araştırsam da 5V 20 amper ile 20V 5 amper farkını anlayamadım. Bir de frekans olayı var ama ben daha bunları bilmeden öğrenmem mümkün değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım yazdıklarımı hiç okumamışsın önceki açtığın konuda o kadar emek ettim dil döktüm halen aynı soruları soruyorsun. Çalıştırdığın cihaza göre değişir. 20 volt ile çalışan motora 5 v verirsen yavaş döner. 5 volt ile çalışan motora 20 volt verirsen motor yanar. Umarım anlamışsındır. Daha da detaylısını yazmıştım.
1. Evet çalıştığı her saat başı 220 Watt enerji tüketir.
2. 1 volt 1 amperlik bir fan her saat başı 1 Watt enerji çeker. Bu değerin üzerine anormal durum olmadıkça asla çıkmaz.
3. 12 volt 5 amperlik fan çalıştığı her saat başı 60 Watt enerji tüketir. 2 saat çalıştığını düşürsek 120 Watt enerji çeker.
4. Bu çok kapsamlı bir soru olmuş ancak sana kısaltarak anlatmaya çalışacağım.

Şimdi bir tane 20 voltluk doğru akım motorunu düşün. Sargıları nasıldır? 20 Volta göre ayarlanmıştır sargıları incedir çünkü voltaj yüksektir. Ancak 5 voltluk bir motorun sargıları kalındır çünkü voltaj düşüktür. Sen 20 voltluk bir motora 5 volt verirsen ne olur motor çok yavaş döner çünkü sargılar incedir ve sargıların direnci yüksektir. Ama sen 5 voltluk bir motora 20 volt verirsen motor öyle hızlı döner öyle çok ısınır ki saniyeler içerisinde yanar ve kullanılmaz hale gelir.
Umarım anlamışsındır. Başka sorun olursa sorabilirsin.
Artık sormazsan aynı soruyu iyi olur.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı