Çözüldü Voltaj düşürdükten sonra PC açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
6
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Technopat'ın Voltaj düşürme videosunu izlerken Ryzen Master üzerinden Voltajı 1.3V yaptım ve sistemi yeniden başlattığımda açılmadı. Ne yapmam gerekir? Fanlar yarım saniye dönüyor ve kapanıyor BIOS pilini çıkarıp BIOS'un sıfırlanmasını beklesem olur mu? Sorun olur olmaz PSU'nun üzerinden elektriği kestim. Şu an çok endişelendim bir şey olmuş mudur bilgisayara eğer olursa bittim ben.

Sistemim:
R3 2200G
Gigabyte B450M Gaming
Corsair 8GB 1x8 RAM
Ekran kartı yok APU

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer işe yaramaz ise denerim. Ama nerede bilmiyorum anakart kitapçığından bakmam gerek.

Anakart'ın BIOS pilinin yakınlarındadır. Kitapçığa bakmana gerek yok pek, kendin bulabilirsin:)
Hocam halletiniz mi?:D

Son düzenleme:
Korku eşiğini geçmişsin işte. Overclock ile ucundan köşesinden uğraşanların sıklıkla başına gelen olayı ilk kez yaşamışsın. Kapağı açıp pilin yanındaki Jumper pinlerinin ikisine tornavidayla bir saniye dokunsan BIOS resetlemiş olurdun. 5 dakikada pil çıkarıp takmaktan daha pratiktir.

Korku eşiğini geçmişsin işte. Overclock ile ucundan köşesinden uğraşanların sıklıkla başına gelen olayı ilk kez yaşamışsın. Kapağı açıp pilin yanındaki Jumper pinlerinin ikisine tornavidayla bir saniye dokunsan BIOS resetlemiş olurdun. 5 dakikada pil çıkarıp takmaktan daha pratiktir.
İkiside aynı işlev görüyor fark nedir?

Hocam eşiği geçtim ama artık ne yaparım bilmiyorum. Aslında anlamalıydım Ryzen Master'da "Uygula" dediğimde bilgisayarda bir donma oldu. Neyse artık zor olmaz. Aslında yanlış hatırlamıyorsam ilk aldığımda 1.4 hatta 1.5V civarı çalışıyordu sıcaklığın 100 Dereceye dayandığını görünce hemen voltajı 1.3 Volt civarlarına çektim. 1.3V Yapınca bu olay oldu işte. Şu an pek sorunum yok ama bu tecrübe iyi oldu. Artık bir sorun olmaz.

Jumper olayı belki daha basit ama bana göre BIOS pili olayı daha güvenilir.

Geri
Yukarı