Çözüldü Voltaj düşürdükten sonra sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

scalyy

Decapat
Daha fazla  
Gecen gün cayir cayir yanan PC'ye Snowman M200 adli sogutucuyu abimle montajladik(ama alan yeterli değildi ekran kartini cikardik ) sonra PC'yi actik ekran geldi sicakĺik icin Ryzen Master programina baktim sonra Valorant'i açtım.
Sicaklik 75 dereceydi bendr daha soguk olsun diye voltaji 1.20'ye 4. GHz'ye sabitledim sonra program kapandi yeniden acmaya calisirken dondu ve bende PC'yi kapattim ve daha acilmadi ekran gelmiyor hiç fanlar biraz yavas calisiyor BIOS pilini ve RAM'i çıkarıp denedim olmadi anakart: ASUS Prime B450 mk PSU Sharkoon SHP 650 watt umarim duzeltirim. Terlik yemek istemiyorum.

Çözüm
@scalyy ASUS'un B450M Pro olan modelleri daha iyi faz yapısına sahip.

Bir de PSU kablosunu söktükten sonra, BIOS pilini de çıkarıp bir tornavida ucu ile anakartın altında olan USB34 soketinin yaninda bulunan "CLRTC" (2 pinli soket) pinlerini kısa devre etmeyi deneyin. Belki o şekilde ayarlar sıfırlanabilir.
Voltaj ayarı Ryzen Master ile yapıldıysa, BIOS sıfırlamanın konu ile alakası nedir?

Düşük voltaj ile çok yüksek GHz verdiyseniz, fazla amper çekmeye calişan CPU'yu besleyen voltaj regulasyon modullerine zarar vermis olabilirsiniz.

Hocam Ryzen Master'dan ayar degisince BIOS'u değişiyor ana yer BIOS BIOS'u sıfırlayınca o ayarlarda sıfırlanır daha önce yaşadım BIOS reseti ile düzelttim herkeste öyle yapıyor.

Hocam Ryzen Master'dan ayar degisince BIOS'u değişiyor ana yer BIOS BIOS'u sıfırlayınca o ayarlar da sıfırlanır daha önce yaşadım BIOS reseti ile düzelttim herkes de öyle yapıyor.

Teşekkürler kullanmamıştım daha önce öğrenmiş oldum. Nedense direkt BIOS daha sağlıklı geliyor.

O işlemci için 4.0 GHz de 1.2V çok da düşük değil ama önce 1.25V gibi deneseydiniz keşke. Hız aşırtmada kademeleri 0.025 V gibi ayarlamak çok daha sağlıklı.

Son düzenleme:

Dostum keşke bu konuyu açmadan önce nasıl undervolt yaparım diye konu açsaydın sana öyle yardım etseydik, bilinçsiz voltaj değişimi işlemi bu işte uzman kişiler tarafından yardım almadan yapılınca çok ciddi sorunlar olabiliyor. İşlemciye zarar verdiğinizi düşünmemişdim ama bu işlemlerden sonra düzelmediyse ve PC hiç açılmıyorsa işlemciye hatta direk anakarta zarar vermiş olabilirsiniz daha bilgili biri yardımcı olmazsa servise gösterin ya da yeni işlemci almanız gerekebilir.

Dostum keşke bu konuyu açmadan önce nasıl undervolt yaparım diye konu açsaydın sana öyle yardım etseydik, bilinçsiz voltaj değişimi işlemi bu işte uzman kişiler tarafından yardım almadan yapılınca çok ciddi sorunlar olabiliyor. İşlemciye zarar verdiğinizi düşünmemişdim ama bu işlemlerden sonra düzelmediyse ve PC hiç açılmıyorsa işlemciye hatta direk anakarta zarar vermiş olabilirsiniz daha bilgili biri yardımcı olmazsa servise gösterin ya da yeni işlemci almanız gerekebilir.
Fanların çalıştığı halde
voltajlar mı uyumsuz hocam

Fanların çalıştığı halde

Bilgisayardan anlayan birine de götüreceğim

Fanların çalıştığı halde

Bilgisayardan anlayan birine de götüreceğim
Ama ilk çalışırken 1.2 yaptım sonra çok az oynadım donanım arşivinden izlediğim kadar gerçek sıcaklığı görmek için sabitleyin demişti bende 1.2 V sonra 4.0 ghz yapmıştım

@scalyy İzlediğiniz videodaki anakartla sizin anakartınız aynı mı? Voltajlar ve alınan hızlar, anakartlara göre değişebilmektedir. B450M K, 75A akım için bile iyi bir havalandırmaya ihtiyaç duyan bir anakart.

Bir de PSU kablosunu söktükten sonra, BIOS pilini de çıkarıp bir tornavida ucu ile anakartın altında olan USB34 soketinin yaninda bulunan "CLRTC" (2 pinli soket) pinlerini kısa devre etmeyi deneyin. Belki o şekilde ayarlar sıfırlanabilir.

Çözüm

Bir de PSU kablosunu söktükten sonra, BIOS pilini de çıkarıp bir tornavida ucu ile anakartın altında olan USB34 soketinin yaninda bulunan "clrtc" (2 pinli soket) pinlerini kısa devre etmeyi deneyin. Belki o şekilde ayarlar sıfırlanabilir.

Allah'a şükür PC açıldı bir de artık boşta 45 derece yardım eden herkesten Allah razı olsun konu çözüldü.

Geri
Yukarı