Voltaj ve frekans değişmiyor overclock yapılamıyor

mrmarcellus

Hectopat
Arkadaşlar bu hatanın sebebi nedir? İşlemcimi overclock etmek istiyorum ama olmuyor :( yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart: Gigabyte G41 combo.
RAM: 1GB DDR2 667 MHz (8 GB DDR3 1333MHz yapılayacak. )
PSU: FSP 300W (sorun PSU'dan kaynaklıysa güncelleyebilirim. )
İşlemci: Q8300.
Ekran kartı: ASUS GT 1030 2 GB GDDR5.

Not: Yazın büyük ihtimal PC değişeceğim ama takıntılarımdan dolayı sistemimi tam performans kullanmak istiyorum. (en azından yaza kadar. )Şimdiden teşekkürler.

Bir not daha: Ekran kartı RAM az olduğu için daha takılmadı.

Dosya Ekleri

• 15721015753286018893759772701008.jpg
    15721015753286018893759772701008.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum öncelikle elindeki sistem hız aşırtmaya elverişli değil bu sebeple stabil olarak elde edebileceğin performans devede kulak seviyesinden öteye pek fazla geçemeyecektir.
Yalnızca frekans değerini görebiliyorum ekranda, yapmış olduğun diğer ayarları da bir göster dilersen.

Temel olarak söyleyebileceğim; ya frekansı düşüreceksin ya da voltajı yükselteceksin. Voltajı yükselttiğin halde stabiliteyi yine yakalayamayabilirsin, garantisi yok.
Sen yine de bu sevdadan vazgeç derim :) Bir faydası olmaz.

Dostum öncelikle elindeki sistem hız aşırtmaya elverişli değil bu sebeple stabil olarak elde edebileceğin performans devede kulak seviyesinden öteye pek fazla geçemeyecektir.
Yalnızca frekans değerini görebiliyorum ekranda, yapmış olduğun diğer ayarları da bir göster dilersen.

Temel olarak söyleyebileceğim; ya frekansı düşüreceksin ya da voltajı yükselteceksin. Voltajı yükselttiğin halde stabiliteyi yine yakalayamayabilirsin, garantisi yok.
Sen yine de bu sevdadan vazgeç derim :) Bir faydası olmaz.
İşlemci mi değişmeliyim hocam peki?

Hız aşırtma, hali hazırda belirli seviyenin üzerinde performans sergileyen; yeni nesil sistemlerde anlam ifade ediyor büyük oranda. Eski nesil sistemlerde de hız aşırtma yapılabiliyor ancak stabil şekilde belirli miktarın üzerinde performans elde etmek mümkün olmuyor.

Örneğin kullanmış olduğun anakart, hız aşırtma anlamında mesafe kat etmeni engelleyecek yegane unsurlardan biri. M5A78LE gibi; kullandığın anakarta kıyasla daha güncel anakartlar bile hız aşırtma potansiyeline sekte vuruyor. M5A97 ile rahatlıkla gelebildiğim noktalara M5A78 ile yakınından bile geçemiyorum.

Toparlamak gerekirse yalnızca işlemci değil, komple yeni nesil ve hız aşırtma potansiyeli yüksek bir sisteme geçmelisin ki yaptığın işten bir kazanç, bir fayda sağlayabilesin. Şuan ben de hız aşırtmaya çok da elverişli olmayan bir sisteme sahibim, bu sebeple hiç yapmamayı tercih ediyorum. Belirli oranda kazanç sağlayabileceğim halde tercih etmiyorum, senin sistemde ise durum daha ümitsiz :) Bu sebeple önerilerime uymanı tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı