VoWi-Fi hizmetini aktif ederek pil tüketiminizi azaltın!

Makaleler
2
Yer
İzmir
Merhaba. Bugün bu teknolojiden bahsedeceğim bilmeyenler olabilir. Bu hizmet Voice over Wireless Local Area Network olarak geçer. VoWLAN ya da VoWi-Fi isimleri de vardır. Hücresel erişimin olmadığı yerlerde Wi-Fi üzerinden erişim sağlanabiliyor. Turkcell’de uzun zamandır kullanıyorum. Çağrı ve SMS servisinde sorun yaşamadım.

Diğer operatörlerde durum tam olarak nedir bilmiyorum ama hattın ve SIM kartın 4.5G uyumlu olması şart, tabii ki telefonun da desteklemesi şart. Ben uçak modunda kullanıyorum. Herhangi bir sorun yaşamadım. Hattım Turkcell. Kullandığınız telefonun da bu servisi destekliyor olması lazım. Tabi operatörün de telefonu destekliyor olması gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazın ayarlardan 4, 5G ayarı açık olsun yazıyor ama ben mobil veri yavaş çalıştığı için kapatmıştım. Kullansam da kesinti sorunları yaşanabilir yazıyor.

HD+ aktif, telefon ekran kapalıyken şebeke deli gibi şarj içiyor. Bu telefon ile mi alakalı yoksa bu zimbirtilardan mi?
Şebekenin az çektiği yerde telefonun şarjı daha çabuk biter normale göre tam çekim olduğu zaman daha az yer. Ama anlattığım gibi mesela evdesiniz ya da Wi-Fİ'nin sürekli açık olduğu yerdesiniz telefonu uçak moduna alsanız dahi size SMS atan ya da arayan kişi ulaşabiliyor.

Şebekenin az çektiği yerde telefonun şarjı daha çabuk biter normale göre tam çekim olduğu zaman daha az yer. Ama anlattığım gibi mesela evdesiniz ya da Wi-Fi'nin sürekli açık olduğu yerdesiniz telefonu uçak moduna alsanız dahi size SMS atan ya da arayan kişi ulaşabiliyor.

Uçak moduna alınca VoWiFi falan komple kapanıyor yalnız, bu şekilde ulaşamazlar. Bende şu an sadece VoLTE var VoWiFi gözükmüyor. Vodafone da iken VoWiFi kullanabiliyordum ancak şu anki Türk Telekom'da yok galiba.

Uçak moduna alınca VoWiFi falan komple kapanıyor yalnız, bu şekilde ulaşamazlar. Bende şu an sadece VoLTE var VoWiFi gözükmüyor. Vodafone da iken VoWiFi kullanabiliyordum ancak şu anki Türk Telekom'da yok galiba.
Türk Telekom'un linkini attım isterseniz oradan bakabilirsiniz tabii destekmelesi de önemli. Benim telefonum uçak modundayken beni arayabiliyorlar ayrıca SMS de geliyor.

TTOE uygulmasından açmanız gerekiyor. Sonra telefonunuzda sim ayarları kısmına gidin. Oradan "Wifi Araması" ayarını açın, tercih edilen kısmında ise Wifi Araması'nı seçin. VoWiFi olarak açılması lazım.

Merhaba. Bugün bu teknolojiden bahsedeceğim bilmeyenler olabilir. Bu hizmet Voice over Wireless Local Area Network olarak geçer. VoWLAN ya da VoWi-Fi isimleri de vardır. Hücresel erişimin olmadığı yerlerde Wi-Fi üzerinden erişim sağlanabiliyor. Turkcell’de uzun zamandır kullanıyorum. Çağrı ve SMS servisinde sorun yaşamadım.

Diğer operatörlerde durum tam olarak nedir bilmiyorum ama hattın ve SIM kartın 4.5G uyumlu olması şart, tabii ki telefonun da desteklemesi şart. Ben uçak modunda kullanıyorum. Herhangi bir sorun yaşamadım. Hattım Turkcell. Kullandığınız telefonun da bu servisi destekliyor olması lazım. Tabi operatörün de telefonu destekliyor olması gerekiyor.

Bu sistemin daha az şarj yeme sebebi, Wi-Fi üzerinden arama yapması. VoLTE hizmeti, şebekeyi yüksek tutmak için şarjı çok tüketiyor.

TTO'e uygulmasından açmanız gerekiyor. Sonra telefonunuzda SIM ayarları kısmına gidin. Oradan "Wi-Fi Araması" ayarını açın, tercih edilen kısmında ise Wi-Fi Araması'nı seçin. VoWiFi olarak açılması lazım.

Vodafone'da açtığım şeye Türk Telekom'un böyle demesi. Bruh. :D
Screenshot_20230311_192159_com.tmob.AveaOIM.jpg

TT'da hangi ayarı açacağım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı