VPN, DNS ve Çeşitli Sitelerin Yasaklanması

fearlesshuman

Hectopat
Makaleler
4
Fark ettiğiniz üzere son günlerde yasaklanan DNS/VPN/Site sayısı artmaya başladı. Bende baktım kimseden ses çıkmıyor bir konu açayım dedim.
Yasaklanma sebebi olarak veri güvenliği deniyor. DNS, VPN gibi şeyler zaten genellikle ayarlı şekilde gelmiyor demek ki birileri kullanmayı istiyor ve bile bile verilerini veriyor. Yasaklanma sebepleri saçma sapan olan siteler var.
Geçenlerde Google resimlerde bulduğum bir duvar kağıdını indirmek istedim görsele tıkladım Imgur'a girdi aslında girmedi siteye ulaşılamıyor gibisinden bir hata verdi. Mecbur VPN'e kaldık dedim VPN'i açtım ve ne göreyim VPN çalışmıyor. Sadece Imgur'a giremedim diye değil birçok siteye erişim engeli olduğu için bu konuyu açıyorum. Hatta onlardan bile önemlisi DNS ve VPN'lerin yasaklanmasından dolayı bu konuyu açıyorum.
İnternete ödediğimiz fiyatlar az değil. VPN sadece yasaklı sitelere girmek için değil veri güvenliğini sağlamak içinde kullanılıyor. Mesela halka açık bir alanda VPN kullanmak daha güvenli. Fakat BTK'nın gerçek amacının veri güvenliği değil de yasaklı sitelere girişi engellemek için VPN'leri yasakladığını düşünüyorum. SDN ile röportajında Avrupa standartlarına yakın hizmet vermek istiyoruz demişler ama Avrupa'nın hangi ülkesinde bu kadar VPN veya DNS yasaklı?
Asıl bana garip gelen kimsenin bu konuda konuştuğunu görmedim. Yavaş yavaş yasaklanan DNS ve VPN'lerin sayısı artıyor. Yakında hiçbir VPN'e bağlanamazsanız şaşırmayın. Ses çıkmadığı sürece bu yasaklamaların artacağını düşünüyorum. Bu konudaki görüşlerinizi ve fikirlerinizi merak ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
DNS kalmadı gibi bir şey artık. İşe yarayan yok maalesef. Fakat VPN özellikle Opera Developer versiyonu üzerinden çalışmayı sürdürüyor. Şu anda bir sıkıntı görünmüyor ama yakındır o da yasaklanır. Malum VPN devreye girince kontrol "bazılarının" elinden çıkıyor. Bu yüzden yasaklamaya çalışıyorlar devamlı.

Evet konuya bir güncelleme getirmek istiyorum. Bedava kullandığım VPN'lerin çoğu yasaklanmıştı zaten ama bir az önce fark ettim ki paralı kullandığım veya aylık limitli kullandığım VPN'ler de yasaklanmaya başladı. VPN'e bağlanıyorum sonra bir kaç dakika içinde hop VPN'e erişimim kesiliyor. Bu ülke nereye gidiyor? Bu ülkede VPN dışında uğraşacak işleriniz yok mu sizin? Gidin siber suçlarla uğraşın gidin internetteki kötü amaçlı kişilerle uğraşın. Bir de niyetleri verilerimizi korumaya çalışmakmış gibi açıklamalar yapıyorlar, tamamen yalan. Bu ülkenin amacı Çin olmak galiba. Bir sürü siteyi yasaklayıp VPN'leri yasaklayıp, kendi vatandaşlarının bilgilerini kendilerine saklamak istiyorlar herhalde. Bu ülkede vatandaşlık bilgilerinin bile çalındığı oldu ve hala bu bilgileri internetten bulup indirebiliyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı