VPN'siz internete girilmiyor

hengin

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Herkese merhaba, Online sınavlar arefesinde ilginç bir sorundan muzdaribim. YouTube, Facebook gibi bazı sitelere erişimde sorun yaşamasam da okulumun sitesi, Epic Games, Speedtest gibi sitelere ya giremiyorum ya da çok uzun bir bekleme sürecinden sonra girebiliyorum. Çözüm olarak VPN ile bağlanınca sorunsuz bir şekilde bağlantımı sağlayabiliyorum ama VPN kullanma konusunda sınavlarda sorun yaşama ihtimalim olduğu için (kesilme veya bağlanamama) bu problemi çözmem gerekiyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Düne kadar herhangi bir sorunum yoktu.
ISS: Kablonet.
Modem: Netmaster CBW Z4 (tüm fonksiyonları devre dışı Access Point ile bağlanıyorum.)
Access Point: TP-Link Archer VR400 (Firmware güncellemesi yapıldı.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, Online sınavlar arefesinde ilginç bir sorundan muzdaribim. YouTube, Facebook gibi bazı sitelere erişimde sorun yaşamasam da okulumun sitesi, Epic Games, Speedtest gibi sitelere ya giremiyorum ya da çok uzun bir bekleme sürecinden sonra girebiliyorum. Çözüm olarak VPN ile bağlanınca sorunsuz bir şekilde bağlantımı sağlayabiliyorum ama VPN kullanma konusunda sınavlarda sorun yaşama ihtimalim olduğu için (kesilme veya bağlanamama) bu problemi çözmem gerekiyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Düne kadar herhangi bir sorunum yoktu.
ISS: Kablonet.
Modem: Netmaster CBW Z4 (tüm fonksiyonları devre dışı Access Point ile bağlanıyorum.)
Access Point: TP-Link Archer VR400 (Firmware güncellemesi yapıldı.)

Modemi sıfırlayın IP değişikliği yapın ve DNS değiştirin bunları bir uygulayın en son olmaz ise IP değiştirin veya Kablonet'i arayın.

Dediğiniz gibi modem access point arayüzünden Google DNS girdim ve bağlantı sorunumu çözdüm. Kablonet ile görüştüğümde gelen teknik servis netmaster modemimde bir ariza olabileceğini söyledi (modem bridge modda olmasına ve wifi kapalı olmasına rağmen bunu wifi ayarlarini kurcalayarak söyledi). Bununla birlikte access point üzerindeki güvenlik duvarını kapatarak sorunu çözebileceğimi söyledi (risk alıp denedim ve çözmedi). Donanımımda veya güvenlik duvarında bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yoksa DNS ile de çözülmezdi herhalde. Sizin bir fikriniz var mı?

Dediğiniz gibi modem Access Point arayüzünden Google DNS girdim ve bağlantı sorunumu çözdüm. Kablonet ile görüştüğümde gelen teknik servis Netmaster modemimde bir ariza olabileceğini söyledi (modem bridge modda olmasına ve Wi-Fi kapalı olmasına rağmen bunu Wi-Fi ayarlarini kurcalayarak söyledi). Bununla birlikte Access Point üzerindeki güvenlik duvarını kapatarak sorunu çözebileceğimi söyledi (risk alıp denedim ve çözmedi). Donanımımda veya güvenlik duvarında bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yoksa DNS ile de çözülmezdi herhalde. Sizin bir fikriniz var mı?

Sanmıyorum güvenlik duvarı düşük de ise sıkıntı olmaz eğer orta ve yüksek SE olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı